Femina.cz > Zábava > Můj milý deníčku aneb Jak dokonale vyléčit bolavou duši
Můj milý deníčku aneb Jak dokonale vyléčit bolavou duši
Ordinace psychologů praskají ve švech, internetové poradny se hemží různými dotazy. Ano, je to tak – život v současném světě není jednoduchý. Jak si alespoň trochu uspořádat myšlenky a nezbláznit se? Odborníci radí: Pište si deník!
ávrat do doby dospívání
Mnohé z nás si na svůj první deníček vzpomenou. První rande, pusa i sex… to vše v něm nemohlo chybět! Když nebyla poblíž nejlepší kamarádka, sáhly jsme po něm a alespoň trochu se nám ulevilo od trápení. Některé z nás si ale už tehdy pečlivě zapisovaly i obyčejnější postřehy ze života, zajímavé citáty, básničky a podobně. Tyto deníčky bohužel často skončily v propadlišti dějin, buď jsme je symbolicky spálily s příchodem dospělosti, nebo se prostě někam vytratily. V některých případech je objevili rodiče, což jistě nebylo nic příjemného. Pokud máte svůj zpovědníček někde stále uchovaný, máte velké štěstí, je to milá památka na nejhezčí, ale zároveň někdy nejsložitější období života.
Proč je psaní důležité
Zpětné pročítání osobních zápisků otevírá cestu do duše, a proto mohou být velmi významné i v dospělosti. Za předpokladu, že píšeme jen samy pro sebe, nemá cenu si nic nalhávat či zkrášlovat a jsme k papíru velmi upřímné. Lidský mozek má navíc pro život jednu užitečnou funkci, snaží se uchovat jen to dobré a usiluje o vytlačení všeho zlého. I z toho důvodu je paměť velmi ošidná věc a stojí za to si některé zážitky či myšlenky poznamenat. Po nějaké době můžeme být překvapeny, jak jsme určitou situaci vnímaly aktuálně a jak se nám jeví s větším odstupem. Psaní deníku je tedy dobrá psychoterapie, která je navíc úplně zadarmo. Můžeme v sobě navíc objevit i literární talent, protože způsobů, jak své pocity a prožitky zaznamenávat, je nekonečně mnoho.
[[related]]
Už jste se rozhodla a spřádáte si myšlenky v hlavě… Nejste si ale úplně jistá, jak vlastně se psaním začít? Nabízíme několik postřehů, které vás mohou inspirovat.
Papírový, nebo elektronický?
To je asi první otázka, která nás napadne. Psaní deníku je záležitost silně spjatá s naší osobností, tedy například i s písmem. Mnohé z nás proto pravděpodobně sáhnou po papírové verzi. Nahrává tomu i dostupnost nepřeberného množství krásných diářů v obchodech. Na druhou stranu nás životem stále více provázejí mobilní technologie (notebooky, chytré telefony, tablety), které můžeme využít k psaní také okamžitě. Je to tedy jen na vás, kterou variantu si vyberete.
Jakou formou?
Struktura zápisků záleží mimo jiné na tom, kolik času máte a hlavně chcete psaní věnovat. Je možné začít krátkými postřehy, co vás během dne zaujalo, co zajímavého jste zažily nebo viděly. Oblíbené je stále psaní citátů, výpisků z knížek, z filmů, ale třeba také vlastních snů. Za určité období vznikne pestrá mozaika, která má o vás nemalou vypovídací hodnotu. Sama časem poznáte, zda vás psaní baví a popsaného papíru bude přibývat, nebo naopak. Je možné zvolit i formu jakési kroniky, kdy si budete poznamenávat i různé věci ze svého blízkého nebo širšího okolí. V tomto případě věřte, že vytváříte i zajímavý zdroj pro další generace, tedy v případě že své dílo nezničíte, což by byla zajisté škoda.
Jak často?
Tady se odborníci shodují. Pište nejčastěji, jak jen to jde. Udělejte si z této činnosti příjemný rituál, kdy například večer usednete do oblíbeného křesla s šálkem něčeho dobrého a převedete volnou asociaci myšlenek do písmenek. Uvidíte, že se z těchto chvilek stane pravidelný návyk, o který se později nebudete chtít nechat připravit ani za nic. Takže, teď už si jen můžeme pro odlehčení vzpomenout na Bridget Jonesovou a směle začít!
A co vy, milé dámy, psaly nebo píšete si deník? Nebo vám přijde nebezpečné svěřovat své myšlenky a nejtajnější přání papíru?
Foto zdroj: profimedia.cz