Zvládnout péči o dítě na plný úvazek i podnikání? Jde to, chce to jen pravidla

Jsi na mateřské a přemýšlíš, že bys začala podnikat? Možná tě od toho ostatní odrazují, ale zvládnout se to rozhodně dá. A navíc budeš mnohem spokojenější, pokud budeš při péči o dítě dělat i to, co tě baví. Tady máš rady od ženy, která to zvládla a rozjela právě na mateřské úspěšný byznys.

prace-na-materske-1-1100x618.jpg Zdroj: www.shutterstock.com

Mezi ženy, které začaly na mateřské dovolené podnikat, patří i Hana Krejčí, která už sedmým rokem provozuje coworkingové centrum s miniškolkou v pražské Krči. Za tu dobu získala spoustu cenných zkušeností, a tak se rozhodla vytvořit z nich 10 rad, které můžou maminkám na mateřské usnadnit (nejen) začátky podnikání. Pokud se s tím pereš, pak ti určitě přijdou vhod. Posuď sama:

Nahraď slůvka „Měla bych“ a „Musím“ slovíčkem „Chci“

To, co děláš, je tvé rozhodnutí. Máš svůj cíl, který sleduješ, a přirozeně nastávají i chvíle, kdy se ti do něčeho nechce. Jenže ty to dělat nemusíš, ale chceš. Možná to vypadá jako drobnost, ale uvědomit si tenhle rozdíl má ohromný význam pro tvou duševní pohodu. Takže už žádné já musím ještě udělat práci, ale já chci ještě udělat práci. Změna bude okamžitá.

Chyby dělá každý

Je zbytečné strhávat si pomyslné body za chyby, které vzniknou. „Chyby jsou součástí života, bez nich se nedá pohnout dopředu,“ říká Hana Krejčí z Baby Office a doporučuje: „Zkuste se oprostit od zažitých vzorců, které vám vštěpovali ve škole, a často i doma. Místo sebeobviňování a otrávené nálady se zastavte, uvědomte si souvislosti, proč chyby nastaly, a řekněte si – přijímám to.“

Plánuj si práci dopředu

Rozděl si práci na tu soustředěnou, na kterou si vždy vyhraď alespoň hodinu denně. Nemusíš při každém otevření počítače kontrolovat maily a facebook. Zkus si prostě sednout a udělat to, co považuješ za důležité, ale stále to odkládáš. Sociální sítě pro jednou vypusť. Ušetříš tak spoustu času.

Dávej si splnitelné cíle

Průběžně bilancuj a stanovuj si pouze reálné cíle. Časem se naučíš sama odhadnout, co ti zabere kolik času, a tvá práce se zefektivní. Je zbytečné myslet si, že na mateřské dovolené zvládneš pracovat deset hodin denně, tak to prostě nefunguje a bude to jen zbytečně začátek konce.

Dej na svou intuici

Rady ostatních vyslechni, ale řiď se především vlastní intuicí a rozumem. Zkušenosti jsou nepřenosné a každý člověk je jiný. Takže i když ti bude tvá kamarádka, ač zkušená podnikatelka, radit, co a jak máš udělat, nenech si do toho mluvit. Pracuj podle svého.

Poslouchej své tělo

Nepřehlížejte signály, které vysílá vaše tělo,“ připomíná Hana Krejčí. „Když vás něco bolí, neberte si prášky proti bolesti, ale hledejte příčiny, proč bolest vznikla. Ruka může být namožená od počítačové myši, ale zrovna tak to může být reakce (a výstražný signál těla) na dlouhodobý stres. Ani bolesti zad a hlavy nejsou banální. Jde vám přece o běh na dlouhou trať, ne o rychlý výsledek.“

Děti jsou vždy na prvním místě

Deleguj maximum svých povinností na ostatní, i když je to na úkor financí. Je to investice, která se ti vrátí. Tím ale nemáme na mysli péči o děti. Povinnosti kolem dětí si nech pro sebe. Nic totiž neuteče tak rychle jako jejich dětství. A mrzelo by tě, že jsi neviděla první krůčky ty ale chůva a že jsi neslyšela první slůvko ty ale babička, co hlídala. Deleguj svou práci, ne mateřství.

Setkávej se s podobně zaměřenými lidmi

Minimálně 1x za měsíc si najdi čas na setkávání se stejně naladěnými lidmi. Hledej mastermind skupiny (pravidelné setkávání skupiny lidí s podobným cílem nebo zaměřením), networking (způsob vytváření sítě kontaktů) apod. Získáš nejen zajímavé kontakty, které ti mohou být v budoucnu užitečné, ale také spoustu inspirace a přijdou k tobě i nové nápady. Tohle se rozhodně vyplatí.

Neboj se soutěžit

Pokud máš příležitost, seber odvahu a zúčastni se akcí nebo soutěží pro začínající podnikatele – získáš tak spoustu užitečných informací.

Buď otevřená

„Mluvte o svých nápadech a podporujte i ostatní sdílením nápadů a užitečných kontaktů. Vaši otevřenost a vstřícnost kolegové ocení a spolupráce získá ještě přátelštější rozměr,“ dělí se na závěr o svou další zkušenost Hana Krejčí.

3 důvody, proč podnikání na mateřské aspoň zkusit

  • pracující žena bývá spokojenější díky možnosti seberealizace než žena, která se stará „jen“ o děti a domácnost
  • žena se udržuje v kondici, pro potenciální zaměstnavatele je mnohem zajímavější, pokud během péče o děti realizovala své podnikání
  • sociální a zdravotní pojištění za matku na rodičovské odvádí stát

Foto: Shutterstock.com

 

11.2.2019 10:00| autor: Redakce z dostupných zdrojů

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist