Femina.cz > Komerční prezentace > Zlatá podzimní zahrada
Zlatá podzimní zahrada
Zahrada na podzim rozhodně nemusí být unavená, šedá a nevýrazná. Díky řadě stromů, keřů a rostlin do ní můžete vnést krásné zlaté tóny, které se hodí k přirozenému závěru vegetačního období a vaši zahradu promění v nádhernou oázu odpočinku a radosti. Vaši zahradu mohou na podzim osvěžit javory, dochany, liliovníky, hosty i zlatobýl.
Výrazná okrasná dřevina
Javor z čeledi mýdelníkovitých bude výrazným solitérem ve vaší zahradě, a to bez ohledu na roční dobu. Javory se dorůstají od 1 do 30 metrů, jejich koruny mají bohaté olistění, které vám od jara poskytne nádhernou podívanou. Některé druhy javorů jsou barevné po celý rok, zatímco jiné vybarví své listí až na podzim. Máte-li skromnější zahradu, můžete si vybrat některou z menších a středně velkých variant javorů. Pro takový účel se hodí javor dlanitolistý, japonský, ginnaka, ale také babyka nebo mléč. Tyto druhy javorů se zastaví na dvou až pěti metrech a nepřidělají vám zbytečné starosti s náročným řezem. „Javorům se výborně daří na světlém stanovišti. Pestrolisté kultivary ovšem nesnesou přímý sluneční úpal. Ten by jim mohl způsobit zasychání špiček listů nebo dokonce spálit listy celé. Mladší rostlinu tedy doporučuji přistínit. Pokud máte v zahradě vodní prvek, bude se javorům dařit poblíž něho, protože jim vyhovuje vlhký vzduch,“ potvrzují zkušenosti zahradnického týmu Flos.
Harmonizujte výsadbu travinami
Podzim představuje nejvhodnější období pro výsadbu travin. Pokud s nimi chcete harmonizovat trvalkové výsadby nebo doplnit skupiny keřů, určitě si prohlédněte dochany. Dochan psárkovitý patří k nejběžnějším travinám, vytváří trsy svěže zelených listů a v zahradě je nepřehlédnutelný. To platí i v době kvetení, kdy se nad trsy objeví jeho huňatá hustá květenství. Mívají zeleno-bílou barvu, nad níž se vznášejí purpurové odstíny. Pokud se u vás bude dochanům dařit, dorostou se až do jednoho metru. Krásně vyniknou solitérně, hodí se i na okraje záhonů, dovedou oddělit jednotlivé pokoje zahrady a částečně nahradit i živý plot. Hodí se do vlhkých částí zahrad, na břeh zahradního jezírka nebo rybníka. Velmi dobře zjemní a harmonizují trvalkové kompozice, ale dovedou vyplnit i větší množství prostoru, který vám vznikl při jiné výsadbě. Nádherně zpestří i terasy a balkony.
Dochanům se skvěle daří na slunném stanovišti v dobře propustné a vlhké půdě. Určitě jim nebude vadit, když je vysadíte k vodním prvkům v zahradě. Vyhovovat jim bude občasné přihnojení a pravidelné zavlažování. Pokud budete dochan psárkovitý pěstovat na balkoně, nezapomeňte na odtokový otvor ve dně nádoby.
Nádherný a neobvyklý liliovník tulipánokvětý
Nápadné zvoncovité květy liliovníku se podobají tulipánům a některým květům lilií. Zabydlel se u nás teprve nedávno, a to v roce 1865, kdy byl vysázen v okrasné zahradě zámku Hluboká nad Vltavou. Od té doby tato neobvyklá a nádherná rostlina zdobí řadu moderních i venkovsky pojatých zahrad. Někteří zahradníci se výsadby liliovníku bojí, protože se ve své domovině dorůstá výšky až 50 metrů. V našich podmínkách se liliovník doroste asi 25 metrů, ovšem roste velmi pomalu. Po deseti letech se doroste asi 2 až 3 metrů, po dvaceti pak nejvíce 8 metrů. Dominantou vaší zahrady se tak stane spíše v generaci vašich dětí. Jeho květy mívají žlutozelenou nebo červenooranžovou barvu a nádherně se doplňují s dekorativními čtyřhrannými listy, které se na podzim zbarvují dožluta a celý strom se tak stává zlatou dominantou zahrady. Při výsadbě tohoto krásného stromu se držte základních zásad pro výsadbu.