Zkusme třídit víc než jen papír, plasty a sklo

Česká republika je na tom v třídění tří výše zmíněných surovin velmi dobře. Třídí u nás 73 % obyvatel a drtivá většina z nás má snadný přístup ke veřejně dostupným kontejnerům na tříděný odpad, což v jiných evropských zemích rozhodně není samozřejmost.

Nabídka kontejnerů a jejich množství se přitom stále zvyšuje. Pro zajímavost – v loňském roce bylo v ČR rozmístěno více než 353 000 nádob a měli jsme to k nim pouhých 92 metrů v průměru, to je opravdový luxus. Můžeme také třídit čím dál více druhů odpadu (bioodopad do hnědých nádob, elektrospotřebiče do červených kontejnerů, nebo třeba nápojové kartony do těch oranžových).

Třídění odpadu je dnes v módě a je to jenom dobře. Většina lidí by však přesto potřebovala trochu doplnit znalosti. Víte si rady s některými speciálními druhy odpadů vy?

Kam bys vyhodila třeba stará CD nebo prázdný toner z tiskárny?

Cédéčka je lepší vůbec nevyhazovat

Kam vyhodit CD? Jsi-li aspoň trochu kreativní duše, zapomeň na to, že bys stará CD Britney Spearsové a Jona Bonjoviho odnesla do popelnice. Mohou ještě posloužit doma. Naprosto běžně se využívají na zahradě jako odstrašovače ptáků, stačí je zavěsit na strom.
Taky z nich lze jednoduše vyrobit stojánek na mobil, podtácky nebo je použít jako dekoraci třeba na rám fotorámečku.

Zapátrej trochu na internetu a snaž se upcyklovat! Tímto slovem označujeme proces, kdy je věc využita k novému účelu. Mimochodem super tipy na upcyklaci najdeš v „Tvoříme beze zbytku“!

Kdyby přece jenom došlo na rozhodnutí, kdy se budeš chtít cédéček natrvalo zbavit, pak je nejlepší a nejekologičtější volbou vzít je spolu s dalšími věcmi na sběrný dvůr.

Díky tomu budou moct být odborně zpracovány, což rozhodně nelze říct o případu, kdy bys je hodila do obyčejného kontejneru na směsný odpad.

Toner se znovu naplní

Ani otázka kam vyhodit toner není vždy úplně na místě. Dnes se již dají mnohé tonery a cartridge znovu naplnit (když věci opakovaně používáme – pak se tomu říká re-use) a pak je možné tyto náplně prodávat levněji. Ušetřilo se totiž na výrobě nového obalu a kromě finanční úspory nás může zahřát pocit, že jsme šetřili i přírodu (přírodní zdroje, energie na výrobu nového obalu atd.). A to stačí tak málo!

Až příště vyrazíš nakupovat novou náplň do tiskárny, rovnou se v obchodě poptej, zda náhodou neberou staré tonery, kam by doplnili barvu, nebo zda neprodávají tonery v již použitých obalech.

Pokud přeci jen nastane situace, že prázdné obaly od tonerů dál nevyužiješ, je nejlepší je odložit na specializovaných sběrných místech (bývají často v obchoďácích), nebo na sběrných dvorech.

Podobně je tomu i se spoustou dalších odpadků, které zbytečně končí v komunálním směsném odpadu. Než něco vyhodíš, zkus se zamyslet, zda pro to doma nenajdeš využití, a použij Google, jestli se daná věc nedá vytřídit.

29.6.2018 7:38| autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist