Femina.cz > sex a vztahy > Život s hysterikem
Život s hysterikem
Hysterií může trpět žena i muž, v obou případech představuje soužití s takovým partnerem vztah komplikovaný a často plný nedorozumění a nespravedlnosti. Nabízí se tedy volba…
Buď odejít, nebo se smířit
Osoby trpící hystrionskou poruchou osobnosti, ať již jde o muže nebo ženy, řadí MUDr. Miroslav Plzák na seznam takzvaných „zakázaných partnerů“. Jedná se o partnery velmi problematické, kteří jsou nevhodní pro partnerství zejména kvůli problémům a komplikacím, jaké se mohou ve vztahu s nimi objevit. To samozřejmě ještě neznamená, že je nutné partnerský vztah s ženou či mužem se sklony k hysterii okamžitě vzdát. Ovšem je třeba se připravit na náročnější soužití. Zda je to opravdu „ten pravý“ a má tedy smysl vyvíjet nadměrnou dávku energie, se dočtete v článku Jak moc vás miluje?
Na počátku vztahu umí být hysterici neobyčejně atraktivní
„Když hysteričtí lidé žijí na své slunečné straně, jsou to živí, překypující, otevření a zpravidla také milí lidé,“ říká německý psychoterapeut Carlo Weichert. „Přistupují k životu aktivně a pozitivně. Když se angažují, dělají to s veškerou svou silou, protože hysterikové investují do všeho, co se jim jeví důležité, velmi mnoho energie.“ Proto i seznámení s takovými lidmi bývá velmi příjemným zážitkem. Díky své zvýšené emotivnosti a citlivosti působí na okolí velmi atraktivně, dokáží být na počátku vztahu přesně těmi, jaké hledáme.
Připravte se na náročnější život
Manželský a rodinný poradce PhDr. Tomáš Novák zase doporučuje poněkud specifický přístup ke vztahu: „S hysterikem se žít dá, ale je to těžké. Partner usilující o změnu většinou musí vydat nadměrné množství energie, čímž může být dříve nebo později sám znechucen. Nabízí se proto jiný přístup – buď, anebo. Jasně a rázně řečeno, buď jít od toho i za cenu nemalých ztrát, nebo protějšek akceptovat jako kuriozitu.“ Tomáš Novák tak podobně jako další psychologové doporučuje především vnímat takový vztah s nadhledem a především s notnou dávkou optimismu. Jestli vám někdy okolí naznačuje, že sklouzáváte k hysterii, podívejte se na článek Jak vyzrát na vlastní hysterii?
Kde hledat radost, když ne ve vztahu samotném?
Jednou z konkrétních rad, jak žít spokojeně i v problematickém vztahu, jako je například vztah s hysterickou, je spokojit se s tím, co je a snažit se i neúspěchy vnímat pozitivně. To je samozřejmě vždy náročnější, než se může druhým zdát. Základem je tedy umět si užívat drobných radostí, jaké život přináší a nespoléhat se na partnera jako na zdroj naší duševní pohody a životní stability. Žijeme-li s partnerem s problematickou povahou, musíme se naučit mít zásobu energie pro nepříjemné situace někde mimo vztah. Najít si tedy vlastní koníčky, mít vlastní přátele a pociťovat uspokojení z vlastního života.