Femina.cz > rodina a děti > mateřství > mateřská dovolená > Žena na mateřské? Málo práv a hodně povinností!
Žena na mateřské? Málo práv a hodně povinností!
Kdo by vzal práci, kde si vydělá maximálně 11 500 korun, bez dovolené, bez nemocenské, bez víkendů – prostě nonstop? Možná šílenec nebo zapálený nadšenec. Nebo matka, která své dítě miluje a vzdá se kvůli němu na pár let svého normálního života.
„No jo, ta si teď bude tři roky doma užívat…“ Tohle poslouchala osmadvacetiletá Pavla v práci téměř celé těhotenství. Skoro se začínala cítit provinile, že v tom kolegy nechá a sama si dá od práce pauzu. Jakmile se jí ale narodila dcerka, začala kolegům tiše závidět. Život maminek na mateřské totiž není vždy tak růžový, jak si všichni myslí. Ne každá žena má možnost vysedávat s kamarádkami po kavárnách, zatímco děti spinkají v přistavených kočárcích.
Život v izolaci
Pavla se přistěhovala za manželem na vesnici, kde moc lidí nezná. „Manželovi kamarádi už mají větší děti, takže mají i jiné starosti a zájmy. A ostatní maminky s kočárkem mě akorát tak pozdraví a jdou dál,“ popisuje Pavla. Jelikož sama měla všechny kamarády ve městě, kde dřív žila a kam i po přestěhování dojížděla do práce, začala se brzy cítit sociálně izolovaná. „Nějaký kontakt udržuju přes internet, ale není to ono. Občas bych si chtěla jen s někým normálně popovídat,“ vysvětluje.
Sociální izolace, nevyspání a práce, kterou nikdo neocení ani nezaplatí, to jsou důvody, proč se z žen na mateřské dovolené rekrutuje až pětina alkoholiček hospitalizovaných v léčebnách. Všechny problémy se snáší lépe, když je má člověk s kým sdílet. Bohužel nestačí vyzpovídat se tříměsíčnímu kojenci, který během toho bez okolků usne. Proto hodně žen sáhne po skleničce alkoholu, se kterou se každodenní osamělost zvládá snadněji.
Člověk druhé kategorie
Ženy na mateřské se často cítí zahnané do kouta. Když jsou nemocné, nemůžou se hodit marod. Manžel sice může zůstat doma a vzít si paragraf na ošetřování člena rodiny, ale v praxi toho využije málokdo. Matky tak většinu nemocí přechodí. „Nedávno jsem měla nějakou virózu a bylo mi strašně zle. Kdybych byla doma sama, tak bych celý den proležela v křeči. O malého jsem se ale postarat musela, takže jsem ani nešla k doktorovi. Jít tam se synem bych už opravdu nezvládla,“ vypráví třiatřicetiletá Tereza.
O děti se musíme starat neustále. Neuznávají víkendy ani dovolenou. Matka se nemůže jen tak sbalit a odjet na týden pryč, aby si odpočinula od své mateřské práce. Kdo má štěstí, vyspí se celou noc, ale mnohé mámy mívají i noční šichtu. Tátové k miminku vstávat v noci nemohou, protože jdou ráno do práce – na rozdíl od ženy, která má (mateřskou) dovolenou.
Sbohem výplato, sbohem svobodo
Se ztrátou pravidelné výplaty ztrácejí maminky i velkou část své svobody. S měsíční almužnou od státu jsou finančně plně závislé na svém partnerovi. Pokud doma vše klape, dá se to zvládnout. Jestliže ale nastanou v manželství problémy, dostává se žena do značně nevýhodné pozice. Málokterá tak na rodičovské dovolené opustí svého manžela, protože z příspěvku od státu by samostatné bydlení s dítětem neutáhla. Nezbývá, než všechno snášet alespoň do té doby, než opět nastoupí do práce. Nebo do té doby, než se situace vyhrotí natolik, že bude muset využít služeb některého z azylových domů pro matky s dětmi.
Přijmeme mámu na plný úvazek…
Takže když si to shrneme, za úžasných 11 500 Kč měsíčně dvanáctihodinové směny vystřídané dvanáctihodinovou pohotovostí, bez dovolené, bez nemocenské, bez víkendů a svátků. Žádné osobní ohodnocení nebo uznání a společenská prestiž v podobě předpokladu, že si doma celý den válíte šunky.
Ještě že to příroda tak dobře zařídila. Nebýt hormonů a mateřské lásky, asi by tuhle práci nikdo nevzal.
A co vy, vzala byste takovou práci, kdyby nešlo o vaše dítě? Jak by se dalo podle vás postavení maminek na mateřské nebo rodičovské vylepšit?
Foto zdroj: profimedia.cz