Žampiony – chutné a dietní

Žampiony jsou velice rozšířenou a oblíbenou pochoutkou. V gastronomii se nepoužívá jiných hub tolik, jako žampionů. Jsou snadno dostupné v mnoha obchodech a pokud jste trpěliví, snadno si je najdete i v přírodě.

Jedná se o skvělou stravu, která je naprosto ideální pro hubnutí. Díky nízkému množství kalorií se při konzumaci nelze obávat, že ztloustneme, ba naopak svojí energetickou hodnotou jsou srovnatelné například s bramborami. Žampiony jsou hůře stravitelné, než jiná jídla, ale tento nedostatek je nicotný oproti vlastnostem, které jsou prospěšné. Pravidelnou konzumací lze snížit potřebu inzulinu pro regulaci krevní glukózy, jsou tedy naprosto ideální pro lidi trpící cukrovkou nebo obezitou.

Ačkoliv jsou žampiony chudé na vitamíny A, C a E, tak jsou naopak bohaté na kyselinu listovou a niacin. Jedná se také o skvělý zdroj minerálů jako jsou draslík, fosfor, železo a stopové prvky.

Jsou oblíbenou pochoutkou vegetariánů a hlavně jsou významnou součástí nejrůznějších dietních receptur.

Kam pro žampiony?

Tyto elegantní a těžko zaměnitelné houby rostou převážně ve vysokých trávách, na zahradách, pastvinách a na okrajích hájů. Také se cíleně pěstují ve velkých sklepích, jelikož prospívají ve vlhku a nízké teplotě. Uměle se pěstují proto, jelikož konzumace žampionů roste a jejich přirozené podmínky v přírodě by nebyly schopny pokrýt požadavky spotřebitelů.

článek

Při nákupu žampionů v obchodech se zeleninou a v supermarketech byste měli kontrolovat jejich vzhled. Žampiony jsou houby s bílým či nahnědlým kloboukem, nesmí být na povrchu oslizlé, lepkavé a nesmí nést náznaky hniloby.

Jak žampiony upravovat?

Užití žampionů v kuchyni má mnoho podob. Nejčastěji se konzumují jako příloha k masu, přidávají se do polévek, do zeleninových jídel, těstovin, bramborových pokrmů, k rybám, do pomazánek, salátů, omelet, ale i jako samostatné jídlo. Pečené žampiony jsou lahodnou pochoutkou, stejně jako žampiony plněné různými nádivkami. Žampiony můžeme upravovat nejrůznějším způsobem a vždy budou velmi chutným, zdravým a dietním jídlem. Ať už budeme žampiony zapékat, dusit, vařit, smažit, restovat či nakládat do nálevu. Pokud je pokapeme mírně citronem, zachovají si svou barvu.

Abychom se nezbavili zdravých vlastností žampionů, musíme je konzumovat čerstvé. Pokud je chceme skladovat, měli bychom čerstvé žampiony dát v děrované nádobě do lednice při teplotě do 6°C, ale na dobu maximálně pěti dnů. Musíme dbát na to, aby nezvlhly, což by byl základ hniloby. Žampiony se dají i usušit na zimu, je však třeba je rozmixovat na prášek a uschovat ve sklenici s těsným víčkem, aby k prášku nemohl vzduch.

Foto zdroj: profimedia.cz

11.2.2014 8:00| autor: Redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist