Základem zdravých zubů je jejich správné čištění a preventivní prohlídky

Návštěvy zubaře nejsou pro většinu z nás příjemnou záležitostí hlavně v případě, kdy je nutné zuby vrtat a v horším případě trhat. Většině problémů lze předejít správnou technikou a prostředky, použitými při čištění zubů.

Mnoho lidí si myslí, že zubní ordinace se navštěvuje, až když něco začne bolet. To je však omyl. Preventivními návštěvami 2x ročně lze spoustě nepříjemnostem předejít tím, že vás lékař vyšetří a sdělí, kde je jaký i minimální problém a pacient s tím může něco dělat i bez vrtání a bolesti. Zubní kaz totiž nevznikne přes noc. Je to zdlouhavý proces, kdy se bakterie dlouhodobě usidlují na zubním povrchu, následně začnou tvořit kyseliny, které nabourávají povrch zubu (zubní sklovinu) a následně vznikne kaz.  Počáteční kaz, který vzniká, se dá tedy zastavit.

O zubní hygienistce mnozí slyší poprvé. V minulosti její činnost zastávali více či méně sami zubní lékaři. Dnes ale, při stále se zvyšující specializaci ve všech oblastech lidského života, se vydělila péče o chrup do samostatného oboru. Zubní hygienistka (mužů je v této funkci mizivé množství) se zabývá nejen zubní hygienou obecně. „Mou hlavní činností je kontrola stavu chrupu pacienta a doporučení nejvhodnějšího způsobu čištění,“ říká dentální hygienistka Lucie Hrášková z ERPET MEDICAL CENTRA v Praze „ale samozřejmě, že se starám i o odstraňování zubního kamene a provádím další úkony, kterými šetřím čas zubnímu lékaři.“. Zubař se tak může věnovat jen závažnějším zákrokům.

Technika čištění
Nejčastější chybou při čištění zubů je špatná technika. Pouhé horizontální drhnutí zubů kartáčkem je zcela nedostačující, protože se nedostane k nejproblematičtějším místům, jako jsou krčky nebo mezizubní prostory. Nácvik správné péče si vyzkoušíte právě při první návštěvě dentální hygienistky.

Kartáčky a dentální nit
Kromě způsobu čištění je neméně důležitý také výběr vhodných kartáčků. Dnešní trh nabízí mnoho druhů a tak člověk mnohdy neví, po čem sáhnout. „Úplně nejlepší je obyčejný měkký kartáček s rovně zastřiženými štětinami a přímým držadlem,“ říká Lucie Hrášková „současně je důležité říci, že čím tvrdší kartáček, tím hůře, protože tvrdý kartáček nadměrně poškozuje dásně a tím dochází k jejich rychlejšímu ústupu a zároveň se vybrušuje sklovina v krčkových oblastech zubů“. Běžný kartáček se ovšem nedostane do všech míst. Ty nejrizikovější jsou mezizubní prostory. Pro jejich čištění slouží mezizubní kartáčky a dentální nit nebo páska. Velikost mezizubních prostor a velikost kartáčku je nejlépe nechat posoudit zubní hygienistce. „Čistit by se měly všechny mezizubní prostory. Zubní niť nebo páska se používá v případě spíš těsných mezizubních prostor. Pokud jde o širší mezírky mezi zuby, je ideální kombinace obojího – niť a mezizubní kartáček, protože dentální niť nemá tak velkou čistící plochu.“ podotýká zubní hygienistka.

Pasty a ústní vody jsou jen kosmetika
Reklamy chrlí ze všech stran informace o důležitosti a nezbytnosti té které zubní pasty a ústní vody. Pravda je ovšem trochu jiná. Lucie Hrášková to objasňuje: „Zubní pasta je důležitá pouze v případě, že obsahuje fluor. Jeho dodání je její důležitou funkcí. Zároveň usnadňuje a zpříjemňuje čištění zubů. Jinak se jedná o stránku pocitovou. Stejně tak i ústní vody. Ale pozor, jsou ústní vody, které podporují účinek zubní pasty a používají se vždy po vyčištění zubů a také dezinfekční ústní vody, které neužíváme pravidelně, ale pouze v případě, když je v ústech nějaký zánětlivý nebo špatně se hojící proces. Ani pasta ani vody samy o sobě nezabrání kazivosti zubů. Té lze předcházet jen dokonalým a správným čištěním chrupu.“

Pravidelnost je nejdůležitější
Není kvůli tomu však nutné si čistit zuby po každém jídle, ba naopak. Při požití potravin se totiž začíná naleptávat sklovina kyselinami (snižuje se PH v ústech), tudíž když začneme změklou sklovinu čistit, svým zubům tím zrovna nepomáháme. Rozumnější je si ústa po jídle vypláchnou vodou a neutralizovat tím prostředí dutiny ústní. Eventuelně použít žvýkačku (samozřejmě bez cukru!). Zuby tedy stačí čistit 2x denně (po snídani a před spaním). Není třeba pokaždé čistit i mezizubní prostory, ale na noc by to mělo být samozřejmé.

Lucie Hrášková DiS.
Dentální hygienistka
ERPET MEDICAL CENTRUM

www.erpetmedical.cz

19.10.2012 12:00| autor: Komerční prezentace
Více o tématu: prahasklovinatechnika

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist