Z historie zakázané rozkoše

Nesesmilníš, je zapovězeno v jednom z deseti přikázání. V různých zemích se za tento přestupek trestalo hodně krutě. Každá éra a každá společnost zálety vnímala a vnímá jinak. Nevěrníci se musejí mít na pozoru před více či méně krutými tresty.

Ve starověkém Řecku Athéňané považovali svedení vdané ženy za krádež. Muže, který měl s cizí vdanou paní milostný poměr, čekal trest smrti anebo odříznutí pohlavního údu i s varlaty. Ale tento muž se mohl vykoupit u právoplatného manžela nevěrnice a za tučnou pokutu mu byl tento přešlap odpuštěn.

Nevěrnici ale čekalo zapuzení, které hraničilo s odsouzením k smrti. Ženatí muži naopak za své přestupky a nevěry se svobodnými ženami nebyli nijak právně postiženi. Běžnou praxí bylo, že Athéňané souložili s otrokyněmi, které tehdy před zákonem nikdo nepovažoval za plnohodnotné lidi.

Naopak Sparťané své manželky přímo pobízeli ke vztahům s jinými muži a navíc pak jejich děti přijímali za vlastní. Většina Sparťanů trávila značnou část svého produktivního věku na bojištích a v případě dodržování oddanosti manželek by tak hrozil nedostatek dětí a nových válečníků. Náhradního amanta si manželka zvolila sama. Musel to být čestný muž – zřejmě v zájmu udržení zdravého charakteru sparťanských potomků.

Dnes značně puritánský Egypt v době starověku pohlížel na cizoložství na tehdejší poměry překvapivě liberálně. Nevěra se řešila rozvodem, který byl ještě doprovázen odstupným. Necudní Egypťané tak mohli své milence a milenky vyplatit a odškodnit svého legitimního partnera či partnerku. Pokud se ovšem dotyčný podvedený patřičně nenaštval a nepotrestal svou choť odříznutím nosu a muže nenechal veřejně zbít holí.

článek

Zato v německy mluvících zemích pro výkupné z hříchu prostor nebyl, tam šlo záletníkům i záletnicím o krk. Například se přistižený pár uložil do trnového lože, přikryt trnovou peřinou a poté se jim zabodnul kůl do břicha.

To Slované v 9. a 10. století se ještě bez ostychu oddávali milostným hrátkám i na veřejnosti, třeba na trzích. Ani skupinové radovánky nebyly nic neobvyklého. Například svátky slunovratu a rovnodennosti se slavily nevázaným sexem ve volné přírodě. Mladí lidé v maskách, posilněni alkoholem se scházeli v lesích, na lukách a polích za doprovodu divoké hudby a tance se neméně divoce oddávali svým tělesným touhám.

Panenství, jinde ceněné a vyžadované, bylo Slovanům spíše na obtíž. Slovanka, která zůstala až do svatby nevinnou, pak nebyla považována za cudnou, ale spíše za neschopnou a málo žádoucí. Její manžel jí kvůli tomu měl právo zapudit. Ani s manželstvím si Slované hlavu příliš nelámali a užívali si beztrestně všech slastí plnými doušky i mimo manželské lože. Se sílícím vlivem křesťanství a nastupující sexuální zdrženlivostí byly ovšem hříšné zvyky Slovanů postupně vytlačeny.

Král Šalamoun vládnoucí v Izraeli přibližně v letech 970-931př. n. l. se za příkladného monogamistu rozhodně považovat nedá. Podle dochovaných pramenů měl prý 700 manželek a 300 konkubín, které pravidelně obšťastňoval. V jeho harému se údajně ocitla i spousta cizinek včetně faraonovy dcery.

Tak vidíte, stejně jako nyní, i dříve platívalo ono známé: „Jiný kraj – jiný mrav“. A který muž by si asi tak dnes troufnul na to mít 700 manželek a 300 milenek?

Foto zdroj: profimedia.cz

26.11.2013 12:00| autor: Vanesa Meyer

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist