Femina.cz > rodina a děti > Výměna rolí: Žena jako živitel rodiny? Může to fungovat?
Výměna rolí: Žena jako živitel rodiny? Může to fungovat?
Časy se mění! V posteli, v životě i ve vztazích! Jací jsou dnešní muži? Stojí v čele korporací, vedou firmy, obchodují na burze, stavějí lodě i budovy. Anebo nosí zástěru, přebalují, s láskou nakupují a vybírají recepty na vánoční cukroví. No ano, to se děje i v Čechách!
Polovina českých mužů a téměř polovina žen si myslí, že není správné, když muž zůstává doma s dětmi a žena vydělává peníze. Jsou za tím předsudky nebo léty prověřený model „tradiční rodiny“?
Jen ať si to zkusí!?
V dnešní době už to zdaleka nefunguje stejně jako tenkrát. Případů, kdy se muž stará o domácnost je čím dál víc. Podle Marie Čermákové ze Sociologického ústavu Akademie věd České republiky a její studie Rodina a měnící se gender role vyplývá, že výhradně rodině se dokonce věnuje každý desátý muž a každá čtvrtá žena!
„Mně se to líbí, čekala jsem asi patnáct let, než si manžel všimne toho, co všechno stihnu, udělám a zařídím. Teď přišel o práci, já do ní nastoupila. Všechno je jinak, řekl, že mám jeho obdiv za všechny ty roky,“ směje se čtenářka Marie. Může si gratulovat? Je vůbec ve schopnostech muže, aby ženu zastoupit a zvládnul všechny povinnosti?
Živitel versus hospodyně
Asi se shodneme, že jedno bez druhého může jen stěží fungovat, tudíž nemá nejmenší smysl předhazovat tomu druhému, kdo pro rodinu dělá víc a kdo se tím pádem i víc nadře. Je jasné, že obě pozice, starání se o domácnost i vydělávání peněz, jsou náročné, hlavně v případě, kdy tohle břemeno nese jen jeden. Prevence nedorozumění? Pochopení na obou stranách. V praxi to znamená nevyčítat muži, že nekoupil nízkotučné mléko do kávy a nehádat se se ženou o tom, proč chodí domů tak pozdě. Kromě těchto hádek ale hrozí i další nebezpečí, které se může stát vyloženě toxické pro každé partnerství.
Proč to (ne)funguje?
Ženy živitelky ve většině případů vyčítají partnerům (pečovatelům o rodinný krb), že nezvládají práce tak, jak to zvládají ony, a dotyčné musí neustále něco předělávat. Muži se zase v roli hospodyně příliš necítí, stydí se před svými přáteli, že na svá bedra vzali ženské povinnosti, a už vůbec si nechtějí přiznat, že musí říkat ženě o peníze.
Nejlepší způsob, jak předcházet podobným pocitům méněcennosti, je svěřit se druhému, v klidu si promluvit a uzavřít dohodu, že role, které jsou zrovna aktuální, se dají po čase vrátit do „původního postavení“.
Tahle ústní smlouva je velmi důležitá. Vždyť každý může přijít na to, že svoje síly poněkud přecenil, a popřípadě uznat, že když se vžil do povinností toho druhého, už si umí bezpečně představit, co to obnáší. Hlavní záměr: udržet fungující rodinu tak bude zachován. Nebo to vidíte jinak? Jak to vlastně chodí u vás?
Nosí váš manžel oblek nebo zástěru? A jaký máte pohled na současné muže v domácnosti? Zvládají denní povinnosti s přehledem?
Foto zdroj: profimedia.cz