Femina.cz > sex a vztahy > Vše o antikoncepci > hormonální antikoncepce > Víte, nakolik jista si můžete být svou antikoncepcí?
Víte, nakolik jista si můžete být svou antikoncepcí?
Antikoncepce? Nechcete-li chovat, pak nezbytnost, bez které se neobejdete. Ale víte nakolik je skutečně účinná? My ano!
V současné době je na našem trhu k dostání antikoncepce hormonální, nebo nehormonální. Díky za tu druhou možnost, protože ne každá z nás má to štěstí, že dobře snáší přísun hormonů. Jestli trpíváte na PMS neboli premenstruační syndrom, je u vás víc než pravděpodobné, že stejně nevrlá, protivná a lítostivá jako jste při PMS, budete i po celý měsíc, kdy budete brát hormonální antikoncepci.
Hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce zabraňuje zrání a uvolnění vajíčka a vytváří v děloze prostředí nepřátelské pro spermie. Můžete si vybrat mezi pilulkami obsahujícími buď estrogen a gestagen, nebo pouze s obsahem gestagenu. Jejich účinnost je podle odborníků 99%. Pilulku musíte brát pravidelně, u některých může i tříhodinové zpoždění znamenat selhání ochrany. Pokud potřebujete rychlou pomoc při nehodě nebo nechráněném styku, je tu záchranná pilulka. Musíte ji však užít do 72 hodin po styku. Není ovšem určená k pravidelnému užívání, můžete ji použít nejvýš jednou za měsíc.
Zvolit můžete také injekční podání antikoncepce, i u ní je účinnost uváděna v 99%. Aplikuje vám ji gynekolog vždy jednou za tři měsíce. Problém je, pokud zjistíte, že vám hormonální antikoncepce příliš nesedí, toto je nevratné. Injekci vysadit nelze. Také při ní dvě třetiny žen přestávají do roka menstruovat.
Existují i podkožní tyčinky s 99% účinností, se stejnými problémy i výhodami jako u injekčního podání hormonů. Avšak s tím rozdílem, že podkožní tělísko je možné kdykoliv vyjmout.
Posledním druhem hormonální antikoncepce je nitroděložní tělísko, které vám zavede lékař na pět let. Doporučuje se ženám po porodu a i jeho účinnost je 99%.
[[related]]
Nehormonální antikoncepce
Vytváří v děloze bariéry a prostředí nepřátelské pro spermie. Jako třeba kondom. Jeho účinnost lékaři odhadují na 93%, ale je nutné jej používat už od samotného začátku styku.
Další možností je nehormonální nitroděložní tělísko, které stejně jako hormonální můžete mít až pět let, ale oproti hormonálnímu odborníci snižují účinnost o jedno procento.
Poslední variantou jsou spermicidy, které jsou k dostání ve formě vkládacích bobulí nebo gelu. Je potřeba je zavést do pochvy deset minut před stykem a ochrání vás dlouhých deset hodin. Lékaři doporučují kombinovat je třeba s kondomem, ale i tak uvádějí, že jejich účinnost je 95%. Takže vás ochrání ještě lépe než kondom.
Pak už zbývá jen jediné, a to sterilizace. Tu však může žádat pouze žena, které je více než 40 let a nebo porodila více dětí. Po tomto zákroku je pak trvale neplodná.
Já sama jsem vyzkoušela hormonální antikoncepci v pilulkách a byla jsem tak protivná, vystresovaná a úzkostlivá, že ji dodnes obcházím desetimetrovým obloukem. Takže volím k ochraně kondom nebo spermicidy, které se zatím osvědčily. A co vy?
Foto zdroj: profimedia.cz