Velký manuál pro nastávající nevěsty aneb Plánujeme svatbu – 1. část

A je to tady! Tvůj přítel tě požádal o ruku a z tebe bude za pár měsíců vdaná paní! Víš, že je to ten pravý a chceš s ním strávit zbytek života. Ale dost romantiky, té si ještě užiješ, nyní přejděme k praktickým záležitostem. Určitě si chceš svůj velký den užít co nejlépe. Máme pro tebe pár tipů jak na to, hezky krok za krokem.

Krok č. 1: Finance

Rozhodli jste se, že spojíte vaše životy v jeden a ty už se nemůžeš dočkat toho velkého dne. Ale předtím tě čeká ještě hromada práce a plánování. A jako vždy na prvním místě jsou peníze.  S partnerem se musíte dohodnout, jakým způsobem bude svatba financována a kolik pozvete hostů. Dnešní doba přeje tomu, že si snoubenci vše platí sami, díky tomu mají pak absolutní svobodu v rozhodování a mohou si svatbu udělat skutečně po svém a pozvat si na ni koho chtějí. Rodiče ti určitě rádi na svatbu přispějí, je ale důležité si uvědomit, že to rozhodně není jejich povinnost, spíše zažitý zvyk. Na půjčku na svatbu raději zapomeň, to rozhodně není dobrý nápad.

Jakmile víš, jak to bude s financováním svatby, je načase vytvořit rozpočet. Počítej s tím, že největšími položkami svatby určitě budou:

  •  Svatební tiskoviny
  •  Šaty nevěsty a oblečení ženicha
  •  Svatební hostina, večerní party
  •  Služby fotografa
  •  Služby vizážisty/ kadeřnice
  •  Služby floristy/ květinová výzdoba
  •  Doprava na svatbu, ubytování hostů
  • Hudba na svatební party

Krok č. 2: Místo a termín konání obřadu

Dalším krokem bude naplánování dne D. Tedy přesněji řečeno termínu svatby a také je potřeba vybrat místo. Nejfrekventovanějšími měsíci jsou tradičně ty letní, proto je nutné počítat s tím, že o oblíbená místa a termíny je velká rvačka a zamluvit je co nejdříve.

Abys u nás mohla uzavřít svatbu (za předpokladu, že tvůj snoubenec není cizinec), potřebuješ k tomu platný občanský průkaz a rodný list. Překontroluj, do kdy ti průkaz platí, abys pak nebyla nepříjemně překvapená! Totéž samozřejmě platí i pro tvého snoubence. Pokud nevíš, kde se právě nachází tvůj rodný list, začni včas hledat! Občanský průkaz musí mít platný rovněž vaši svědci, je tedy dobré je na to včas upozornit.

Pokud máte vybrané místo a termín svatby, je třeba kontaktovat příslušnou matriku. Počítej s tím, že budete platit správní poplatek. Každá matrika to má jinak, ale většinou se částka pohybuje kolem tisícikoruny. Někde si pak ještě účtují přirážku za fotografování, nebo za hudbu od varhaníka. To vše je třeba zahrnout do vašeho rozpočtu.

Tip: Porozhlédni se po internetu, zda se ve tvém okolí v blízké době nekoná svatební veletrh. Pokud ano, neváhej a navštiv jej. Získáš tam mnoho kontaktů a inspirace k nezaplacení. Uděláš si představu o tom, jak by tvá svatba mohla vypadat.

svatebni-manual-1.jpg

Zdroj: Shutterstock.com

Svatební koordinátor je fajn

I u nás jsou stále oblíbenější svatební koordinátorky, případně celé svatební agentury. Pokud jsi zaneprázdněná, určitě jejich služby oceníš. Je ale potřeba počítat s tím, že to něco stojí a ne zrovna málo. Počítej s částkou cca 10 – 20 % z celého rozpočtu svatby. Na druhou stranu, takový koordinátor má mnoho kontaktů a možností dojednání slev s různými dodavateli. Zapátrej po internetu, nabídka je obrovská. Při prvním setkání dej určitě na první dojem. Pořád měj na paměti, že je to tvá svatba a pokud ti některé návrhy nesedí, pryč od toho! Dej na svůj šestý smysl, v tomto případě se to určitě vyplatí.

Krok č. 3: Tiskoviny

Svatební oznámení

Svatební oznámení se posílá zhruba tři měsíce před svatbou. Mnohdy je spojené s pozvánkou na obřad/ hostinu/ večerní party. Neměl by v žádném případě chybět údaj o datu, místu a čase konání, případně i plánek cesty. Můžeš zmínit i dress code, pokud to okolnosti vyžadují. Platí nepsané pravidlo, že adresy na obálkách by měly být napsány ručně. A dalším pravidlem je, že by se nikdo na tvé svatbě neměl cítit jako náhradník! V praxi to znamená, že pokud se ti někdo ze svatby nečekaně omluví (což se může snadno stát), nesnaž se jeho místo za každou cenu „zaplácnout“ někým jiným.

S trochou šikovnosti si vykouzlíš svatební oznámení i sama doma. Doporučujeme je tisknout ve  formátu A5, který se bez překládání vejde do obálky a má dost  místa pro oznámení všeho potřebného. Podívej se také na to, jak můžeš tiskárnu využít na výrobu svatebních dekorací a dárků.

Jmenovky a menu svatební hostiny

Restaurace, ve které se hostina bude konat, ti jistě vyjde vstříc a nechá natisknout ozdobná menu, kde budou vypsány jednotlivé chody. Obecně se dá říci, že je určitě dobré zvolit jeden typ tiskovin a těch se držet, zvolit jednotné písmo, jednotnou barvu apod. Aby to nebylo tzv. „každý pes, jiná ves“. A ještě jedné zásady by ses měla držet: Je důležité nesnažit se být za každou cenu vtipný. Méně je více! Tiskoviny by vás měly vystihovat, mohou být úsměvné, ale v žádném případě by se nad nimi neměli vaši hosté ironicky ušklíbnout!

Nezapomeň ani na zasedací pořádek na hostině. Pokud se jedná o malou svatbu, vystačíš si se jmenovkami. Pokud půjde o větší svatbu, není na škodu požádat grafické studio i o nákresy zasedacího pořádku. Ty pak můžeš svým hostům přiložit k pozvánce. Nebo se dají poslat dodatečně e-mailem.

svatebni-manual.jpg

Zdroj: Shutterstock.com

Krok č. 4: Svatební šaty

Už malé holčičky sní o tom, jak jednou budou procházet uličkou k oltáři v krásných svatebních šatech, které budou všichni obdivovat. Tvůj velký den se blíží a přichází nejzábavnější část předsvatebních příprav – výběr svatebních šatů. Opět je nejprve dobré provést soukromý průzkum trhu a pak se rozhodnout pro konkrétní řešení. Poptej se svých kamarádek, které už se vdávaly, jaké mají zkušenosti se svatebními salony, určitě ti nějaký doporučí. Dobré reference jsou nadevše. Dále se rozhodni, zda si šaty půjčíš, koupíš (pak se dají na internetu prodat), nebo si je necháš ušít na míru, což bývá ta nejdražší varianta. Všechny možnosti mají něco do sebe. Nejlevněji vychází půjčovné, pokud se ovšem bavíme o cenově dostupných šatech pro obyčejné smrtelnice, nikoliv o drahých róbách od světoznámých návrhářů.

Klíčová je kvalita a současně pohodlí. Opravdu není příjemné si celý den povytahovat korzet, i kdyby šaty byly napohled sebekrásnější. Dobře a hlavně objektivně zvaž klady a zápory své postavy. Všichni nemáme míry 90-60-90. Jinak vypadají šaty na modelce v katalogu a jinak budou pak vypadat na normální ženě.

Šaty bys měla začít vybírat alespoň půl roku před svatbou. Nejlepší je vyzkoušet několik typů, abys měla představu, co ti nejvíce sedí. Na zkoušku šatů s sebou vezmi dobrou kamarádku nebo maminku, určitě objektivně zhodnotí, jak v šatech vypadáš. Víc očí víc vidí. Rozhodně se vyvaruj lacinosti a přeplácanosti. Stále se bavíme o svatbě, nikoliv o maškarním plese. Zvaž i velikost výstřihu. Tvůj budoucí manžel pěkný výhled do tvého dekoltu jistě ocení, prarodiče už méně. Pokud máš v plánu mít k šatům i závoj, zkoušej vždy vše společně. Inspirovat se nádhernými svatebními šaty můžeš v naší fotogalerii:

Co se týče oblečení pro budoucího ženicha, bude pro tvého nastávajícího zřejmě nejdůležitějším kritériem pohodlí. Což ale neznamená, že mu to vedle tebe nemůže slušet. Společně vyberte sako, boty a košili. U košile platí, že by měla být ve stejné barvě, jako jsou tvé šaty. V zákoně to ale nikde napsáno není, takže pokud se ženich rozhodne jinak, je to koneckonců váš den a nikdo by vám do toho neměl mluvit.

Text: Alena Kubátová

Foto: Shutterstock.com, pinterest.com

5.5.2017 6:00| autor: Alena Kubátová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist