Varovné signály, že má tělo nedostatek tekutin aneb Méně známé příznaky dehydratace

Nízký krevní tlak, nepěkně oteklé kotníky, prudké změny nálad, deprese nebo záněty močových cest. Věřila bys, že za těmito patáliemi stojí jeden společný jmenovatel? Jsou to chybějící tekutiny!

dehydratace-1100x618.png Zdroj: Shutterstock.com

Pro nejchladnější měsíce roku nejsou typické jenom radovánky v podobě zimních sportů, v tomto období kdekdo čelí také dehydrataci. Vlivem studeného počasí se totiž méně potíme, což nám k pocitu žízně dává hodně slabé signály. Když se k tomu přidá ještě omezený pohyb a nadměrná konzumace „odvodňující“ kávy, problém na sebe nenechá dlouho čekat. Co když se to týká i tebe? Bezpečně to poznáš podle těchto signálů!

Oteklé kotníky jako varování

V lékařských knihách bychom se dočetli, že otok neboli edém je stav, při kterém se v tkáni či orgánu vyskytuje více tekutiny, než je za normálních okolností obvyklé. Kde vězí příčina toho, že má člověk nohy jako „konve“? Odpověď je jasná, v nedodržování pitného režimu. Tělo následkem této situace přepne do „krizového módu“, přičemž začne střádat každou kapku, která se do útrob dostane. Nevyhnutelným efektem jsou pak právě nechtěné otoky, na něž platí jediné – pít, pít a zase jenom pít.

Výkyvy nálad a pesimismus? Nic neobvyklého

Když má jeden hlad, v drtivé většině případů je nesoustředěný, roztěkaný a nervózní. Pocuchané nervy jsou totiž přímo učebnicovým následkem klesající hladiny krevního cukru, což se na psychice nehezky projeví. Hodně podobně to funguje i v případě žízně, to jsi věděla? Máš-li v organismu prostředí jako na Sahaře, nelíbí se to mozku ani hormonům, které se začnou bouřit. To končívá nejen prudkými změnami nálad. Žádnou výjimkou nejsou ani deprese či úzkosti. Zní ti to povědomě? Pak zaujmi vodní protiútok!

Časté záněty močových cest? Tady jde do tuhého

Podivný tlak v podbřišku, časté nutkání k návštěvě toalety, pálení v intimní oblasti, zvýšená teplota. To jsou jen některé příznaky, jež jasně poukazují na zánět močových cest. S ním se podle statistik i názoru odborníků setká minimálně jednou v životě každá žena. Co za touhle patálií stojí? Možná tomu nebudeš věřit, ale i častá žízeň. Adekvátní příjem vody totiž přispívá k odstraňování bakterií z močového měchýře. Čím větší bída o tekutiny, tím lepší podmínky nepřátelé mají, což končí vznikem zmíněného bolestivého nadělení.

Nízký krevní tlak a slabost. I to mnohé napoví

Bylo by kardinální chybou myslet si, že pokud se dostaneš do fáze dehydratace, bezpečně to poznáš jen podle migrény, která s ní jde ruku v ruce. Dlouhodobá nouze o vláhu má totiž přímý vliv i na snížení objemu krve, což ve výsledku představuje pokles krevního tlaku. To je také důvod, proč se ti při prudkém přechodu ze sedu do vzpřímené polohy zamotá hlava, cítíš slabost a klepou se ti ruce. Tak pozor na to.

Poznala ses v těchto bodech? Napiš nám o tom do diskuze pod článkem, těšíme se na příspěvky. A když už jsme u vody, mrkni na hodně vtipné video. Ani zvířata na ni nedají dopustit!

Foto: Shutterstock.com

6.1.2021 7:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist