Vaginální mapování. Léčebná terapie nebo nafouknutá bublina?

Už jsi někdy slyšela o vaginálním mapování? Jde o léčebnu techniku, která má ženy přivést zpět k ženství. Každá z nás si totiž nese nějaké trauma, bolesti i zklamání a právě vaginální mapování nám má pomoci se znovu naučit věřit, otevřít se a být vnímavá vůči svému tělu. Co to je a jak to probíhá?

vaginalni-mapovani-1-1100x618.jpg Zdroj: www.shutterstock.com

Vaginální mapování pracuje s teorií, která říká, že ženské pohlaví je extrémně citlivé a má tendence si vše pamatovat. Je v něm tedy nespočet emocí, a to jak ty hezké, tak i různá zklamání. Při zmiňované dotykové technice se terapeut lehce dotýká tkáně vagíny a rozpouští tak negativní emoce. Určitě máš ale řadu otázek, a tak si pojďme na některé z nich odpovědět.

Proč mi má někdo mapovat vagínu?

Tak takhle otázka asi napadne každou ženu, která začne uvažovat o tom, že by si na nějaké to vaginální mapování zašla. Možná ho vůbec nepotřebuješ, ale jestli máš pocit, že bys mohla cítit více a více prožívat, tak o tom alespoň popřemýšlej. Vaginální mapování ti má pomoci zbavit se stresu, zklamání a bolesti. Tohle vše sis totiž za svůj život nastřádala a zapsala do své vagíny. To má pak za následek jakési zamrznutí a odmítání slasti. Zkrátka po vaginálním mapováním si zvýšíš sexuální prožitek a budeš se více cítit ženou.

Bude na mě sahat cizí člověk?

To sice ano, ale není to tak, jako když přijdeš k doktorovi. Za prvé si můžeš vybrat nejen instituci, ale i to, jestli chceš na vaginální mapování muže či ženu. Než dojde k samotným dotykům, předchází tomu teoretická část, kdy si s tebou terapeut povídá. Drtivá většina z nich je citlivá a mají obrovskou praxi, takže se neboj, že by ti někdo dělal něco, co by ti bylo nepříjemné. Leckdy právě praktickou část ušijí přímo na míru klientce poté, co si s ní popovídají. Většinou se dochází na několik sezení, ale záleží na instituci. Zpravidla ale jedno nestačí.

Komu může vaginální mapování pomoci?

Vliv má na každou ženu. Ale je určený zejména těm, které si nesou nějaké trauma. Například jsou po gynekologickém zákroku či náročném porodu nebo mají za sebou ošklivý zážitek, jako je zneužívání či znásilnění. Díky citlivým dotekům se tyto nepříjemné vzpomínky rozplynou. Ale pomáhá i těm, co mají za sebou jen obyčejné bolístky. Záleží jen na tobě, jak se cítíš, a jak vnímáš své tělo.

Budu tam muset vyprávět své příběhy?

Ne, vaginální mapování nefunguje jako klasická terapie, kde se vypovídáš ze svého traumatu. Pouze se probudí citlivost jemné tkáně, rozpustí se nepříjemné zážitky, které nemusíš v hlavě ani vnímat. Jde pouze o tvé tělo, které si vše pamatuje a které se toho negativního potřebuje zbavit. Takže se nemusíš bát, že bys prožívala negativní prožitky znovu.

Můžu vzít s sebou i svého partnera?

Je několik programů, ze kterých si můžeš vybrat. Můžeš si zaplatit individuální sezení, ale je také možnost hromadného semináře nebo si vzít s sebou partnera, který se vaginální mapování naučí a pak je provádíte i doma. Některé ženy berou svého muže třeba jen na jedno ze tří sezení. Je to prostě jen na tobě.

Jak to probíhá?

Terapeut se jemně dotýká vaginální stěny. Mačká jednotlivé body a vyzývá klientku, aby popisovala své emoce. Jde o to, aby si uvědomila, co je jí příjemné a co ne. Zároveň, aby otevřela to, co bylo v jejím těle zavřené. Některé zážitky máme tendenci vytěsnit, ale ony tam někde jsou, blokují nás a vytváří stres. Vaginální mapování si pak můžeš provádět i sama nebo právě za pomoci tvého partnera.

Co o tom říkají samotné ženy?

Samozřejmě, že ženy se zpočátku bojí, přece jen jde o velkou intimitu. Ale většina z nich se shoduje na tom, že se po tom cítila jako znovuzrozená, uvolněná a vrátila se jim chuť k sexu. Také se více cítily jako ženy a dokázaly svému partnerovi popsat, co přesně chtějí.

Zkušenosti čtenářek:

Jitka (42 let): „Musím říct, že na vaginální mapování nedám dopustit. Dostala jsem ho jako dárek k Vánocům a už mám po jednom sezení. Těším se na další. Probouzí to ve mně ženu,“ vychvaluje si Jitka.

Hanka (34 let): „Přemýšlím o tom. S manželem spolu skoro nespíme, a tak si říkám, že by mi to mohlo pomoci. Nemám nic proti tomu, že na mě bude sahat cizí člověk. Gynekolog vás také prohlíží, a to nikomu nevadí,“ má jasno Hanka, která se na vaginální mapování určitě brzy objedná.

Lenka (39 let): „Já mám s vaginálním mapováním dvojí zkušenost. Poprvé se mi to moc nelíbilo. Přišlo mi to divné a neosobní. Ale podruhé pecka. Terapeutka byla moc fajn a já se s ní cítila bezpečně. Měla jsem pocit, že jí můžu zcela důvěřovat. Takže záleží na tom, kdo vaginální mapování provádí,“ radí Lenka.

To zní docela dobře, ne? Uvažovala jsi někdy, že by sis na vaginální mapování zašla nebo ti přijde, že nikdo cizí nemá do tvé intimity tak zasahovat? Napiš nám do diskuze svůj názor.

Foto: Shutterstock.com

4.1.2022 2:00| autor: Alžběta Bublanová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist