Femina.cz > Vše o zdraví > Únava, deprese, bolesti hlavy. Co všechno způsobuje nedostatek hořčíku v těle?
Únava, deprese, bolesti hlavy. Co všechno způsobuje nedostatek hořčíku v těle?
Cítíš se podrážděná, vyčerpaná, slabá a bez energie, nemůžeš spát nebo dokonce podléháš depresi? Příčinou může být nedostatek hořčíku ve tvém těle! Člověk, kterému chybí hořčík, je všechno jen ne zdravý. Deficitem tohoto významného minerálu bohužel trpí každý třetí Čech. Za co všechno jeho nedostatek může?
Hořčík je kámoš
Hořčík je významný minerál, který zajišťuje normální funkci našeho organismu. Tělo by bez něj nedokázalo vytvářet energii ani udržet správný srdeční rytmus. Ve chvíli, kdy tělu chybí, začne se to projevovat. Zdravý člověk by ve svém těle měl mít zhruba 25 až 30 g hořčíku, přičemž nejvíce ho je zastoupeno v kostech a svalech. Tam podporuje vstřebávání vápníku do kostní tkáně, díky čemuž jsou kosti pevné.
Když je hořčíku málo, kosti jsou náchylnější ke zlomeninám a hůře se hojí. U svaloviny zase napomáhá k jejímu uvolňování. Jakmile ve svalech není dostatek hořčíku, projevuje se svalovými křečemi, které občas zaskočí nejednoho sportovce. Proto je skvělé si po tréninku dopřát například smoothie z banánu, listového špenátu a trochu bílého jogurtu. Tím se doplní sacharidy, bílkoviny a potřebný hořčík.
Když hořčík chybí
Ne nadarmo se hořčíku přezdívá antistresový minerál. Protože se účastní celé škály biochemických reakcí, včetně těch v mozku, má jeho dostatečný příjem v konečném důsledku také vliv na duševní pohodu. Nedostatek může být spouštěčem různých úzkostných stavů a depresí. Mimo jiné vede také k podrážděnosti a silnému stresu.
Bolí tě často hlava? Doplň hořčík!
Podobně jako u svalů, pomáhá hořčík také s uvolňováním stěn cév. Rozšířením cév dochází ke snížení tlaku krve na stěny cév, což může ulevit od bolestí hlavy a také jim předcházet. Normální průtok krve také zajišťuje zásobení mozkových center okysličenou krví a tím zlepšuje schopnost přemýšlení. Takže pokud pravidelně trpíš na migrény nebo prostě jen na bolesti hlavy, zkus doplnit hořčík, uvidíš, že úleva přijde téměř okamžitě.
Čtěte také:
- 5 signálů, kterými ti tělo dává najevo, že nemá dostatek vitaminu C
- Vitamíny ve formě doplňků stravy. Opravdu je k životu potřebuješ, nebo je to jen nafouknutá bublina?
- Lámavé nehty nebo špatné vlasy? Tyhle vitamíny si s nimi poradí
Jsi těhotná? Zbytři!
Hořčík je jednou z klíčových látek pro fyziologický průběh těhotenství. Dostatečný příjem hořčíku může předcházet předčasným stahům dělohy (předčasnému porodu), křečím i vývoji nebezpečné preeklampsie, což je nemoc projevující se otoky, vysokým krevním tlakem a sníženou funkcí ledvin, která velmi ohrožuje maminku i ještě nenarozené dítě. Dále pomáhá hořčík proti nespavosti, ranním nevolnostem a je rovněž důležitý pro správný vývoj plodu.
„Určitě nastávajícím maminkám doporučuji sáhnout po nějakém doplňku stravy určeném speciálně pro těhotné a kojící ženy. Jejich snahou by vždy mělo být vybrat takový přípravek, který má složení co nejbohatší a přináší opravdu širokou škálu vitamínů, minerálů a stopových prvků, mimo jiné již zmiňovaný hořčík,“ doplňuje MUDr. Karel Metyš, odborník na výživu těhotných.
Kde ho najdeš?
Jednou z potravin, které obsahující vysoké množství hořčíku, je kakao, dopřej si každý den kousek čokolády s jeho vysokým obsahem alespoň 70 %, neuškodí tvé linii a naopak prospěje nervům. Hořčík najdeš také v ovoci, jako jsou datle nebo banány, vysoký obsah mají také sušené meruňky. Pravidelně by sis měla dopřávat luštěniny, ideálně vařenou čočku a hrách, přidej do svého jídelníčku také špenát, tuňáka, nebo ořechy v podobě mandlí, piniových semínek nebo kešu. Vychutnej si pravidelně i sklenku červeného vína, a když si budeš dělat zeleninou šťávu, sáhni po té z mrkve nebo grapefruitu.
Text: redakce, spolupráce MUDr. Karel Metyš, odborník na výživu, foto: shutterstock.com