Umělá sladidla – mýty a fakta

Jsou nebezpečná a rakovinotvorná? Máme pro vás odpovědi a ještě něco navíc kolem alternativ slazení.  

V první řadě je třeba umělá sladidla rozlišovat. Nejznámějšími a nejpoužívanějšími náhradními sladidly jsou sacharin a aspartam. To proto, že byly objeveny jako první a samozřejmě, že jsou i nejlevnější. A právě u nich dochází k zajímavým závěrům vědeckých studií. U obou byla při vysokých dávkách podávaných laboratorním krysám zjištěna schopnost vyvolat nádorové onemocnění. U sacharinu ale nádor údajně vznikl způsobem, který není možný u člověka. Aspartam je zase údajně nebezpečný pouze lidem trpícím fenylketonurií, což je velmi vzácná genetická vada způsobující neschopnost organizmu zpracovat aminokyselinu fenylalanin.

Výzkumy trvají již několik desetiletí a stále pokračují. Jejich obecným závěrem je, že aspartam i sacharin nejsou pro člověka nebezpečné, pokud je jejich příjem umírněný.
Není to tak dávno, co jsem v restauraci s rychlým občerstvením ke svému kuřecímu menu chtěla colu light, a obsluhující (nutno dodat, že obsluhující se značnou nadváhou) považovala za důležité mi sdělit, že dělám velkou chybu, protože je to „šíleně nezdravé“. Chtěla mi asi říct, že radši několik kostek cukru než trochu sacharinu…
Řepný cukr také našemu zdraví neprospívá. Jestli je bílý, nebo hnědý na tomto faktu nic nemění. Všichni víme, že je postrachem kvůli obrovskému množství kalorií a podporuje vznik zubního kazu. A opravdu neobsahuje žádné látky, které by byly pro lidské tělo užitečné. Zdravější variantou slazení je med, a to díky obsahu minerálních látek. Ale je to kompromis, který nás nezbaví kalorií.
Proto jestli se sladkého nechcete vzdát a hledáte nízkokalorickou variantu, je nejlepší volit nová náhradní sladidla, jejichž název končí na -ol, např.: sorbitol, mannitol, xylitol, maltitol (používají se například do žvýkaček). Jsou natolik bezpečná, že nemají omezené dávkování. Ale, samozřejmě, jsou dražší. U nejlevnějších výrobků je sotva najdete. Proto pozorně čtěte informace na zadní straně a nenechte se zlákat označeními DIA nebo Bez cukru. Navíc toto označení ještě nemusí znamenat, že se jedná o výrobek nízkokalorický, například kvůli jeho vysokému obsahu tuku.
6.9.2007 12:00| autor: Kateřina Landlová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist