Dnešní výlovy jsou koncipovány jako společenské akce s bohatým doprovodným programem pro děti i dospělé. Během výlovu si navíc můžete pořídit čerstvé ryby té nejvyšší kvality, a to včetně dravců jako jsou štika, candát nebo sumec. Rázem tak máte vyřešen problém s vymýšlením nedělního oběda. Pokud nevíte, ke kterému rybníku se na výlov vydat nebo jen hledáte inspiraci pro vaše kulinářské umění, navštivte stránky www.rybadomaci.cz. Najdete zde kompletní seznam výlovů, zajímavé recepty na úpravu sladkovodních ryb a řadu dalších užitečných informací.
Věděli jste například že:
– mimo klasických podzimních výlovů existují i výlovy jarní?
– největší rybník Rožmberk se loví pouze jednou za dva roky?
– kapr, jak jej známe, dorůstá v rybníce do své velikosti 3 až 4 roky?
– sladkovodní ryby obsahují Omega-3 mastné kyseliny a další tělu prospěšné látky?
– pravidelná konzumace sladkovodních ryb působí preventivně proti onemocnění srdce a cév?
– existují i jiné recepty než smažený kapr v trojobalu?
Pokud jste se správnou odpovědí jen chvíli váhali, stránky www.rybadomaci.cz jsou tu právě pro vás!
Historie a význam rybníkářství
Historicky spočíval význam rybníkářství v komerčním chovu ryb, především kapra. Za tímto účelem také byla zakládána naprostá většina rybníků. Jen zcela omezeně, spíše výjimečně, byly rybníky zakládány jako opatření k regulaci vodního režimu v krajině. Rybníky jako dědictví předků mají v zemi, která nemá přístup k moři ani dostatečný potenciál volných vod (řeky, jezera, údolní nádrže) nezastupitelný význam v chovu ryb určených pro trh. Sladkovodní ryby přitom patří mezi zdravé potraviny, všestranně prospěšné lidskému zdraví, jejichž konzumace by měla být ve společenském zájmu i nadále podporována.
V posledním půlstoletí se pohled na rybníky výrazně změnil. Už nejsou chápány jen jako člověkem vytvořené nádrže k chovu ryb, ale jako součást krajiny, ekosystému, životního prostředí se všemi svými mimoprodukčními funkcemi. Lze dokonce říci, že toto poslání rybníků je v řadě případů prioritní, nadřazené chovu ryb. Stačí si připomenout, že rybníky mají retenční schopnost, tedy mohou zadržet vodu, zmírnit povodňovou vlnu a vytvořit tak časový prostor pro záchranu povodněmi ohrožených lidí i majetku. V jejich kapacitě je i záchyt smyvů orné půdy z povodí, které by jinak skončily v tocích a výrazně zhoršovaly kvalitu veškeré vody.
Rybníky také slouží jako hnízdiště a životní prostor pro dlouhou řadu většinou chráněných živočišných i rostlinných druhů. Biologické pochody jsou v dobře řízených a správně obhospodařovaných rybnících schopny zlepšit kvalitu přitékající vody a udržet její vysokou hodnotu po celou dobu vegetace. V neposlední řadě je třeba připomenout i krajinotvornou funkci rybníků, bez níž by řada regionů byla mnohem méně turisticky, a tedy i komerčně atraktivní.