Tip na jednoduchou pračku pro seniory

Vybíráš novou pračku pro domácnost starších lidí? Pak si přečti následující řádky, které ti poradí, na co si je potřeba dát pozor. Vybavení domácností seniorů je trochu jiné, než je tomu u domácností mladých lidí. Senioři nepotřebují nejnovější technologie, spíš dávají přednost klasickým výrobkům.

femina.cz_tip-na-jednoduchou-pracku-pro-seniory_01-1100x618.jpg Zdroj: pixabay.com

Pračka se snadnou obsluhou

Při výběru pračky pro seniory je potřeba zaměřit se na to, aby se jednalo o jednoduchou pračku, která se bude snadno obsluhovat. Z ovládacího panelu by mělo být jasné, jak při používání pračky postupovat. Tlačítka by měla být přehledně označená a je nutné dát pozor na to, aby text u tlačítek byl v češtině. K tlačítkům by měl být dobrý přístup a také je potřeba prověřit, že jsou funkční. Návod k pračce musí být napsaný srozumitelně a hlavně česky. Pro starší lidi je důležité, aby se s pračkou dobře manipulovalo, což především znamená to, že se dvířka pračky i buben snadno otevírají a zavírají.

Menší kapacita pracího bubnu

Cílem výběru by měla být pračka určená pro praní menších dávek prádla. Pokud je v domácnosti jedna nebo dvě osoby, stačí objem bubnu s kapacitou 4 kg prádla. Senioři jistě využijí možnost vyprat jen poloviční dávku prádla a pro přeprání lehce ušpiněného prádla i rychlý program. Pračka by měla mít program na bílé prádlo i program určený pro šetrné praní barevného prádla, který se používá například pro praní letních květovaných šatů, barevných halenek a triček.

Nejlépe pračka s horním plněním

Starším lidem většinou dělá problémy ohýbat se, proto dají přednost pračce s horním plněním, která se jim bude dobře obsluhovat a u které se jim bude lépe vkládat a vyndávat prádlo. Domácnosti seniorů obvykle neoplývají nadbytečným prostorem, proto je potřeba zaměřit se na menší, takzvané slim pračky, které mají hloubku už od 33 cm. Také pračky s horním plněním mají výhodu v tom, že zbytečně nezabírají místo, na druhou stranu ale u tohoto typu praček není možné používat horní plochu jako odkládací prostor. Dalším parametrem, na který je potřeba dát pozor, je hlučnost při praní. Doporučuje se, aby hlučnost pračky při praní byla nižší než 50 dB, při ždímání pod 70 dB. Takovou pračku je možné označit jako tichou.

Finanční náročnost

Senioři také uvítají, když jejich nová pračka bude mít finančně nenáročný provoz, proto by se mělo jednat o pračku co nejlepší energetické třídy, nejlépe A. Co se týká označování energetické třídy elektrických spotřebičů, tak v roce 2021 nastala změna. Přestalo se používat označení plusy, například A+++, nově se používá řada A až G. Platí tedy, že spotřebiče s energetickou třídou A jsou nejúspornější. Pračka by zároveň měla mít nízkou spotřebu vody. Důležitým parametrem je také cena pračky, protože starší lidé jistě nechtějí zbytečně utrácet a kupovat si drahou pračku. V současné době se dají nejlevnější pračky pořídit od 6 tisíc korun, ale na druhou stranu je potřeba dát si pozor na příliš levné zboží a zvolit správný poměr ceny a kvality.

Úsporné praní

S koupí nové pračky je možné přemýšlet o změně postupu při praní. Dlouhé roky jsme zvyklí používat prací prášek nebo gel. V poslední době ale nastupují nové technologie, které jsou nejen moderní, ale hlavně ekologické, prospěšné našemu zdraví i úsporné. Pro nový způsob praní v pračce se používá takzvané ekologické prací vajíčko. Tento výrobek je natolik unikátní, že v roce 2016 získal Cenu britské královny za inovace.

Co znamená prací vajíčko

Používání pracího vajíčka šetří peníze, oblečení, a dokonce i lidskou pokožku. Prací vajíčka jsou velice ekologická – při praní se nepoužívají žádné chemikálie. Jsou důsledně dermatologicky testována a z výsledků testů vyplývá, že jsou vhodná na praní prádla pro miminka, pro alergiky i ty, kteří trpí ekzémem. Kvalita praní je srovnatelná s kvalitou, které se dosahuje při používání běžných pracích prostředků. Cena jednoho praní je přibližně 5 Kč. Prací vajíčko stojí kolem 300 Kč a vydrží 70 pracích cyklů. Je možné koupit i náhradní náplň na 50 pracích cyklů.

Jak se prací vajíčko používá?

Prací vajíčko se používá místo pracího prostředku a vkládá se přímo do bubnu pračky. Vajíčko obsahuje náplň z minerálních pelet, které zajistí dokonalé vyprání prádla. Existují dva typy pracích vajíček – na bílé a na barevné prádlo. Pelety jsou obohacené příjemnou vůní, proto se praní obejde bez prášku i bez aviváže. Vůni je možné zvolit, v nabídce je například vůně jasmínu nebo jarních květů. Protože se při praní nepoužívají žádné chemikálie, prádlo není potřeba tolik máchat a tím se šetří voda i elektřina.

22.6.2022 3:05| autor: Komerční prezentace
Více o tématu: zdraví

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist