Tiché nebezpečí – žloutenka!

Nakazit se můžete kdekoli a kdykoli – to jediné by si každý z nás měl zapsat za uši.  Původce nemoci totiž není vidět. Navíc existuje několik mýtů, o nichž jsou lidé přesvědčeni.

Lidé se domnívají, že se jedná o dlouhodobé onemocnění jater, které se však léky, dietou a klidem na lůžku dá poměrně spolehlivě a bez následků vyléčit. Pokud někdo už začne přemýšlet o očkování, tak ve chvíli, kdy ho čeká do zahraničí. Přitom žloutenka není jen exotické onemocnění. Také v České republice se ročně vyskytnou stovky případů nákazy, a proto se i u nás vyplatí spíše prevence než řešení následků. Tou nejúčinnější a nejjistější ochranou proti žloutence je očkování.

Žloutenka a jak se projevuje
Žloutenky A a B jsou infekční onemocnění způsobené virem VHA, resp. VHB. Zdroje nákazy těchto typů jsou různé, stejně jako jejich následky. Zatímco žloutenka typu A nepříjemně zasáhne do vašeho života „pouze“ nutností hospitalizace, opakovanými odběry krve, dlouhodobou rekonvalescencí s omezením sportovních a někdy i profesních aktivit, žloutenka typu B může vést v řadě případů k vážnému poškození jater, například k jaterní cirhóze či rakovině jater.

Příznaky žloutenky typu A mohou zpočátku připomínat chřipku, někdo hubne. Zejména u mladých lidí se ale v některých případech žádné příznaky neobjevují, a proto mohou žloutenku přenášet, aniž by o tom věděli.

Nakažení žloutenkou typu B pociťují únavu, nechutenství, bolesti kloubů, mají vyrážku a  teplotu. Obvyklé je zvracení, bolesti břicha a zad, později žluté zabarvení očního bělma a kůže. Také řada nosičů žloutenky B nemá žádné obtíže a o své nemoci vůbec neví.

Kde všude se můžeme setkat s rizikem nákazy?
Velmi odolný virus žloutenky typu A se přenáší kontaminovaným jídlem a vodou. Nakazit se můžete opravdu bez vlastního přičinění při styku s kontaminovanými předměty, např. v MHD, při užívání počítače, telefonování či placení, když se následně nevědomky dotknete úst.

Virus hepatitidy B je až stokrát nakažlivější než virus HIV!!! K nákaze totiž stačí, aby se do těla dostala malá kapka infikované krve. „Častým zdrojem nákazy je sexuální kontakt s nakaženou osobou, infekci lze získat i prostřednictvím kontaminované krve,“ upřesňuje praktická lékařka MUDr. Eva Charvátová. Nakazit se můžete i na první pohled neškodným použitím zubního kartáčku infikované osoby nebo jejího holicího strojku. Nelze zapomenout na riziko přenosu infikovanou jehlou a nástroji při akupunktuře, piercingu a tetování.

Jedinou účinnou ochranou je očkování
Léčbu i následky onemocnění žloutenkou nelze brát na lehkou váhu, a proto bychom neměli podceňovat její prevenci. Tou nejúčinnější a nejjistější ochranou proti žloutence je očkování.

Tip Feminy: Jednoduché řešení nabízí kombinovaná vakcína Twinrix účinná proti žloutenkám typu A i B. Twinrix je pouze na lékařský předpis. Bližší informace získáte na specializovaných stránkách www.zloutenky.cz, nebo u svých praktických lékařů.

5.10.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist