Teror od souseda? Jak se bránit a kdy povolat právníky

Jestli řešíš neshody se sousedy, určitě sama víš, jak je obtížné se dopracovat k nějakému kompromisu. Ale podle odborníků je lepší, když spory řeší spíše psycholog než právník. Přinášíme ti tipy, jak se domluvit s problémovými sousedy a na co máš a nemáš právo.

sousede-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Hlučná párty dlouho do noci, ranní probuzení cirkulárkou, venčení čtyřnohého mazlíčka přímo na tvém chodníku, přesah větví na tvou zahradu a další sousedské trampoty, které ti komplikují domácí pohodu. Spory se sousedy někdy mohou vyústit až v neřešitelné konflikty. Nejdříve to chce zapracovat na dobré komunikaci a nějak se dohodnout. Teprve potom se začít ohánět zákony.

Chci se vyspat

Vstáváš ráno do práce, ale ten mladý student, co bydlí o patro výše, má prázdniny a tak si udělal menší večírek. Výsledek? Hlasitá hudba a opilecký smích až do tří do rána a ty pak nevyspalá děláš v práci jednu chybu za druhou. Na tento problém pamatuje zákon, který nařizuje noční klid, a to od deseti hodin večer do šesti do rána. Celou věc můžeš vyřešit tím, že na viníka hluku zavoláš policii. Ale než to uděláš, zkus se s ním nejdříve domluvit. A to co nejvíce přátelsky a s tím, že chápeš, že si chce trochu povyrazit, ale měl by brát ohledy i na ostatní. A pamatuj, že ne všechno lze vyřešit zákonem.

Pokud je noční klid do šesti ráno, tak ti je to v sobotu houby platné. Chceš se konečně vyspat a v šest začne soused řezat dřevo. Co s tím? Tady platí jedině dohoda. Rozhodně za ním ale nejdi s tím, že on je ten, co dělá problémy. Spíše jen tak mezi řeči zmiň, jak jsi po celém týdnu unavená, a i když víš, že on to dřevo někdy nařezat musí, tak ho chceš poprosit, aby s tím začal o dvě hodiny později. Bude vstřícnější, pokud uvidí, že i ty jsi vstřícná. Nicméně i s hlukem přes den jde něco dělat, a sice obrátit se na hygienickou stanici, aby hluk přeměřila, jestli se nepřekročila nejvyšší možná hladina hluku.

„No, to se řekne noční klid, ale někdo potřebuje spát přes den, například já dělám i noční směny a do postele se dostanu až ráno a tak nemám žádnou páku, když soused vedle začne dopoledne předělávat svůj pokoj a každou chvíli tam do něčeho bouchá. Já to řeším tak, že si dám špunty do uší, protože s ním bych se nedohodla,“ má jasno Hanka (42 let).

Kdo to bude uklízet?

Pokud bydlíš v činžovním domě, tak víš, jak je důležité, aby i ostatní obyvatelé dodržovali čistotu. Halda odpadků před jejich dveřmi dokáže naštvat všechny sousedy, obzvlášť pokud se z pytlů už line nepříjemný zápach. Tady záleží, o jaký druh domu jde. Jestli družstevní, tak lze všechny spory řešit s předsedou družstva. Pokud ani domluva nepomůže, je možné věc řešit v rámci přestupkového řízení nahlášeném na obecním či městském úřadě. Nebo se obrátit přímo na soud.

Jedna věc je, co si člověk dělá sám doma, ale na chodbách a ve společných prostorech by měl být ohleduplný vůči ostatním. A nejde jen o nepořádek, ale i o další věci, jako je například kouření. Sice není dáno zákonem, že se na chodbách obytných domů nemůže kouřit, ale lze to zakázat domovním řádem a v případě nedodržení lze věc řešit soudně. Navíc jestli si ten, kdo vesele pokuřuje na společných chodbách, byt pouze pronajímá, koleduje si tak o vystěhování.

„Na chodbách nikdo nekouří, ale soused prokouří celý večer na svém balkóně, a já nemůžu ani otevřít okno, aby mi ten zápach nešel do ložnice. Zkoušela jsem to s ním po dobrém, ale řekl mi, že on si na svém balkóně bude dělat, co chce. Jedna známá mi poradila, ať se obrátím na ostatní obyvatele a že prý je možnost o jeho kouření rozhodnout v rámci Společenství vlastníků jednotek. Tak uvidím,“ zoufá si Alena (38 let).

Klepy a drby

Dalším spouštěčem svárů jsou nepodložené informace, které se lavinově šíří. Asi není nic příjemného, když se vracíš večer z práce a vidíš, jak sousedky, co celý den seděly na pavlači nebo lavičkách před domem, si něco neustále šeptají. Možná si říkáš, že tohle tě fakt nerozhází, ale pokud se jejich pomluvy rozšíří, může to mít neblahé následky. A to zejména, když bydlíš na malém městě. Problém taky může nastat, když pomlouvačná sousedka začne na tebe posílat anonymní udání. Nepodceňuj klepny, dokáží člověku udělat ze života peklo. A jak na ně? Nesvěřovat se s ničím důležitým, ale rozhodně je neignorovat, sem tam jim nějakou neškodnou informaci svěř.

„Léta jsme se snažili s manželem o dítě, a když jsem konečně otěhotněla, a měla jsem prožívat nejšťastnější období svého života, zkazila mi ho sousedka. Ona věděla, jak nám to s manželem nejde a když jsem se pak ukázala s pupkem, začala šířit pochyby, jestli to dítě je mého muže. Dokonce si vymyslela historku, že mě viděla se s nějakým chlapem objímat před našimi dveřmi. Manžel, který mi sice vždy věřil, začal mít také pochybnosti, přeci jen roky snažení a najednou bum, zrovna když se podle slov mé sousedky objevil cizí chlap,“ má špatné zkušenosti s pomluvami Jitka (34 let).

Pozor na závist

Možná jsi to ty, co máš máslo na hlavě, nějaké drobné přestupky vůči zákonu. Například pronajímáš na léto byt a zisk nedaníš, nebo v rámci úspory času zapínáš pračku přes noc, nemáš potřebné povolení k přestavbě bytu a podobně. Říkáš si, že kdo by to řešil, ale jestli máš závistivé sousedy, se kterými navíc nevycházíš dobře, je nutné mít vše v pořádku.

A v neposlední řadě se snaž se sousedy smířit. Neházej je všechny do jednoho pytle, zavíráš si tak před nimi dveře. Třeba nejsou zlí, stačí je více poznat a dát jim šanci. Co takhle uspořádat nějakou zahradní grilovačku a všechny je pozvat? Nebo alespoň se zeptat, jestli něco nepotřebují. Zejména starší obyvatelé ocení, když jim nabídneš, že jim skočíš na nákup, vsaď se, že potom i oni na tebe získají jiný pohled.

„To, že dokáží být lidé zlí, jsem poznala před rokem. Bydlela jsem ve vlastním bytě, ale když jsem se seznámila se svým přítelem, odstěhovala jsem se k němu a ten svůj pronajímala. Ale úřadům to nepřiznala. No a pak přišel dopis z finančáku a s ním i pokuta. Někdo mě udal, protože jak jinak by na mě přišli. A když si vezmu zpět, jak mi bývalé sousedky závistivě říkaly, že se stěhuji za lepším a že mám kliku, když má o mě zájem takový fešák a ještě k tomu bohatý, tak je mi jasné, odkud vítr fouká,“ svěřila se svým zážitkem Magdaléna (27 let).

Jak řešíš konflikty se sousedy ty? Máš nějakou nepříjemnou zkušenost, se kterou sis nevěděla rady? Napiš nám do diskuze.

Foto: Shutterstock.com

26.4.2021 2:00| autor: Alžběta Bublanová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist