Femina.cz > Vše o cestování > Telč
Telč
Město Telč bylo v roce 1992 zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Pokud se rozhodnete pro návštěvu tohoto malebného města, bude vám zřejmé proč tomu tak je.
Náměstí Telče je lemováno převážně domky s barokními štíty a podloubími. Budovou vévodící náměstí je radnice dostavěná v roce 1574. Architektonicky zajímavá je svými vysoko vybíhajícími pilastry, které vedou až k římsové hlavici.
Dalším zajímavým prvkem náměstí je měšťanský dům pokrytý sgrafitem a biblickými motivy, které byly objeveny teprve v roce 1952.
Jako většina náměstí, tak i to telčské zdobí dvě krásné kašny a Mariánský sloup. Dolní kašna byla původně dřevěná. Její kamenná podoba vznikla až v roce 1611 a v 17.století k ní přibyla ještě socha sv.Markéty. Kamenná horní kašna, také původně dřevěná, vznikla až v roce 1827. Zdobí ji socha sv.Silena s malým Dionýsem v náručí.
Mariánský sloup z roku 1716 byl postaven díky závěti měšťanky Zuzany Hodové, která na tento účel věnovala celých 1000 zlatých. Na podstavci sloupu stojí socha sv.Jana Nepomuského, Jakuba, Františka Xaveria, Rocha, Sebastiána a anděla Strážného. V jeskyni je sv.Rosalie a Maria Magdalena. Shůry oblakového sloupu shlíží Panna Maria.
V severozápadním cípu náměstí se nalézá farní kostel sv.Jakuba s 60 m vysokou věží, jež byl postaven již ve 14.století. Vnitřek kostela zdobí pseudogotický oltář z roku 1879 navržený slavným architektem Mockerem.
Další velmi zajímavou památkou je kostel s románskými základy. Později byl přestavěn do gotického a renesančního slohu. V 15.století sloužil jako městský špitál, za Josefa II. jako skladiště, v 19.století v něm sídlilo městské divadlo, které bylo po první světové válce opět přeměněno na kostel Českobratrské církve evangelické. Součástí kostela je nejstarší památka ve městě, 49m vysoká, pozdně románská Svatodušní věž.
Zámek byl v Telči vybudován ve 14.století jako gotický hrad pánů z Hradce. Po roce 1550 byl přestavěn a rozšířen o renesanční paláce. Do dnešní doby se dochovala vzácná sgrafitová výzdoba Malé hodovní síně a Klenotnice. Celá výstavba probíhala pod dohledem italských umělců.
Obdivovat zde budeme moci renesanční sály a kazetové stropy, kapli Všech svatých nebo portrét slavné „bílé paní“ Perchty z Rožmberka. Najdeme zde také galerii malíře Jana Zrzavého nebo pohyblivý betlém.