Femina.cz > rodina a děti > Těhotná ve dvaceti, ve třiceti nebo ve čtyřiceti? Kdy je nejlepší čas?
Těhotná ve dvaceti, ve třiceti nebo ve čtyřiceti? Kdy je nejlepší čas?
Co je lepší – vybudovat si kariéru, zázemí a pak teprve pořídit dítě, nebo naopak – mít dítě jako mladá a až odroste soustředit se na sebe a svůj růst? Taky řešíš tuto otázku? Nejsi sama.
Existuje mnoho faktorů, které ovlivňují početí, porod a výchovu dětí. Názory odborníků na nejlepší věk pro pořízení prvního dítěte se však různí podle toho, kterého se zrovna zeptáš – jinou odpověď ti dá gynekolog, jinou sociolog, jinou například psycholog.
Gynekolog ti řekne, že za přelomový věkový mezník u žen je považován 35. rok života – po jeho dovršení se podstatně rychleji zhoršují reprodukční funkce ženy, tedy klesá počet vajíček v těle, zvyšuje se počet cyklů bez ovulace a tím se snižuje šance na otěhotnění. Po čtyřicítce už je početí bez zásahu lékařů spíše zázrakem. Na druhou stranou existují i dvacetileté ženy, které jsou z nezjištěných příčin neplodné a své první dítě porodí teprve na prahu čtyřicítky. Psycholog by ti řekl, že čím je žena zralejší, tím lépe také zvládá těhotenství, porod i péči o dítě po stránce psychické. A teď, babo raď!
Lepší dříve…
Ano, určitě tělo ženy je připravené na porod mnohem víc a lépe v mladším věku, ale tím nemáme na mysli velmi mladé dívky mezi 16-18 lety. U nich rozhodně není těhotenství žádná výhra, velmi často totiž dochází k předčasným porodům. Na druhou stranu samotný průběh těhotenství mívají bezproblémový, neboť jejich organismus graviditu zpravidla dobře snáší.
Nejplodnější jsou ženy mezi 24. a 25. rokem života. Právě v tomto období jsou také nejlépe připraveny donosit zdravý plod a existuje jen nízká pravděpodobnost, že bude dítě postiženo vážnou genetickou vadou. Ve věku mezi dvacátým a třicátým rokem je šance otěhotnět v každém menstruačním cyklu více než 50%. Také ženy, které mají problém otěhotnět, mají při umělém oplodnění větší šanci k otěhotnění než ženy po pětatřicátých narozeninách.
„Otěhotněla jsem ve třeťáku na gymplu a nebyl to žádný med,“ usmívá se dnes už třicetiletá Viola. „Řešili jsme hromadu problémů, které starší maminy nemají, třeba, kde budeme bydlet, co škola, co peníze, když oba studujeme, ale zase na druhou stranu, když to porovnám se svým druhým těhotenstvím v děvetadvaceti letech, pak to první bylo mnohem pohodovější, bez nevolností, oteklých nohou, těhotenské cukrovky. Báječně jsem si to užívala a byla jsem fit až do porodu a po něm taky velmi rychle. Druhé bylo o poznání větší zápřah na tělo a i rekonvalescence po porodu byla mnohem delší.“
…nežli později?
I když není pravda, že každé těhotenství po 35. roce věku ženy bude rizikové, je dobré si uvědomit, že těhotenství v pozdějším věku s sebou obecně nese větší zdravotní rizika, na která lékaři upozorňují. Jedná se například o ledvinová onemocnění, častěji se vyskytují poruchy chromozomů a v neposlední řadě hrozí i vyšší riziko potratu. Těhotenství ve vyšším věku s sebou ale nenese jen negativa. Starší matky bývají vyrovnanější po psychické a emoční stránce a více si mateřství užívají, ačkoli díky životním zkušenostem se mohou o své dítě více obávat. Také bývají lépe zabezpečené, což je zbavuje existenčního stresu a starostí.
Někdo může namítnout, že čtyřicetiletá žena nemá už tolik sil a elánu jako dvacetiletá dívka. Zralé ženy vyvažují tento „hendikep“ tím, že o zdraví a fyzickou kondici pečují mnohem zodpovědněji než ve věku, kdy šlo všechno „tak nějak samo“. A z lékařského hlediska prý přestavují mnohem rizikovější skupinu obézní pětadvacetileté matky než štíhlé čtyřicátnice.
„Svého prvního dítěte jsem se dočkala až ve dvačtyřiceti letech,“ svěřila se nám Věra. „Byla jsem blahem bez sebe, po tolika letech snažení se a podstupování nejrůznějších vyšetření a zákroků, už jsem to vzdala a ono to vyšlo. Navzdory trénované postavě jsem měla poměrně dost těžké těhotenství. Na rizikové mě šoupli už jen kvůli věku a pak už to šlo samo. Zvracela jsem snad půl roku, měla jsem problémy i s žílami, měla jsem špatné krevní testy. Ale byla jsem tak zarputilá, že se nám Janička narodila zdravá a s normální porodní váhou. Kdybych si měla vybrat, určitě bych do toho šla znovu, ale byla bych raději o deset let mladší. Tělo už je prostě ve čtyřiceti tak nějak unavené.“
Ať už se rozhodneš pro těhotenství ve dvaceti, ve třiceti, nebo ve čtyřiceti, vždycky to bude úžasná záležitost. A mnohdy těhotenství mnohem hůř snáší starší sourozenci. Podívej se, jaké emoce dokáže vyvolat pouhé ohlášení těhotenství:
Foto: Shutterstock.com