Syrové, vařené nebo pečené: Jak správně připravit jídlo, aby bylo dietní? Víme!

Držíš nekonečné diety a neustále přemýšlíš, CO jíst? Ale napadla tě také někdy otázka JAK? K různým druhům potravin se totiž hodí různé druhy přípravy. Aby byly tvé pokrmy dietní, lehce stravitelné a zachovaly si všechny zdraví prospěšné látky, připravili jsme po tebe malý přehled správné úpravy. Určitě se ti při hubnutí bude hodit.

Takže jak správně upravovat pokrmy, abys šla s váhou dolů a měla dostatečný přísun všech nezbytných vitamínů, minerálů a dalších zdraví prospěšných látek, které v potravinách najdeš?

Čerstvé a syrové

Tomu se asi ani nedá říkat úprava. Zejména ovoce a zeleninu je vhodné konzumovat v syrovém stavu, ideálně čerstvou z vlastní zahrádky nebo koupenou na farmářských trzích. Při hubnoucím režimu si můžeš ovoce dopřávat především dopoledne, zeleninu v průběhu celého dne v jakémkoliv množství. Kombinuj ji však s kouskem celozrnného pečiva. Jedinou výjimku tvoří rajčata. Ta je lepší podle odborníků konzumovat tepelně upravená, protože se z nich vařením lépe uvolňují živiny.

Tipy:

  • Pomocí škrabky vytvoř proužky mrkve, okurky, cukety a přidej je do salátu či do špaget.
  • Nezapomínej ani na červenou cibuli, pomůže uvolnit z těla antioxidanty a teď na podzim také působí jako skvělá prevence proti nachlazení.

Vaření

Patří k těm nejzdravějším tepelným úpravám. Ovšem dej si pozor na správnou délku vaření. Dlouhým vařením totiž může připravovaný pokrm ztratit cenné vitamíny a minerály. Vaření je výborné pro tvrdou zeleninu jako jsou brambory, řepa, cizrna, fazole. Ale není už úžasné pro měkkou zeleninu jako je brokolice nebo chřest, u té stačí krátké spaření. Hrášek a kukuřice snášejí vaření celkem dobře. Na hodně vysokou teplotu a hodně rychle by se měl vařit špenát, papriky, rajčata.

Tipy:

  • Menší rané brambory povař ve slupce 25 minut, na poslední 3 minuty přidej trochu hrášku. Servíruj jako přílohu k rybě, salátu.
  • Kup čerstvou řepu. Očisti ji a se slupkou ji hoď na 10 minut do vařící vody, pak ztlum teplotu a vař 30-40 minut, dokud nezměkne. Oloupej ji a přidávej do brambor, salátů i do dipů.

Vaření v páře

Jedna z nejzdravějších úprav jídla vůbec. Zelenina se připravuje ve vlastní šťávě, tím dochází k menšímu úniku vitaminů a minerálů. Je křupavější, zachovává si svou původní barvu, takže i na talíři vypadá lákavě.

Tipy:

  • Na páře je dobré připravit měkkou zeleninu: brokolici, květák, chřest.
  • Mrkev na páře si lépe uchová své aroma, ryby se nerozpadnou.

Smažení

I když to není zrovna nejzdravější způsob přípravy pokrmů, při dodržování určitých zásad je i smažení zdraví neškodné. Pamatuj však, že smažit by se nemělo příliš dlouho. Vyhýbej se tedy hluboce zmrazeným pokrmům, které vyžadují dlouhou dobu přípravy. Delší smažení totiž může jídlu přidat až 100 kcal, a to při dietě určitě nechceš. Když smažit, tak raději restovat nebo smažit na menším množství a v kvalitním oleji.

Tipy:

Zkus si takto usmažit lilek nebo losos. Rybu dej na pánev kůží dolu společně s utřeným česnekem a plátky citronu.

Pečení

Teď rozhodně nemáme na mysli slaďoučké koláče, buchty nebo jiné dobroty. Na ty při dietě zapomeň. Péct můžeš především maso, ale skvěle se dají péct i lilky, cukety, nebo papriky. Aby v mase zůstaly všechny prospěšné živiny, je dobré maso pokrýt vrstvou oleje nebo kůže (u drůbeže). Červené maso zase vlož do zapékací misky a přikryj fólií.

Tipy: Používej sáčky na pečení masa. Maso zůstane šťavnaté a pečicí nádoba čistá.

Pár super dietních receptů:

Domácí hummus

400 g cizrny, stroužek česneku, 2 lžíce olivového oleje, 1 lžíce tanini pasty, 2 lžíce citronové šťávy, lžička drceného kmínu, 6 rajčat sušených na slunci

Příprava: Cizrnu si přes noc namoč do vody, vodu pak slij a pro vaření použij novou vodu. Vař 10 minut, pak ztlum teplotu a vař 20 minut. Smíchej cizrnu, rajčata a česnek, rozmixuj, pro lepší konzistenci přidej pár lžic vody, nakonec přidej citronovou šťávu a kmín. Vlož do menší nádobky a dej do lednice na 5 dní.

Restované královské krevety

6 lžic olivového oleje, dvě lžíce balzamikového octa, lžíce hrubozrnné hořčice, trocha medu, stroužek česneku – drcený.

Příprava: Všechny ingredience vlož do nádoby, zakryj víčkem a poté důkladně protřes, jako když připravuješ koktejl. Smaž na 2 lžicích sezamového oleje s mletým zázvorem a chilli papričkou, přidej plátky zeleniny. Servíruj s rýžovými nudlemi a sojovou omáčkou.

Foto: Thinkstockphotos.com, Profimedia.cz

6.10.2015 6:00| autor: Marta Dostoupilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist