Femina.cz > rodina a děti > Storno zájezdu a exekuce na člena rodiny. Co s tím? Zeptali jsme se právníka
Storno zájezdu a exekuce na člena rodiny. Co s tím? Zeptali jsme se právníka
Chtěla jsi vyrazit na zájezd, ale cestovní kancelář ho kvůli covidu zrušila a požaduje vysoké storno poplatky. Jak se můžeš bránit? A co když je někdo z tvé rodiny popotahován exekutory? Může se to dotknout i tebe? To jsou dotazy, které nám zaslaly naše čtenářky a my se na odpovědi zeptali právníků. Co radí?
DOTAZ č. 1: STORNO ZRUŠENÉHO ZÁJEZDU KVŮLI COVIDU
Dobrý den,
mám rok a půl zaplacenou zálohu na zájezd do Řecka u CK. V loňském roce se zájezd neuskutečnil kvůli covidu, ale obdržela jsem voucher. Několikrát jsem žádala o vrácení peněz, marně. Již před měsícem jsem požádala o storno zájezdu. Byl mi však oznámen vysoký storno poplatek na každou osobu. Na to jsem nepřistoupila. Prosím o radu, zda má smysl řešit spor soudní cestou? Předem děkuji za odpověď.
Nikola
Odpověď:
Dobrý den,
postup by měl být podle EU takový, že pouze pokud se domluvíte s CK, tak se s vámi mohou vypořádat skrz voucher, jinak musí vracet peníze. Podle českých zákonů je to tak, že vám mohou dát voucher, využití je vázáno do 31.8.2021, což se nazývá ochrannou dobou pro CK. Současně vám musí nabídnout rovnocenný zájezd, nenabídne-li cestovní kancelář ve lhůtě 30 dnů od žádosti zákazníka rovnocenný náhradní zájezd, ochranná doba skončí. V případě, že poukaz na zájezd v ochranné době nevyčerpáte, vrátí vám cestovní kancelář veškeré uhrazené platby za původní zájezd nejpozději do 14 dnů od skončení ochranné doby. Pak je ještě rovina finanční a to, že CK se budou v budoucnu potýkat s finanční ztrátou za uplynulý rok a půl, je tedy na místě řešit věc co nejrychleji. Soudní spor trvá často řadu let a cestovní kancelář nemusí být v době rozhodnutí již solventní. Doporučuji tak vyzvat kancelář k nabídce srovnatelného zájezdu a postupovat podle toho, zda vám zájezd nabídnou, či nikoliv a ochranná doba tak skončí dříve.
DOTAZ č. 2: EXEKUCE NA BRATRA
Dobrý den,
rodiče dostali dopis od exekučního úřadu, který je adresován na bratra. Ten už u nich nebydlí, nemáme žádný kontakt ani se neozývá. Rodiče ho odhlásili z trvalého bydliště. Prosím o radu, co bychom měli dělat proti exekuci a nezasáhlo to rodiče.
Děkuji Tereza
ODPOVĚĎ:
Dobrý den,
ve vašem případě, resp. v případě vašich rodičů doporučuji obratem písemně informovat soudního exekutora o tom, že váš bratr nemovitost již neužívá, nemá tam trvalé ani přechodné bydliště a zejména žádný majetek. Následně doporučuji ověřit telefonicky u soudního exekutora, že bylo vaše oznámení doručeno. Předpokládám, že to bude stačit k tomu, aby si soudní exekutor řádně prověřil veškeré dostupné informace a shledal, že nemá smysl provádět mobiliární exekuci v místě bydliště vašich rodičů. V případě, že by se i přesto dostavil vykonavatel soudního exekutora k provedení soupisu movitého majetku, pak je vhodné mít doklady k vybavení nemovitosti, kterými prokážete, že se jedná o věci, které nejsou v majetku povinného, tj. vašeho bratra. Mám za to, že věci do soupisu zahrnuty nebudou, pokud by se tak stalo, pak je třeba podat návrh na vyškrtnutí věcí ze soupisu, k čemuž již doporučuji využít služeb advokáta.
Máš také problém, ke kterému potřebuješ radu od právníka? Není nic jednoduššího, než se ho zeptat. Máme pro tebe zbrusu novou právní poradnu. Dotazy můžeš pokládat zde a také si můžeš přečíst dotazy našich čtenářů i odpovědi na ně.