Femina.cz > sex a vztahy > Společný účet: Je to dobrý nápad?
Společný účet: Je to dobrý nápad?
S partnerem jste se rozhodli posunout váš vztah o kus dál a začali jste spolu žít. Jenže najednou jsou tu společné náklady na domácnost, jídlo, kosmetiku a všechno to okolo. Možná tě napadlo, že by bylo fajn mít společný účet, ale bojíš se do toho jít. Nemusíš, jen si s partnerem některé věci budete muset ujasnit.
Vztah s tvým partnerem došel do takového bodu, že jste vlastně už jeden. Trávíte spolu veškerý volný čas, společně plánujete dovolenou a hlavně žijete ve společné domácnosti. Takže určitě řešíte, kolik utrácíte za jídlo a hygienické pomůcky a platíte společně nájem a poplatky za elektriku a vodu. A v tomto momentě už končí romantika a nastupuje tvrdá pragmatičnost. A také otázka, jestli mít nějaký společný účet nebo ne. Obojí má své pro a proti. Jedno je ale jisté, pravidla si musíte nastavit od začátku společného bydlení.
Společný účet? Nechej si peníze bokem
Pokud žijete v jedné domácnosti, měli byste se o financování dělit. Nejlepší je mít společný účet, kam budete oba posílat peníze na nákupy, nájem a další výdaje, ale ten zbytek peněz si určitě nechej pro sebe. Tedy doporučujeme, abys měla účet ještě jeden pro sebe. A ze zbylých peněz je jedno, co si koupíš. Aspoň ti tvůj milý nebude vyčítat, že sis pořídila další kabelku, protože to šlo pouze z tvých peněz. Mít jen jeden účet má sice bezesporu své výhody, protože platíte menší poplatky, ale v případě vztahové krize by ses snadno mohla dostat do finančních potíží. Zkrátka měla bys mít nějaké peníze stranou, které by byly jen tvoje. A pokud máte opravdu jen jeden společný účet, je nutné, abyste o penězích na něm mluvili a společně rozhodovali o tom, jak s financemi naložíte.
Vyčítá ti utrácení? Ať si to zkusí!
I když budete mít společný účet nebo ti partner bude dávat peníze na jídlo, pravděpodobně to budeš ty, kdo bude chodit na nákupy. A tady vzniká řada příčin partnerských hádek. Muži totiž kolikrát mají pocit, že jejich drahé polovičky neumí hospodařit a utrácí za zbytečnosti. Možná se ti už několikrát stalo, že ti tvůj chlap vyčetl prošlé jogurty v lednici nebo příliš drahé potraviny. Snaž se ho pochopit, protože si ještě pamatuje, když žil sám a k večeři mu stačily párky za pár korun a na sobotní oběd si uvařil špagety s kečupem. Takže nechápe, proč musíte mít stále plnou lednici. Musíš mu vysvětlit, že na párcích a kečupu prostě žít nemůžete. Pokud mu chutná, co vaříš a ještě si libuje, že je to zdravé a chutné jídlo, tak musí pochopit, že to něco stojí. A jestli má pocit, že za jídlo příliš utrácíš, doporučujeme malý experiment. Na měsíc si vyměňte role a o nákupy a vaření ať se stará on. Třeba pak změní názor.
Důležité finanční otázky
Jídlo ale není jediný výdaj, polemiky ohledně peněz se točí i okolo dalších záležitostí. Tak například jakým způsobem budete splácet hypotéku, jestli se pustit do investicí nebo vyzkoušet jinou banku. Je jasné, že na finance můžete mít rozdílné názory, takže je dobré se poradit s nějakým odborníkem a poté vše v klidu probrat doma. Tady platí jedno pravidlo: najít kompromis. Ty bys ráda hypoteční splátky rozložila a platila klidně déle a on by je nejraději navýšil na velkou částku a za pár let měl splaceno? Najděte zlatou střední cestu. Oba máte pravdu, v případě velkých splátek hrozí, že se dostanete do finanční tísně, ale na druhou stranu splácet hypotéku přes dvacet let znamená, že hodně přeplatíte. Vyslechněte se navzájem a snažte se na věc dívat očima toho druhého. Můžete zkusit služby finančního poradce, který vám může také dobře poradit. Jen hledej takového, který je nezávislý.
Když jeden nezřízeně utrácí
Když vidíš, jak tvůj muž má už tento měsíc druhý oblek, s kamarády vymetá každý luxusní bar a na dovolenou chce letět pouze první třídou, protáčí se ti panenky, kolik peněz vyhazuje z okna. Jasně, jsou to jeho vydělané peníze a tobě na domácnost přispívá, ale i tak máš pocit, že by s financemi měl lépe nakládat. Protože nikdy neví, kdy o lukrativní a dobře placené místo přijde, takže nějaká finanční rezerva není od věci. Jenže on o tomhle nechce ani slyšet? Pak nemá cenu si nic vynucovat. Spíše ho inspiruj tím, jak ty hospodaříš se svým podílem peněz. A klidně mu narovinu řekni, že v případě nouze bude muset nejdříve drahé obleky prodat, než ho začneš dotovat z našetřených peněz. A možná si vezmi příklad i ty z něj a neškudli tolik. Peníze budou, my nebudeme. Takže si tu první třídu koukej užít, když na to tvůj muž má.
Jak to mají čtenářky?
Laura (31 let): „S přítelem máme společnou domácnost, ale hypotéku si na sebe vzal on a on ji také v plné výši splácí. V případě, že bychom se rozešli, zůstane byt jemu. On platí také všechny poplatky jako je elektrika, voda, plyn, telefon, internet… a já jídlo a ostatní nákupy. Zatím nám to takhle vyhovuje.“
Katka (27 let): „My máme finance rozdělené. Přítel vydělává mnohem méně než já, takže společně dáváme polovinu nákladů na bydlení a domácnost a se zbytkem si hospodaří každý sám. Mně to tak vyhovuje, Pavlovi už moc ne, ale protože nemá snahu si sehnat nějakou lepší práci, kde by třeba musel být déle, ale měl by víc peněz, neřeším to. Mám práci hodně časově náročnou, ale dobře ohodnocenou a nevidím důvod, proč bych ho měla dotovat, když on tráví odpoledne na gauči a já v kanceláři.“
Dája (29 let): „Tak to my máme jeden účet a z toho platíme vše. Dokážeme se na penězích dohodnout, bereme si, jak potřebujeme. Občas se musíme uskromnit a je jasné, že nějaká ta hádka taky proběhne, ale myslím, že je to všechno v rozumné míře. Neměnila bych.“
A jak to máš ty? Máte doma společný účet nebo každý svůj? A bavíš se s partnerem o financích? Máš nějaké špatné zkušenosti s muži a penězi? Napiš nám je do diskuze.
Foto: Shutterstock.com