SNÍDANĚ PO ČESKU I SVĚTOVĚ Co národ, to jiné zvyklosti, co snídaně, to jiné chutě…
Typická anglická snídaně se skládá především z toastu, másla a džemu, smažených vajíček, slaniny, klobásy, opečeného rajčete, žampionů, fazolí a tradičně k ní patří i tzv. „black puding“. Francouzi většinou snídají bílou bagetu s máslem a džemem, džus, čaj či kávu, café au lait nebo horkou čokoládu. Jednotlivé regiony Francie mají svoje typické snídaně – v Alsasku snídají ‚kouglof‘, briošku plněnou rozinkami a mandlemi a zdobenou moučkovým cukrem. Na jihu Francie se zase při snídani podává speciální chléb „fougasse“ ochucený olivami a ančovičkami.
Klasická německá snídaně se skládá z čerstvého pečiva, marmelády, různých druhů salámů a šunky, vařeného vejce a čerstvé kávy. Němci často konzumují také müsli s jogurtem. Řekové začínají den šálkem silné černé kávy se sladkým koláčem, spoustou ovoce a jogurtem.
Italská, podobně jako francouzská snídaně, se liší region od regionu. Snídaně se většinou skládá z caffè lattè nebo cappuccina s croissantem, ať už obyčejným, nebo plněným čokoládou. Španělské „desayuno“ tvoří čaj nebo káva, toastový chléb namazaný máslem a sladké pečivo. Švédové nejčastěji snídají jogurty či zakysané mléko s cornflakes nebo müsli a tmavý chléb se sýrem a zeleninou.
Zvláštností tradiční ukrajinské snídaně je, že se nijak neliší od ukrajinského oběda či večeře – ráno se běžně konzumují řízky či jiné vařené jídlo. Asijská snídaně obsahuje typické prvky asijské kuchyně – nudle na různé způsoby a sushi.