Skryté hrozby hubnutí: zdánlivě dietní potraviny

Pokud máte zkušenosti s dietou, pak jistě víte, jaké potraviny jsou „samozkrášlovacích procesech“ vaší linie považovány za skutečnou hrozbu. Čokoláda, chipsy, smažené dobroty z fastfoodu nebo třeba škvarková pomazánka – to všechno jsou jídla, u nichž je nebezpečí v podobě tuků a cukrů evidentní. Ale existují i daleko nebezpečnější potraviny…

Následující pochoutky jsou tolik nebezpečné právě proto, že mnohdy bývají považovány a zcela dietní a tudíž neškodné. Zdání klame. Možná si teď řeknete, že vám tímhle článkem vezmeme i ty poslední chutné, lahodné a uspokojující náhražky, které tvoří součást vašeho dietního jídelníčku. Nevěšte hlavu, nechystáme se vám nic zakazovat. Spíše se jedná o jakýsi přehled, který vám zase o něco více rozšíří obzory v oblasti hubnutí a možná vám tak pomůže srazit zase nějaké to kilo dolů.

Kokos, banán,  avokádo olivy i ořechy
Ovoce obecně bývá často považováno za takové dietní neviňátko, které navíc pomůže utišit touhu po sladkém. Chcete-li skutečně zhubnout, pak si jej dopřávejte spíše dopoledne, jako součást zdravou a sladké snídaně a svačiny. Odpolední svačinka je také ještě přijatelná, ovoce už ale nejezte po čtvrté hodině odpolední.

Kokos je například ultranebezpečným narušitelem všech dietních plánů. V sušené podobě, jako jsou kokosové kostičky či plátky je doslova nabitý energií!

O banánu to potom platí dvojnásob – jeho energetická hodnota na 100 gramů je kolem 400 kJ z čehož je 23 gramů sacharidů (z toho jednoduché cukry 13 gramů).

Olivy jsou cenné hlavně díky tomu, že se z nich vyrábí blahodárný olivový olej, který je velmi zdravý. Teď se ovšem nebavíme o tom, co je zdravé a co ne, nýbrž o tučném a sladkém nebezpečí. To představují spíše olivy černé, které obsahují daleko více kalorií než zelené.

930 kJ – to je energetický obsah jednoho avokáda. Ačkoli jsou to samé prospěšné mastné kyseliny, opět platí, že se hodí spíš k snídani, třeba jako doplněk chleba s lučinou, nebo k obědu do salátu. Za dietní zeleninu k večeři se ale nedá považovat, protože kromě vitamínů a dalších užitečných látek je také nabito tuky je nabito tuky – na 100 gramů je to 11,75 g!

Lískové a vlašské ořechy, například o váze 100 g zase vaše tělo „obohatí“ o celých 60 g tuků! To už je slušná zásoba, navíc, když si pomyslíme, že u 100 g mnohdy nezůstane… Nic naplat, oříšky u sledování televize, to je „mor“.

Pozor si dejte i na ryby!
Je to tak, už i vodní tvorové, dávní přátelé každého dietáře se proti nám spikly. Ale jen některé. Myslete na to třeba když si půjdete koupit oběd a dostanete chuť na steak z lososa. Neuvěřitelných 1320 kJ, které tato ryba obsahuje, mohou zapříčinit, že se vaše ztenčující se postava může klidně zase začít pěkně zakulacovat. Jde sice o tuky zdravé (nenasycené mastné kyseliny omega-3), přesto je třeba počítat s tím, že pokud jich bude příliš, budete po nich budete přibírat. Pokud ale nemůžete odolat chuti jemného lososího masa, dopřejte si raději lososa uzeného, ten má daleko menší obsah tuku.

Poslední dobou velmi populární tyčinky surimi, často prodávané pod názvem krabí tyčinky jsou rovněž kalorickou bombou. Vyrábí se z rozmixovaných ryb, zbavených hlavy a vnitřností. Kašovitá hmota se zamrazí, pak zase rozmrazí a nakonec obarví aby to vypadalo, že jíte kraba. Samotné surimi má energetickou hodnotu 780 kJ, ale nezapomínejte, že se z těchto tyčinek dělají převážně saláty, kde je i majonéza, olej a bůhví co ještě…

Ani kaviár se svou hodnotou 1010 kJ není zrovna výhra pro člověka, který se zuby nehty drží, jen aby shodil nějaké to deko. Navíc má i vysoký obsah cholesterolu.

Ještě tučnějším zrádným vodním tvorem je úhoř. Tato sladkovodní ryba na nás útočí vysokým obsahem tuků – až 1250 kJ!

Pečivo, mléčné výrobky, vejce, uzeniny i maso…
Panuje mýtus, že tmavécelozrnné pečivo při dietě takříkajíc „nevadí“. No a ono vadí. Nezapomínejte, že i kdyby bylo sebečernější, pořád je to pečivo, takže se skládá z těsta, které je zase z převážné části složeno z mouky a tak dále, a tak dále…. Například pečivo rustikální skrývá v jedné bulce až 390 kJ. Takže tmavé pečivo ano, ale s mírou a převážně dopoledne.

Ve 100 gramech sýra může být až 60 % tuku, a už sýry s obsahem tuku 30% bývají označené jako light, což je dost zavádějící. Proto vždy pozorně čtěte složení.

Je však i nebezpečnější „mléčná hrozba“ – konkrétně v podobě smetanových a tvarohových lahůdek. Opět platí – neřešíme zde zdravé a nezdravé. Mléčné potraviny jsou bezpochyby nezbytnou součástí stravy, ale nesmí se to přehánět. Pamatujte, že smetana (nikoliv šlehačka) v sobě může ukrývat až 1 359 kJ.

Zdánlivě nevinné kuřecí maso si také umí „rýpnout“, když jde o to, jak nám při hubnutí házet klacky pod nohy. A to se týká kůže a oblíbených křidýlek.

O vaječných žloutcích, které bychom mohli považovat za soukmenovce kuřete, se také nedá říct mnoho dobrého. Jeden vaječný žloutek obsahuje asi lžičku tuku. Omeletu i míchaná vajíčka si při dietě můžete udělat jen z bílků, které jsou naopak velmi dietní a plné bílkovin. Nebo, pro zachování chuti, barvy i dobrého pocitu, dejte si jeden žloutek na 3, 4 bílky.

Uzeniny nebo paštiky, to je kapitola sama o sobě. A může na jejich obalu stát „ultra light“ třeba desetkrát! Oblíbená „čajovka“ má 32% tuku a podobně jsou na tom i játrové všechny možné další paštiky.

Tvrdé salámy bývají z poloviny složeny z tuku, takže o těch se nemusíme ani bavit, ale ani šunka není žádný svatoušek. Toto označení totiž často nesou i výrobky, které mají s pravou šunkou pramálo společného. Nejlépe uděláte, když si dáte šunku od kosti (případné tukové proužky vynecháte) a nebo šunku s alespoň 90 procentních podílem masa.

1.3.2011 4:00| autor: Lucie Elen

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist