Femina.cz > rodina a děti > mateřství > Vše o těhotenství > Šílenost nebo zoufalství? Těhotné v důchodu!
Šílenost nebo zoufalství? Těhotné v důchodu!
Poslední roky se s nimi roztrhl pytel. Už dávno mají své rodiny, děti, vnoučata a náhle je napadne pořídit si ještě vlastní dítě. Co na tom, že už jim dávno bylo šedesát, nebo dokonce sedmdesát? Ony si přece mohou splnit svůj sen o dalším miminku. Ale je to v pořádku? My protestujeme!
Možná ti budeme připadat kruté, zlé, nepřející, v podstatě si můžeš dosadit cokoliv, ale opravdu si myslíš, že v šedesáti a více je ten nejvhodnější věk na to být matkou? My rozhodně ne! A souhlasí s tím i odborníci, kteří omezili hranici umělého oplodnění na 49 let, a to ještě za předpokladu, že je ženin zdravotní stav v naprostém pořádku, navíc si musí odborný zásah hradit žena sama. Zdravotní pojišťovny totiž hradí tento zákrok pouze ženám do 40 let věku, a to jen tři cykly základní léčby. Pak už si musí sáhnout do vlastní peněženky všechny ženy bez rozdílu věku. Jenže když chce žena mít dítě, je schopná pro to udělat cokoliv. Třeba se nechat oplodnit na klinice v zahraničí. Stejně jako to udělala Annegret Raunigková.
Porodní rekordmanky
V posledních letech nadzvedla celý svět ze židlí zpráva o německé učitelce z Berlína Annegret Raunigkové, která už jednou byla terčem kritiky, to když porodila dceru Leilu v pětapadesáti letech. Vloni se zvedla druhá vlna nevole, když v pětašedesáti letech porodila čtyřčata(!). Protože Německo by umělé oplodnění v tomto věku nepovolilo, rozhodla se nechat oplodnit v zahraničí a vůbec jí nevadí, že kvůli tomu pobouřila nejen hromady lidí po celém světě, ale také svou vlastní rodinu. A ta není nijak malá. Annegret má dohromady i s ročními čtyřčaty celkem sedmnáct vlastních dětí.
Annegret Raunigková se svou dnes jedenáctiletou dcerou Leilou.
„Nijak zvlášť to neřeším,“ řekla v rozhovoru pro televizi RTL. „Prostě předpokládám, že zůstanu zdravá a fit. A pokud jde o to, jak si zorganizovat věci, už mám dost zkušeností, takže to pro mě nebude nic nového.“ Její děti, z nichž nejstarší dceři je 45 let, jsou jiného názoru. Na svou matku jsou pořádně naštvané.
Tato německá učitelka však není sama. Porodních rekordmanek je mnohem víc. Neoficiální, tedy nepotvrzenou držitelkou prvního místa je Ellen Ellisová z Velké Británie, která měla porodit své poslední třinácté dítě v neuvěřitelných 82 letech. Tento rekord je však už více než dvě stě let starý, takže oficiální nejstarší rodičkou je rumunská profesorka Adriana Iliescu. Ta porodila v sedmašedesáti letech dvojčata. Ovšem nutno podotknout, že tahle dáma nebyla oplodněna uměle, ale šlo o otěhotnění přirozenou cestou.
Ženy, které prahnou po dětech ve vyšším věku a nemají takové štěstí, že otěhotní přirozeně, využívají potom umělého oplodnění na klinikách kdekoliv po světě. Věková omezení, která většina civilizovaných států má, dala vzniknout velmi výnosnému byznysu, který však hazarduje se zdravím žen.
Lehkovážnost, co může být vykoupena smrtí
Těhotenství jako takové je neskutečný nápor na organismus ženy, natož v tak požehnaném věku. Leckdy mají pořádné problémy mladé maminky, u těch starších pak hrozí nejen klasické obtíže typu vysoký krevní tlak, těhotenská cukrovka nebo přílišné zatížení kardiovaskulárního systému, ale zvyšuje se také riziko trombózy, postižení dítěte, i to, že matka samotný porod vůbec nepřežije. Své o tom ví i Španělka Carmen Bousadová, která údajně lhala o svém věku lékařům na klinice asistované reprodukce v Americe a při porodu ve svých sedmašedesáti letech málem zemřela.
Ovšem rekordy v plození dětí se trhají i v jiných „disciplínách“:
- Jako nejmenší narozené dítě je evidovaná Rumasia Rahman, která se narodila v 25. týdnu a vážila 260 gramů, měřila pouhých 25 cm. Dnes je sice o něco drobnější, než jiné děti, ale kromě oční vady a trošku pomalejší motoriky je to zdravá a veselá holčička.
- Naopak největší dítě, co se porodní váhy týče, bylo porozeno v roce 1955 v Itálii a vážilo neuvěřitelných 10 kilogramů.
- Rekordmankou v plození dětí je pak docela jistě Valentina Vassiljevová, která porodila za svůj život celkem 69 dětí. Rodila celkem sedmadvacetkrát, a měla dvojčata, trojčata a prý i čtyřikrát čtyřčata. Uff.
- Nejstarším otcem je indický farmář Nanu Ram Jogi, který měl zatím posledního potomka v úctyhodném věku devadesáti let. Podle jeho slov však rozhodně není poslední. Tak uvidíme, kam až hranici posune.
- Nejvíce dětí narozených při jednom porodu je osm. Pravda, jsou známy případy i devíti či desíti, ale děti z těchto porodů bohužel nikdy nepřežily. To maminka osmerčat Američanka Nadya Suleman v roce 2009 přivedla na svět všech osm dětí zdravých a dnes si užívají spolu s dalšími šesti sourozenci spokojeného života.
- Nejstarší matka je evidována již zmíněná Ellen Ellisová a dokonce ji prý „trumfla“ jistá Indka, která měla pokořit hranici sedmdesáti let.
Co vy na to?
Jasně, že se u nás v redakci rozpoutala nad touto zprávou živá debata, takže jsme se neváhali zeptat i našich čtenářek, co si o tom myslí a tady máš jejich názory:
„Já myslím, že je to vůči dětem nesmírná nezodpovědnost,“ říká pětadvacetiletá Soňa. „Nejen, že budou mít děti hodně starou matku, se kterou si nebudou moct hrát, ani je už podle mého nemůže nic pořádně naučit, bude z péče o ně tak vyšťavená, že bude mít co dělat sama se sebou. A pak je tu také riziko, že děti o mámu jednoduše přijdou hned při porodu. Je nezodpovědná!“
„Tohle fakt nechápu,“ rozčiluje se třicetiletá Tamara. „Já si dělám hlavu, že jsem těhotná ve třiceti a je to už dost pozdě a ona v tomhle věku? Je pitomá! Chudáci děti.“
„Já si myslím, že to není zase tak hrozný. Porodily už i starší ženský,“ krčí rameny dvacetiletá Lucka. „Vždyť v Indii se rodí v tomto věku běžně. Já myslím, že se kolem toho dělá zbytečně nenávistná mediální kampaň, a to té paní určitě nepomáhá.“
Co na to říkáš ty? Myslíš si, že je to v pořádku? Nebo bys to zakázala? Napiš nám do diskuze! A pro všechny bývalé i boudoucí těhulky je tu galerie plná vtipných obrázků s největšími problémy, co tě v těhu čekají.
Foto: profimedia.cz, facebook.com, pinterest.com