Femina.cz > Komerční prezentace > Screening v prvním trimestru se nevyplatí podcenit
Screening v prvním trimestru se nevyplatí podcenit
Co je prvotrimestrální screening (kombinovaný test v prvním trimestru těhotenství)…
Co je prvotrimestrální screening (kombinovaný test v prvním trimestru těhotenství)
Kombinovaný test v 1. trimestru těhotenství představuje v současnosti nejlepší, nejjednodušší a nejméně zatěžující test používaný k odhalení vrozených vývojových vad plodu. Je to neinvazivní, vysoce specializované vyšetření, které má za cíl zjistit riziko chromozomálních odchylek plodu (Downova syndromu a dalších postižení).
Riziko se stanovuje kombinovaně z věku matky, výsledků odběru krve, měření šíjového projasnění plodu a dalších parametrů. Výhodou tohoto kombinovaného testu je včasné získání informace o výsledku, vyšší senzitivita testu a nízká falešná pozitivita.
U naprosté většiny těhotných žen se tato rizika ukážou tak nízká, že nevyžadují žádný další zásah. Zároveň test umožňuje nalézt malou skupinu těhotných, které potřebují zvláštní péči.
Jak kombinovaný test probíhá
Celé vyšetření probíhá mezi 11. – 14. týdnem těhotenství a skládá se z odběru krve a podrobného ultrazvuku. U odběru se zjišťují se markery (ukazatele) vrozených vad, jako je hCG (těhotenský hormon) a PAPP-A (pregnancy-associated plasma protein A) – vysokomolekulární glykoprotein produkovaný u těhotné ženy placentou, odkud přestupuje do mateřské krve. PAPP-A je jedním z nejdůležitějších biochemických markerů Downova syndromu v prvním trimestru těhotenství. Nízké hladiny PAPP-A u geneticky zdravého plodu mohou ohlašovat blížící se potrat.
Kde se provádí a kolik stojí
Vyšetření může provádět certifikovaný lékař. Za kombinovaný test si různá pracoviště účtují různé ceny, ty se mohou pohybovat od 600 do 2000 korun. Screening není hrazen z veřejného zdravotního pojištění, nicméně Vojenská zdravotní pojišťovna na něj nastávajícím maminkám přispívá až 1000 korun.