Ten nejúčinnější a nejuniverzálnější totiž dokáže vyprodukovat náš mozek sám. Je jím upřímný smích. Lidé mající silný smysl pro humor mají tohoto všeléku hodně, mrzouti pak naopak strádají a kvalita jejich života prudce klesá. Smích neléčí jen neduhy těla, pomáhá také v komunikaci s lidmi, na pracovišti a při zvládání stresu.
Profesorka Melissa B. Wanzerová sledovala, jak humor a smích pomáhá zdravotnickým profesionálům zvládat každodenní těžkosti spojené s výkonem jejich práce. Její tým se zabýval také tím, jak humor ovlivňuje starší lidi a zvyšuje komunikaci na pracovišti.
„Když zaměstnanci vidí své manažery jako na humor orientované, vidí je také jako mnohem efektivnější. Zaměstnanci také uvádějí vyšší spokojenost s prací, když pracují pro někoho, kdo byl více orientován na humor a používá humor efektivně a patřičně,“ uvedla Wanzerová z Canasius College v New Yorku.
Jenže humor pomáhá nejen lékařům vyrovnat se s umírajícími pacienty, ale také starým lidem zvládat jejich každodenní těžkosti. Smích pomáhá rovněž přednášejícím a učitelům získat si u studentů více pozornosti, jejich výklad je s humorem mnohem účinnější.
„Bez ohledu na obsah, humor je prospěšný a plodný na všech úrovních lidského života,“ tvrdí Wanzerová.