Rýmovníkem nejen na rýmu. Rostlinka, která tě překvapí

Již samotný název této rostlinky napovídá, nač se nejvíce hodí. Ale nejen na rýmu je rýmovník dobrý. Má mnohem širší využití. Tahle zelená kamarádka může být užitečným pomocníkem pro tvé zdraví i krásu.

rymovnik-1-1-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Rostlinka lidově zvaná rýmovník, nebo moud či molice, je známa též pod pojmenováním oregano z Kuby a mexický eukalyptus. Její latinský název zní Plectranthus amboinicus. Patří ke stále zeleným léčivkám čeledi hluchavkovitých z rodu Plectranthus. Tento rod tvoří více než tři stovky jednoletek a trvalek vesměs pěstovaných pro listy a květy.

Bylo – nebylo, rýmovník byl objeven

Věděla jsi třeba, že rýmovník pochází z horkých oblastí afrického kontinentu? Ovšem stejně tak se vyskytoval i jako divoce rostoucí keřík v Asii a Austrálii či na ostrově Madagaskar. Je v současnosti velmi populární bylinkou. Dorůstá do výšky 40 až 55 cm.  Na omak ti bude rýmovník velmi příjemný, jeho zakulacené listy s jemně sametově plyšovým povrchem vydávají vábivou citronově mentolovou vůni. Takovou, jež připomíná malinko meduňku a trošičku mátu. Síla rýmovníku je v esenciálních olejích a vonných silicích, které jeho listy obsahují, ale mimoto bylina obsahuje vitamíny A, C a omega-6 mastné kyseliny. Proto je tak dobrý a užitečný. Listy bylince rostou přímo ze stonku, a když rýmovník vykvete, jeho květy, které se objevují od listopadu do února, jsou namodralé až nafialovělé.

Rýmovníkem nejen na rýmu

Esenciální vonné silice rýmovníku působí proti mnohým neduhům a značnou devizou bylinky je fakt, že velmi rychle dorůstá, proto se neboj jeho lístky využívat. K čemu všemu se ti bude hodit?

  • Jeho vůně posílená promnutím listu mezi prsty je efektivní proti rýmě a ucpanému nosu, ale pro silnější efekt lze též rozlámaný lístek nechat na misce v pokoji nebo jej z misky přímo inhalovat.
  • Inhalace i sama vůně rýmovníku je efektivní rovněž při horečce a bolestech hlavy.
  • Vonné silice podporují lepší dýchání a odhlenění průdušek i plic.
  • Efektivně účinkuje bylina při nachlazení a bolesti v krku, a na tyto problémy lze listy i žvýkat.
  • Rýmovník a jeho vůně i užívání formou čaje má také antioxidační vlastnosti pomáhá při obtížích s ledvinami a trávícím ústrojím.
  • Dokáže také detoxikovat organismus.
  • Má pozitivní účinky na psychiku a proti stresu.
  • Výborné účinky má rýmovník na astma.
  • Popíjení odvaru snižuje krevní tlak i cholesterol.
  • Zevně odvar působí skvěle i na pokožku a ekzém, nebo na spáleniny a hojení ranek.
  • Vůně rýmovníku je efektivním přírodním repelentem proti mouchám a komárům, i molům, stačí ji postavit do pokoje, případně promnout list mezi prsty, ani trhat ho nemusíš.

Jak rýmovník upravovat a užívat?

Odvar uvaříš tak, že do hrnku dáš jeden až dva rozlámané lístky a přeliješ je horkou převařenou vodu a necháš pět až deset minut luhovat a scezené vlažné užíváš. Čaj je podobný, jen je dobré nechat luhovat kousky lístků tři až pět minut. Rýmovníkem lze dochucovat i pokrmy a přílohy – drůbeží i hovězí maso, saláty, zeleninu, rýži, brambory a polévky. Pokud si vyrobíš z rýmovníku sirup, získáš super sladilo podobné medu.

Recept na pomerančovo citronový sirup s rýmovníkem

Potřebuješ zhruba 20 lístků rýmovníku, ½ pomeranče a ½ citronu, ½ litru vody a ½ kg cukru.

Pomeranč a citron oloupej a nakrájej na plátky, vlož do hrnce s převařenou horkou vodou a přidej listy rýmovníku. Vše nechej cca 24 hodin louhovat. Pak sceď a přidej cukr. Povař na mírném ohni do hustého sirupu. Poté ještě horké naplň do uzavíratelných sklenic a ulož na chladném místě.

Recept na rýmovníkovou rýži

Potřebuješ hrnek jasmínové nebo basmati rýže, polévkovou lžíci olivového oleje, hrnek vody, 2 nadrobno nasekané listy rýmovníku, sůl, pepř.

Rýži osmahni na oleji, zalij hrnkem vody a uvař do měkka. Přidej nasekaný rýmovník, dochuť solí a pepřem. A můžeš podávat.

Jak rýmovník pěstovat?  

Rýmovník můžeš pěstovat podobně jako jakoukoli bylinku nebo pokojovou rostlinku, kterou lze na léto od června do srpna dát ven – na terasu, balkon či za okno. Ať již uvnitř v příbytku anebo venku vždy potřebuje rýmovník světlé stanoviště a nejlépe mu vyhovuje zemina na bázi zahradnického nebo pokojového substrátu, ideálně ale speciální zemina pro bylinky.

Rýmovník je dobré každé jaro přesadit do většího květináče, a průběžně od jara do podzimu přihnojovat buď hnojivem na bylinky, nebo jiným hnojivem nejlépe na přírodní bázi. Zazimování není u této rostlinky nutné, postačí ubrat na zálivce a poskytnout rýmovníku světlé stanoviště někde doma ve tvém příbytku. Zalévat je nutno bylinku přiměřeně, tak 1x za 4 až 5 dní, rostlinka špatně snáší přemokření, obzvláště dlouhodobé. To se projeví černáním listů.

S jakými rostlinami se rýmovník snese?

Výborným parťákem může této bylince být v truhlíku pelargonie, petunie i muškát. Ovšem ideální je pěstovat rýmovník samostatně, aby měl dostatek prostoru k růstu a prospívání.

Půjdeš od rýmovníku? Zkusíš jej? Anebo již máš s touto bylinkou nějaké zkušenosti? Poděl se o ně s námi.

Foto: Shutterstock.com

13.3.2020 7:00| autor: Pavla Košík Jelínková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist