Femina.cz > Vše o zdraví > nemoci > rýma > Rýma? Zbavte se jí jednou provždy
Rýma? Zbavte se jí jednou provždy
Rýma – banální onemocnění, které dokáže člověka pořádně otrávit. Ucpe nos a prostě se jí nejde zbavit. Nebo trvá tak strašně dlouho, že už si ani nepamatujete, jaké to je cítit vůni čaje s medem. Zkuste se jí zbavit rychle a efektivně…
Čaj s medem se jistě dá použít, ale úporné rýmy vás nezbaví. Cesta ze zahlenění vede přes velmi hořkou cestu. Med nezatracuji, ale někdy bohužel působí naopak.
„Vypozorovala jsem zajímavou věc. Moc ráda ujíždím na medu a čaj s medem je moje úchylka snad od dětství. Poslední roky jsem ale vypozorovala nepříjemnou věc – jeden rok jsem nějak med neměla a byla jsem překvapivě velmi zdravá a zlepšil se mi čich. Pak jsem s nadšením znovu najela na med a v podstatě trpím celoroční rýmou včetně delších a silnějších ataků rýmy při virózách. Testy pak prokázaly pylovou alergii, ačkoliv oteklé oči a pálivou rýmu mívám jen při jarním kvetení,“ říká třicetiletá Michaela, která od té doby s medem zachází opatrně.
Dlouhotrvající rýma může být alergie
Zejména, doprovází-li ji nepříjemný pocit ucpaného nosu (bez možnosti něco vysmrkat) a ztráta čichu. Pokud je tento pocit doprovázen bolestí hlavy nebo bolestí v zátylku, může jít o zánět vedlejších nosních dutin. To je strašák pro děti i pro dospělé, představa „drátů v nose“ není zrovna lákavá. A když nezabírají ani kapky, existuje ještě jedna geniální věc.
Jablečník
Čeleď hluchavkovitých nám nabízí naprosto excelentní lék, který pomůže a uvolní nos i případné kruté bolesti hlavy do tří dnů! Musíte být ale celkem otrlí – jablečník obecný je neskutečně hořký! Jeho čerstvé listy voní opravdu jako jablka. Ovšem, chutná bylinka to není, na rozdíl od jeho příbuzné meduňky…
TIP: Mimo jiné jablečník působí na vylučování žluče, vylepšuje rozladěné trávení a žaludek. Ovšem pozor, nepijte více než 2-3 šálky denně, jinak se můžete dočkat žaludeční nevolnosti. Jablečníku s mírou!
Jak se ještě odhlenit:
- chuťově přijatelnější variantou (kterou však nemáme v redakci vyzkoušenou) je prý čaj z květů hluchavky bílé – vida, stejná bylinková rodinka
- vysadit mléčné výrobky, jejich konzumace zahleňuje a zhoršuje příznaky
- odhleňují také pálivé potraviny jako je chilli, křen nebo zázvor. Znáte to – trocha křenu a rýma jede sama!
- napaření rukou cca k předloktí, v těle se spustí signál, který uvolňuje nosní dutiny. Podobně působí i napaření nohou do horké vody.
- polštářek naplněný hrubou solí a ohřátý na maximální teplotu, kterou jste schopni snést. Přiložte si ho na čelo, efekt uvolnění dutin by měl být obdobný. Ovšem pozor, pouze krátkodobě, pokud to nefunguje, neopakujte to. Horko by jen podpořilo zánět.
- nosní kapky, volte nejprve ty na bázi oleje (méně dráždí sliznici a nejsou návykové) a až poté silnější kalibr. Pečlivě však dodržujte návod, medvědí služba v podobě druhotně oteklé sliznice z přemíry kapek, není vůbec příjemná.
A poslední rada je obecná – dlouhodobě trvající rýma je známkou oslabení organismu, takže zkuste posílit imunitu – rakytník, medvědí česnek, hlíva ústřičná, echinacea či otužování.
A jak se perete s rýmou vy? Máte nějaký zaručený recept? Napište nám…
Foto zdroj: profimedia.cz