Femina.cz > Komerční prezentace > Rozvod, nebo zůstat kvůli dětem?
Rozvod, nebo zůstat kvůli dětem?
Bojíte se rozhodnutí? Nevíte, jakým chybám se vyhnout, abyste si za svým rozhodnutím stáli? Přečtěte si o největších omylech, kterých se lidé při rozhodování, zda ve vztahu zůstat kvůli dětem, dopouští.
Rozvod nebo zůstat? Zamyslete se, co děti potřebují
Na začátku si popíšeme, co děti v rámci svého vývoje potřebují pro to, aby psychicky co nejlépe prosperovaly. Každé dítě potřebuje především jistoty, bezpečí a řád. To znamená, že čím více se dítě orientuje v tom, co může, čím lepší má řád, který je čitelný, tím klidnější samo o sobě je. Pokud dítě žije v prostředí, kde se cítí bezpečně, opět to prospívá jeho vývoji. Všechny tyto a další věci dítě přirozeně nejvíce čerpá od rodičů a z prostředí, v němž vyrůstá.
Z toho vyplývá, že jeden z nejčastějších omylů, kterých se dopouštíme při úvahách o tom, zda se rozvést, nebo ve vztahu naopak zůstat kvůli dětem, je ten, že se domníváme, že když spolu zůstaneme jako partneři nebo manželé, dětem to prospěje. Problematika samozřejmě není černá nebo bílá, a tak se nedá jednoznačně říci, která ze dvou variant, o nichž budeme dále mluvit, je lepší či horší, každou situaci je vždy třeba posuzovat individuálně.
Velký omyl: děti nic nepoznají, obětuji se a nemusím se rozvádět
Obecně platí, že jeden z největších omylů je ten, že řada dospělých si myslí, že když budou dělat, že se nic neděje, děti nic nepoznají. Malé děti, zvlášť předškolního věku, nemusí přesně rozumět tomu, co se děje, cítí atmosféru, která mezi rodiči panuje. Právě z atmosféry v rodině čerpají pocit bezpečí, jistoty a řád, ale také se pozorováním rodičů učí.
Pokud tedy za standard považují to, že se k sobě rodiče intimně emocionálně nevztahují, moc spolu nekomunikují, atmosféra je chladná, nebo dokonce napjatá, v nějaké míře si to s sebou mohou nést až do dospělosti a svých budoucích vztahů. Tudíž představa, že když dětem nic neřekneme a budeme dělat, že se nic neděje, ony to nepoznají, je většinou zcela zcestná.
Dalším omylem je, že spousta dospělých si myslí, že se pro děti musí obětovat. Nejčastěji si to myslí lidé, kteří mají představu, že roli rodiče musí naplnit v nějakém ideálu, aby sami se sebou mohli být spokojeni. Jiní aby nemuseli rozvod řešit, si sami pro sebe racionalizují, že je důležité zachovat dětem úplnou rodinu a staví se k situaci tak, že obětovat se pro děti je správné.
Každý, kdo se rozhoduje, zda se rozvést, by se tedy měl dobře zamyslet nad tím, jak to je ve skutečnosti. Často to totiž není čistě jen o tom, že dospělý dělá službu svému dítěti nebo dětem (což je samo o sobě dost sporné), ale vždy také o tom, že dospělí si něco řeší také sami v sobě. A to by si měl každý snažit uvědomit a zodpovědět si sám pro sebe, zda se pro to, aby si nemusel přiznat něco sám o sobě, na dobro svých dětí jen nevymlouvá.
Argument proti rozvodu: úplná rodina je vždy nejlepší.
Velkým omylem je také samotný fakt, že někteří rodiče, kteří uvažují o tom, zda se (ne)rozvést kvůli dětem, až zaslepeně věří tomu, že úplná rodina jako taková je pro děti vždy jednoznačně lepší než ta rozvedená. Jak už jsme ale naznačili, každá situace se musí posuzovat individuálně, a jednoznačně existují případy (a není jich málo), u nichž by dětem více prospívalo, kdyby žily jen s jedním z biologických rodičů. Představa, že úplná rodina držená za každou cenu je pro děti vždy tím nejlepším východiskem, tedy není založená na jedné univerzální pravdě.
Můžeme říci, že tím, že víme, že děti velmi zásadně čerpají od rodičů, z atmosféry a z prostředí, ve kterém vyrůstají, optimálním řešením samozřejmě je, aby žily s oběma biologickými rodiči v harmonické rodině a harmonickém prostředí. Pokud toto ale není možné dětem zajistit a vy si myslíte, že když byste se rozvedli a našli si nového partnera, byste byli schopni žít zase v klidu a vychovávat děti v atmosféře, která by jim prospívala, není důvod myslet si, že dětem prospějete, když zůstanete v nefunkčním manželství.
Rozvést se, nebo zůstat? Posuďte situaci i svůj psychický svět
Vždy přirozeně záleží také na tom, zda pokud byste spolu zůstali a emocionálně se k sobě už nevztahovali, dokázali byste spolu „normálně“ fungovat, nebo by u vás byly na každodenním pořádku hádky, křik, či dokonce násilí nebo psychické týrání. V druhém případě děti samozřejmě psychicky prosperovat nemohou a v takových situacích pak není třeba pochybovat o tom, že jim toto prostředí škodí jednoznačně víc, než kdyby se rodiče rozvedli.
Pokud byste se rozvedli, situace by se uklidnila a děti by zase žily v relativně normálním prostředí, prospěje jim to mnohem víc, než když budou vyrůstat někde, kde se nemohou cítit bezpečně. Proto vám doporučuji, abyste neposuzovali jen to, jak to je mezi vámi dospělými, ale zamysleli se také nad tím, jestli si náhodou ve své osobnosti nepotřebujete řešit něco nad rámec samotného rozvodu a dětí. Někteří lidé to, že v nefunkčním vztahu zůstávají, odůvodňují dětmi, neuvědomují si ale, že jim tím mohou ublížit víc, než kdyby se rozvedli a řešili si psychické problémy na pozadí své mysli.
Pokud se o rozvodech i o tom, jestli ve vztahu zůstat kvůli dětem, nebo z něj raději odejít, chcete dozvědět více, doporučuji vám prostudovat si články pod odkazem Rozvod a rozchod. Potřebujete svoji situaci řešit konkrétně? Rád vám pomohu. Vyberte si z konzultací, které nabízím, tu, jež vám bude co nejlépe vyhovovat.
autor článku: Karel Chába, partnerský poradce www.partnerske-vztahy.eu