Raw food – zázrak nebo jen nafouknutá marketingová bublina? Víme víc!

Ještě jsi nepropadla hitu jménem Raw food? Možná jsi ten termín slyšela a možná dokonce víš, že se jedná o jídelníček složený jen ze syrové stravy, ale víš, co tento životní styl obnáší? Zjistili jsme pro tebe vše potřebné!

raw-food-1100x618.jpgCelá galerie 30 Zdroj: archiv redakce

Když se řekne raw food

Vyznavači raw foodu vysvětlují svou zálibu jednoduše – prostě jez jen takové potraviny, které nebyly tepelně upraveny při teplotě vyšší než 42 stupňů Celsia (některé zdroje uvádějí až 45 stupňů). Jde převážně o vegetariánskou výživu. Základem myšlenky raw je přesvědčení, že vše živé v potravinách je při přílišném zahřátí zničeno. Tepelně upravovaná strava je tak doslova „mrtvá“.

Raw food má mnoho příznivců a stále přibývají. Nejen u nás, ale po celém světě. Přibývají také restaurace, které nabízejí takto upravená jídla.

Nevýhody raw food

Příznivci vyzdvihují zejména to, že jde o nejkomplexnější zdroj všech potřebných a nutričně významných látek ve stravě. Už ale neříkají, že i přesto se nejedná o plně vyrovnanou formu stravování. Důvodů je několik:

  • Při stoprocentním stravování pouze tímto způsobem může hrozit nedostatek vitaminu B12. Vitamin B12 je důležitý zejména pro fungování nervového systému, dále pak upravuje krvetvorbu. Jeho hlavním zdrojem jsou živočišné produkty: mléko, vejce, sýry, maso a vnitřnosti. Některé lékařské výzkumy uvádí, že neexistuje žádný rostlinný zdroj, který by byl důvěryhodný a dokázal by na 100% vitamin B12 ve stravě zastoupit.
  • Hrozí také nedostatek bílkovin, které jsou obsaženy zejména v hovězím mase, mléčných výrobcích, luštěninách. Velký podíl bílkovin obsahuje sója, která je tak doslova spásou pro vegetariány a vegany.
  • Stejně tak se nedostává tělu dostatek vápníku, který je nezbytný pro zdravý vývoj kostí a zubů. S vápníkem úzce souvisí vitamin D, napomáhající ukládat vápník do kostní hmoty.
  • Vzhledem k tomu, že se všechny potraviny při raw stylu konzumují zasyrova, hrozí tělu problém se správným vstřebáváním lykopenu a karotenoidu. Lykopen chrání naše tělo tím, že snižuje výskyt kardiovaskulárních onemocnění, podporuje náš imunitní systém a snižuje cholesterol v krvi. Karotenoidy mají významné antioxidační účinky.
  • Další nevýhodou je absence vitamínů rozpustných v tucích (A, D, E, K) a omega 3 nenasycených mastných kyselin, vyskytujících se např. v mořských rybách.
  • Je třeba zmínit rovněž finanční stránku věci. Suroviny nejsou zadarmo a většinu z nich zakoupíš ve zdravé výživě. Příznivci raw doporučují vše užívat v biokvalitě, aby bylo dosaženo skutečně efektivního účinku. To ale přináší poměrně velkou finanční zátěž. Nehledě na to, že na malých městech nejsou kolikrát všechny suroviny ani k dostání. Za nevýhodu lze považovat i velkou časovou náročnost.

Výhody raw food

  • Nesporným pozitivem raw je jeho stravitelnost. Díky velkému množství obsažené vlákniny dochází k odstraňování odpadních látek z trávícího traktu. Zároveň je plné antioxidantů. I kdyby ses rozkrájela, nikdy se zcela nezbavíš toxinů ve svém těle. Jsou všude; v půdě, ve vzduchu a právě i v průmyslově zpracovaných potravinách. Raw strava by měla napomáhat tyto látky ve stravování minimalizovat.
  • Raw stravování má nízký obsah tuků, cholesterolu a sodíku. Obsahuje i hodně vlákniny, draslíku, hořčíku a kyseliny listové. Díky nízkému obsahu tuků by se dalo říci, že raw food je ideální v případě, že bys chtěla nějaké to kilíčko zhubnout. Jak už ale bylo řečeno výše, nejde o zcela vyváženou stravu, takže v delším časovém horizontu ti to možná přinese více škody než užitku.
  • Dalším významným argumentem PRO je fakt, že při vaření se ničí velké množství živin a vitaminů, jako je např. vitamin C. Výzkumy ukazují, že běžné vařené jídlo obsahuje maximálně 70% živin, které mělo před tepelnou úpravou.
  • Důležitým aspektem je také to, že při zahřívání tuků mohou vznikat karcinogenní látky. Dnes už snad každé malé dítě ví, že smažená jídla nejsou úplně to pravé ořechové pro naše zdraví.

Co tě může potkat? 

Co se týče psychické stránky, připrav se na to, že při přechodu na raw bude tělo možná nějakou dobu protestovat a pociťovat určitý diskomfort. Může docházet k bolestem hlavy z nedostatku cukrů, kofeinu a dalších ne tak úplně prospěšných látek. Tělo bojuje. Mimo jiné s přehršelem vlákniny, která se na něj valí ze všech stran, což může v reálu vypadat tak, že se nafoukneš jako balon a budeš trpět plynatostí. Zejména pokud jsi lajdák, nedodržuješ tak úplně doporučovaný pitný režim a tvoje tělo není zvyklé na takový příval tekutin.

Pokud by ses do přechodu na raw skutečně opřela a přepískla to, může se ti stát, že si přivodíš tzv. Herxheimerovu reakci. Jde o reakci imunitního systému, kdy toxiny jsou uvolňovány do těla dříve, než tělo může zvládnout. Častými příznaky jsou bolesti hlavy, nevolnost, zduřelé uzliny, zácpa či průjem, vyšší tepová frekvence, či zvýšené pocení. Pokud tě toto postihne, je dobré vrátit se k původní stravě, případně alespoň zmírnit raw.

Nejužívanější suroviny

Pokud se rozhodneš jet na vlně raw, začínej postupně, aby tělo neutrpělo šok. Jak už bylo zmíněno, strava musí být hlavně vyvážená. Do svého jídelníčku postupně zahrnuj více a více zeleniny. Velkou úlohu hrají tuky, které ale musí být „zdravé.“ Zajišťují nejen vyváženost stravy, ale současně plní funkci pojiva v pokrmech.

Které to jsou? Avokádo, mandle, vlašské a pekanové ořechy, oříšky kešu, dnes tolik populární chia semínka, kokosové mléko, kakaové máslo, olivový a lněný olej. Místo cukrů se užívá přírodní sladidlo stévie, med, nebo xylitol. Dalšími hojně využívanými surovinami je pak jablečný ocet a různé druhy přírodního koření. Důležitou roli v raw hraje např. mladý ječmen.

Co ti nesmí chybět?

Stévie

Stévie je vyhledávaná zejména proto, že má nulovou glykemickou hodnotu. Podle toho také chutná. Někomu to nevadí, někomu však její chuť připomíná chemická umělá sladidla jako je aspartam, nebo jeho kamarád sorbitol. Absence klasického nezdravého bílého cukru je zkrátka v chuti znát.

Jablečný ocet

Jablečný ocet se těší velké oblibě, obsahuje totiž velké množství zdravých bakterií a enzymů a co je nejdůležitější, je velkým pomocníkem při trávení.

Chia semínka

Samostatnou kapitolou jsou chia semínka. Jedná se o drobné plody šalvěje hispánské. Jejich nejoceňovanější vlastností je, že jsou vysoce hydrofilní. To znamená, že skvěle vážou vodu a dokáží zvětšit svůj objem až 12x. A nejen to. Obsahují omega-3 mastné kyseliny, vlákninu, vápník, antioxidanty, kvalitní sacharidy a tuky.

Mladý ječmen

Mladý ječmen je v poslední době velmi oblíben, patří do kategorie tzv. zelených rostlin. Úplně zjednodušeně můžeme říci, že se sklízí „zamlada“, v raném stádiu, kdy je ještě zelený. Je plný vitaminů (B, C, E, H, K) a je též bohatou zásobárnou minerálů, ale hlavně obsahuje chlorofyl. Ten v našem těle urychluje zánětlivé procesy, zlepšuje metabolismus, má protizánětlivé účinky a příznivě působí na kardiovaskulární systém. Jeho významnou vlastností je to, že je skvělým antioxidantem, pomáhá snižovat špatný cholesterol a optimalizuje hladinu cukru.

A protože je nám jasné, že možná stále tápeš, tak ti přinášíme tři raw recepty:

Hráškový krém

Potřebuješ:

  • 6 hrnků mraženého hrášku
  • 1 lžíce světlého misa
  • hrnek nasekané jarní cibulky
  • 1/2 vymačkaného pomeranče
  • sůl a pepř dle chuti
  • stroužek česneku
  • 3-4 hrnky vody dle hustoty
  • kopr dle chuti (nemusí být)

Postup: 

Všechny ingredience dej do mixéru a rozmixuj. Vznikne tak dokonalý hráškový krém.

Cannelloni s pestem a mandlovou ricottou 

Potřebuješ na pesto:

  • 1 šálek bazalkových listů
  • ¼ šálku listů baby špenátu
  • ¼ šálku extra virgin olivového oleje
  • ¼ čajové lžičky himalájské růžové soli
  • 1 čajovou lžičku citronové šťávy
  • pepř dle chuti
  • česnek dle chuti

Postup: 

Vše rozmixuj do hladké směsi ve stolním mixéru a přidej ½ šálku nasekaných nebo namletých piniových oříšků či pistácií.

Malinový chia puding

Potřebuješ:

  • 1 hrnek malin
  • 1/4 hrnku kešu
  • 1/4 -1/2 hrnku vody
  • agávový nebo javorový sirup dle chuti
  • chia semínka dle chuti každého

Postup: 

Rozmixuj maliny, kešu, vodu, až poté přidej chia semínka, nechej nabobtnat alespoň půl hodiny v lednici. Pro barevné ozvláštnění můžeš přidat matcha prášek.

Tak co říkáš? Vyzkoušíš, nebo je to něco, co jde mimo tebe? Napiš nám své názory na tenhle způsob stravování do diskuze a ještě než ho úplně odsoudíš, mrkni do galerie, co všechno si můžeš přichystat. 

Foto zdroj: shutterstock.com, pinterest.com, za recepty a fotky k nim děkujeme rawdeli.com

22.8.2017 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist