Půst. Škodí nebo pomáhá?

Půst. Pomáhá nebo škodí? Jedná se o mučicí nástroj, či dobrý nápad? Názory se různí a každý organismus reaguje jinak. Pokud váháte, zda ho zkusit, zhodnoťte si pro a proti! Takhle!

Prvotně je třeba si ujasnit, že půst není druh diety. Je to způsob, jak se udržet fit. Že o něčem takovém slyšíte poprvé? V čem ten zázrak vlastně spočívá? Jednodenní půsty vám umožní tolik potřebnou regeneraci a odpočinek, protože, laicky řečeno, váš organismus se nebude muset zabývat procesem trávení, ale bude se soustředit pouze na obnovování sil.

Jeho pravidelné dodržování jednou týdně, nebo jednou za čtrnáct dní, což je doporučováno odborníky, vám bude napomáhat udržovat tělesnou hmotnost a při dlouhodobém udržování dokonce zredukuje vaši váhu! Nezbývá, než ho „přežít“. Ale jak?

Celý den bez jídla? Jde to! 

Možná je to pro vás naprosto šílená představa, ale přece, kdo se bojí, nesmí do lesa! Máte obavy? V pořádku. Jedna z nejzásadnějších otázek zní: Jak zmírnit pocit hladu, tedy pokud je to vůbec možné? Způsob, jak to zvládnout, spočívá v pitném režimu! Co obsahuje?

Mezi nejlepší tekutiny patří samozřejmě neperlivá voda, bylinkové čaje, a to zejména ten kopřivový. Mátovému se vyvarujte, protože po něm budete mít ještě větší hlad. Dál jsou vhodné hlavně čerstvé zeleninové a ovocné šťávy. Skvělou službu zastanou například ty z pomerančů, grepu či ananasu. Regenerují a pročišťují organismus.

článek

Nespočet výživových nadšenců na ně nedá dopustit. Třeba taková Caroline Wheater, autorka knihy Džusy pro zdraví, si bez nich nedokáže představit život. „Čerstvé šťávy jsou dnes přímo doporučovány lékaři, dietology a výživovými poradci po celém světě,“ nechává se slyšet Wheaterová. Půjdete do toho, nebo se vám představa prázdného žaludku zajídá? Tak to nejste sami!

Kdy půst není potřeba?

Abychom pouze nechválili provozování půstu a jeho účinků, je fér připustit, že se na něj objevují i jiné než pozitivní názory. Jeden takový má Mgr. Kristýna Galová z Institutu prevence a redukce váhy v Brně.

„Náš institut nedoporučuje žádné detoxikační postupy a očistné kúry. Naopak apeluje na dodržování racionálního stravování a výběr kvalitních potravin,“ vysvětluje odbornice s tím, že jinými slovy, v případě, že se člověk stravuje podle pravidel racionální výživy, není potřeba držet detoxikační půsty. „Pokud člověk na výživu v žádném případě nedbá, jednorázovou detoxikací svoje problémy trvale nevyřeší,“ nechává se slyšet Galová.

Svůj přístup k celodennímu půstu si tak každý bude muset vytvořit sám za sebe, a mezi nejjednodušší způsoby, jak zjistit, zda zrovna vám dělá dobře, je naslouchat svému tělu. Cítíte se po půstu lépe? Pak není co řešit! S odporem odpočíváte dny, kdy už zase ten „hloupý den“ má přijít? Tak to se na to radši vykašlete, protože co neděláte s radostí, jako by ani nebylo… Efekt nula.

A co vy, jaký názor máte na půst?

Foto zdroj: profimedia.cz

18.6.2014 10:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist