Femina.cz > Rady a články o kráse > plastická chirurgie > Proč si Angelina Jolie nechala odstranit prsa?
Proč si Angelina Jolie nechala odstranit prsa?
V tomto roce pobláznila ženy na celém světě Angelina Jolie, když si nechala preventivně „odstranit“ svá prsa. Od okamžiku, kdy zpráva proběhla médii, se do ordinací plastických chirurgů, chirurgů, mammologů, onkologů a gynekologů hrnou zdravé ženy s přáním, že by si raději též nechaly odstranit prsa, než aby onemocněly rakovinou. Ale je to opravdu dobře?
Amputace prsu (mastektomie) nebo jen odstranění prsní žlázy jsou zákroky poměrně rozsáhlé a mají své indikace. K této problematice se vyjadřuje plastický chirurg MUDr. Libor Kment, z kliniky Esthé: „Rozhodně není vhodné provádět tyto zákroky zdravým ženám. Amputace prsu je indikována většinou jen u pacientek s pokročilým nádorovým onemocněním prsu. Z preventivních důvodů nebo u méně pokročilých onemocnění prsu je možné provést subkutánní mastektomii, která je méně radikální, jelikož spočívá “pouze“ v podkožním odstranění mléčné žlázy,“ vysvětluje doktor.
Klasická amputace prsu nebo kůži šetřící mastektomie jsou výkony obvykle indikované u pacientek s rakovinou prsu, kterým by nebylo možné nádor dostatečně odstranit částečnou mastektomií nebo v případech, kdy není možné po částečném výkonu provést ozáření. Při klasické amputaci se odstraní celý prs i s kůží a bradavkou a na hrudníku zůstane jen rovná jizva. U kůži šetřící mastektomie se odstraní prsní žláza spolu s částí kůže a bradavkou. Část kůže a podkoží se v tomto případě ponechá v nadbytku, aby byla ulehčena budoucí rekonstrukce prsu.
Preventivní odstranění prsní žlázy se provádí za účelem minimalizace rizika vzniku karcinomu prsu. Lékaři tento postup volí u pacientek se zvýšenou pravděpodobností vzniku nádorového onemocnění. Vedle dědičné dispozice může být také preventivní odstranění prsů doporučeno z důvodu různých onemocnění prsní žlázy, při kterých je riziko vytvoření karcinomu v nemocné žláze zvýšené.
Je-li pacientce doporučeno odstranění prsu nebo prsní žlázy, měla by ji být nabídnuta i možnost rekonstrukce prsu. Ta může být provedena ihned při stejné operaci nebo s odkladem několika měsíců. Existují různé typy výkonů, z nichž operatéři na klinice vybírají. V potaz musí vždy brát tvar a velikost prsů před operací, celkové faktory, očekávání pacientky a technické možnosti.
K doplnění objemu prsu může být využita vlastní tkáň, nebo je prs rekonstruován pomocí cizího materiálu. Nejčastěji se používá silikonový implantát. Další z variant rekonstrukce je modelace prsů s rekonstrukcí tkáňovými expandéry, které tolik neohrožují výživu tkání jako objemné implantáty. Teprve následně, zpravidla po několika měsících, je provedena definitivní rekonstrukce silikonovými implantáty. V této problematice se také využívá přenos vlastní tukové tkáně, tzv. fatgrafting, ovšem jedná se spíše o doplňkovou metodu.
Preventivní odstranění prsní žlázy musí být provedeno vždy jen na doporučení odborníka a na základě konkrétní diagnózy. Díky pokroku v diagnostice jsou jak patologické nálezy v prsní žláze, tak i genetické odchylky zvyšující rizika karcinomu prsu stále častěji a včas zjišťovány. Preventivní odstranění prsní žlázy tudíž nabývá na významu a dotýká se stále většího počtu žen.
„Na druhou stranu by měly ženy zůstat klidné a v případě jakýchkoliv pochybností by měly navštívit svého mammologa nebo gynekologa a podstoupit adekvátní vyšetření. Není nutné zbytečně podléhat mediální panice a vidět se ihned na operačním stole,“ ujišťuje ženy zkušený plastický chirurg MUDr. Kment z kliniky Esthé.
Foto: profimedia.cz, zdroj: klinika Esthé