Femina.cz > Vše o zdraví > Proč muže skolí i běžná rýma? V porovnání se ženami prý mají slabší imunitu!
Proč muže skolí i běžná rýma? V porovnání se ženami prý mají slabší imunitu!
Že pánové jsou neohrožení, silní a všemu odolní samci, které nemůže absolutně nic rozhodit? Ačkoli o sobě tak smýšlejí, pravda je vzdálená na kilometry daleko. Jejich obranyschopnost se totiž zalekne i banální rýmy!
Je zima, takže všudypřítomné útočící bacily mají doslova žně. Jenže zatímco o ženách je známo, že i s ucpaným nosem a zvýšenou teplotou fungují na 110 %, pánové už si s prvním kýchnutím raději ustelou na gauči, odkud se odmítají hnout minimálně týden.
Jak je možné, že „silnější pohlaví“ skolí i obyčejná viróza, nad kterou leckterá nositelka podpatků ledabyle mávne rukou? Na tuto záludnou a letitou otázku už existuje vědecké vysvětlení, které nejobávanější chorobu všech dob zvanou mužská rýmička staví do úplně nového světla!
Testosteron jako dobrý sluha, ale zlý pán
Kanadský lékař Kyle Sue působící na Memorial University of Newfoundland se domnívá, že fyziologické rozdíly mezi silnými muži a něžnými ženami netkví jenom v tom, že jedni jsou z Marsu a druzí z Venuše. Hlavní odlišností mezi nimi je prý naprosto rozličná reakce organismu na běžné zdravotní patálie. Komu je v tomhle přáno a kdo má ztížené podmínky? Asi už tušíš…
„Na základě vlastního výzkumu jsem došel k jednoznačnému názoru. Pokud jde o běžné respirační infekce, mají muži výrazně slabší imunitní odpověď. To se projevuje nejen horšími symptomy, ale i o poznání delší dobou potřebnou k rekonvalescenci. Je to proto, že jejich pohlavní hormon testosteron reakce obranyschopnosti značně omezuje, čímž se dotyčným pochopitelně zhoršuje i průběh choroby,“ připouští jmenovaný expert v článku, který publikoval v the British Medical Journal, s tím, že kromě „závažnější“ verze nemoci mají pánové na krku i zvýšené riziko hospitalizace.
Takže ano, i s rýmičkou si ten tvůj klidně může jít lehnout do špitálu, kde ho ubytují na jednotce intenzivní péče! A pozor, ono tvrzení dokonce není jediné, jež na paradoxní slabost „silnějšího pohlaví“ (ne)nápadně poukazuje.
Mozek? Ten za všechno může
K tématu mají totiž hodně co říct i britští vědci působící na Durhamské univerzitě, kteří v rámci své studie, jejíž poznatky zveřejnil magazín British Medical Journal, zkoumali několik desítek lidských mozků. K čemu došli? I to je hodně zajímavé. Podle místních specialistů mají obě pohlaví různě velkou oblast hypotalamu, což je část mezimozku, jež mimo jiné připravuje všechny orgánové soustavy na zvýšenou fyzickou nebo psychickou zátěž.
Přečti si také:
- Něco na tebe leze? Víme, čím zaženeš chřipku dřív, než tě položí
- Chceš být fit, v dobré náladě a štíhlá jako proutek? Zkus infrasaunu!
- Trápí tě studené nohy? Pomoc je snadná
„Když onemocníte chřipkou, tělo s ní v rámci obranné reakce bojuje zvýšením tělesné teploty, čímž se snaží o likvidaci virů. Vnitřní horkost způsobuje právě oblast hypotalamu, kterou ale muži oproti ženám mají mnohem větší. To je také důvod, proč jim teploty dosahují vyššího stupně, tudíž snáší celý proces podstatně hůře,“ soucitně vysvětluje spoluautorka studie a neuroložka Amanda Ellison.
Vědkyně zároveň dodává, že je třeba provést ještě další pokusy, které s definitivní platností potvrdí všechny příčiny imunitního rozdílu mezi námi a našimi drahými partnery. Každopádně není sporu o tom, že my, ženy, a údajně ty slabší, se s nemocemi umíme vypořádat s elegancí sobě vlastní.
A co si o tom všem myslíš ty? Napiš nám svůj názor do diskuze pod článkem, těšíme se na příspěvky.