Femina.cz > rodina a děti > Příběh těžce nemocné Lenky: Chci žít plnohodnotný a aktivní život
Příběh těžce nemocné Lenky: Chci žít plnohodnotný a aktivní život
Třiatřicetiletá Lenka si užívala života plnými doušky, když ji zasáhla vážná nemoc. Co všechno musela zvládnou maminka čtyřleté holčičky a jaké jsou naděje? Přečti si životní příběh, který tě rozpláče a zároveň dodá naději v lepší zítřky.
Lenka (33) je aktivní žena, ráda plave, cvičí, kreslí, jezdí na kole, na bruslích, miluje procházky v přírodě, kino a koncerty. Povoláním je právnička. Ve 26 letech jí lékaři diagnostikovali roztroušenou sklerózu, neurologické nevyléčitelné onemocnění centrálního nervového systému mozku a míchy. Nemoc provází ataky, což znamená nové neurologické potíže. Některé se objeví a zase rychle odezní, jiné přetrvávají déle. Nikdy nevíš, jak ti druhý den bude. Přesto všechno se Lenka snaží žít plnohodnotný život a užívat si ho plnými doušky.
Těžká rána osudu
Před čtyřmi lety se Lence narodila Štěpánka. Partnerský vztah se po pár letech rozpadl a pak přišla další nečekaná rána. „Krátce poté, co mi skončila tříletá mateřská dovolená, byla jsem čerstvě rozvedená a po vážné atace roztroušené sklerózy, jsem konečně začínala nabývat fyzickou kondici. Chodila jsem běhat a plavat. Cítila jsem se skvělé a pak mi lékaři na konci roku 2016 oznámili, že mám rakovinu prsu,“ vzpomíná Lenka na další těžkou ránu osudu.
Léčba byla náročná
Její léčba nebyla jen tak ledajaká. Začala chemoterapií, následovala operace, radioterapie, hormonální a biologická léčba, ta trvá stále. S péčí o Štěpánku pomáhala celá rodina, hlavně ze začátku, kdy podstupovala Lenka chemoterapie. V takovém případě, kdy přijde do rodiny vážné onemocnění, se samozřejmě začnou také řešit finance. Lenka potkala v ambulanci jednu pacientku, se kterou si ráda povídala, mohla totiž sdílet své starosti s někým, kdo má podobné problémy, a moc jí to pomáhalo. A když se zmínila o své finanční situaci, dostala skvělou radu, aby zažádala o pomoc nadaci Dobrý anděl.
„Tři roky jsem pobírala pouze rodičovský příspěvek, do zaměstnání jsem se vrátila jen na pár měsíců, snažím se minimalizovat svoje výdaje, ale zároveň nechci, aby Štěpánce něco chybělo. Ráda bych jí aspoň trochu vynahradila to, že se jí nemůžu vždy plně věnovat. Takže jsem to zkusila a jsem za to ráda. Díky finanční pomoci mám pocit, že má Štěpánka vše potřebné,“ vypráví Lenka, která žije ve společné domácnosti ještě se svým dědečkem. Pravidelné příspěvky ji chodí každý měsíc v řádu několika tisíc korun.
Zatím se Lenka do práce naplno vrátit nemůže, fyzická síla se vrací pomalu. Zkouší znovu trochu běhat a plavat. „S roztroušenou sklerózou jsem se za ty roky naučila odpočívat. Když cítím, že jsem unavená, změním plány, abych si mohla odpočinout. I chemoterapie mají podíl na mé větší únavě, “ vysvětluje Lenka, která dojíždí nyní na pravidelné lékařské kontroly. Biologická léčba u Lenky bude probíhat do letošního března. Hormonální léčba ještě rok a půl. Vyhlídky, cíle a plány se Lenka snaží spíše neřešit. Vždy, když si něco plánovala, tak to nevyšlo. Teď už to bere jinak. Má základní směr a to je, aby Štěpánka, ona a lidi kolem nich byli co nejspokojenější.
Co jsi možná nevěděla
Dospělí se léčí déle než děti. Léčba dospělého onkologického pacienta trvá včetně rekonvalescence průměrně 3 roky. O několik měsíců déle než u dětských onkologických pacientů. Více než polovina rodičů také uvedla, že pro ně již nebyl možný návrat do původního zaměstnání. Nejčastějším důvodem jsou trvalé následky léčby, s nimiž souvisí například i chronická únava či psychické problémy.
Pomoc existuje
A jmenuje se nadace Dobrý anděl. Dobří andělé pomáhají rodinám, ve kterých má rodič nebo dítě onkologické onemocnění nebo jinou závažnou nemoc. Příspěvky jim jsou zasílány pravidelně každý měsíc v průběhu léčby i určitou dobu po jejím ukončení. Vše, co v jednom měsíci nadace DOBRÝ ANDĚL vybere, rovnoměrně rozdělí mezi počet rodin. Rodiny z příspěvků hradí jak výdaje spojené s léčbou, tak i běžný chod domácnosti. Dárcem, Dobrým andělem, se můžeš stát na www.dobryandel.cz.
Máš ve svém okolí rodinu, které by Dobří andělé mohli pomoci?
Doporuč jim nadaci DOBRÝ ANDĚL! Pravidelné příspěvky usnadní rodině zvládnout těžkou situaci a minimalizovat dopad nemoci na jejich děti.
Foto: Archiv Lenka