Femina.cz > Články o módě > módní doplňky > šperky > Příběh perly
Příběh perly
Žena, která v životě neměla ani jeden šperk ozdobený perlou, jakoby snad ani nežila. Šperkaři celého světa se honí za tou jedinou dokonalou perlou, která pro ně má nevyčíslitelnou hodnotu. Jak ale takové perly vznikají?
Mořské perly
Perla se rodí uvnitř ústřice nebo perlorodky. Ve své podstatě je to vlastně jakýsi vetřelec, který získá malý kulovitý tvar. Do schránky ústřice totiž vnikne cizí tělísko (např. písek), což dá podnět k obranné reakci a ústřice začne vylučovat perleťovou hmotu, která se usadí na cizím tělese. V každé ústřici může růst pouze jediná perla, proto jsou přírodní perly tolik vzácné a dají se koupit především na aukcích.
Perly se mohou ale také chovat. Takto vypěstované perly vznikají podobně jako přírodní, ale cizí tělíska jsou do ústřic zavedena úmyslně. Perla pak roste minimálně jeden rok, ovšem může růst i několik let. K hlavním chovatelům patří Čína, Japonsko, Tahiti a Vietnam.
Druhy perel:
• Perly Akoya (japonsky slaná voda) pocházejí z Číny, Vietnamu či Japonska. Mívají velikost 5 až 9 mm a jsou různě barevné- krémové, růžové, stříbřité nebo zelené.
• Tahitské perly jsou produkovány zvláštním druhem ústřic s černými okraji, které se vyskytují ve Francouzské Polynésii. Jsou velice vzácné, protože těchto ústřic v chovech přežívá jen malá část.
• Perly z jižního Pacifiku se pěstují v Austrálii, Barmě či Indonésii. Obvykle v průměru měří 1 – 2 cm. Proto se prodávají za vysoké ceny. Jejich zbarvení bývá bílé, žluté, žlutooranžové nebo modravé; navíc mohou mít růžový, zelený nebo modrý nádech.
• Perly Mabe mají tvar polokoule, což je způsobeno tím, že rostou usazené na stěnách ústřic. Pěstují se v Číně, Japonsku a USA, a kvůli svému tvaru se používají především pro výrobu prstenů a náušnic, ke kterým jsou upevňovány plochou stranou.
Zajímavost: Věděli jste, že existují také sladkovodní perly? Ty vytváří i perlorodka říční, v níž může současně vyrůstat až 20 perel. Proto jsou tyto perly levnější než mořské.