Femina.cz > Vše o zdraví > Přehnaná intimní hygiena způsobuje problémy
Přehnaná intimní hygiena způsobuje problémy
Intimní hygiena je nedílnou a velmi důležitou součástí každodenní očisty těla. Je nesmírně důležitá a každá z nás ví, že o své intimní partie musíme správně pečovat. Otázkou však zůstává, zda-li nám přehnaná péče nemůže naopak uškodit? Může! A na co bychom si tedy měly dát pozor?
V oblasti intimních partií ženy převládá kyselé pH, přirozená obranyschopnost může být snadno narušena naprosto banálními chybami, jakými je používání obyčejného mýdla či sprchových gelů, které jsou parfémované a dráždí pokožku. Ta je v této oblasti velice citlivá, proto produkty, které mají zásadité pH, narušují přirozenou obranyschopnost, dochází k přemnožení nepříznivých bakterií a k likvidaci těch prospěšných. Následkem může být začínající gynekologický zánět, který může být doprovázen výtokem, svěděním pokožky nebo pálením. K mytí intimních partií proto používejte pouze k tomu určené mycí prostředky. Tyto produkty mají nastaveno pH tak, aby nenarušovaly kyselost prostředí. Navíc obsahují i další složky, které o pokožku pečují a nedráždí ji. Dnes jsou na trhu dostupné také další produkty péče jako intimní vlhčené ubrousky, intimní spreje či krémy.
Ovšem stále častěji se objevují případy, kdy si ženy myjí své intimní partie přímo předpisově a stejně se u nich objevují potíže jako je vysušení pochvy, svědění, škrábání až bolest. To může potvrdit 28-letá Michaela: „Asi tři měsíce mě trápilo neustálé svědění a škrábání v oblasti mých intimních partií. Po několika návštěvách gynekologa jsem dostala spoustu mastiček a vaginálních čípků, ale nic z toho mi nepomohlo. Jak mi bylo řečeno, neměla jsem žádný zánět, ani vaginální mykózu. Po tolika přeléčeních bych se i divila, kdybych nějakou měla. Gynekolog mi řekl, ať tomu nechám čas, že to přejde. Bolest však nepřešla, stále jsem cítila to nepříjemné škrábání a pálení. Nemohla jsem naplno provozovat sexuální styk, protože jsem měla při sebemenším pohybu opravdu bolesti. Rozhodla jsem se tedy změnit gynekologa. Našla jsem si novou paní gynekoložku a s ní řešila můj problém znovu. Zpočátku si také nevěděla rady, ale jakmile jsem jen tak meziřečí prohodila, že se sprchuji třikrát denně včetně intimních míst, rozluštění bylo na světě. Paní gynekoložka mi oznámila, že mou přehnanou hygienou jsem si úplně vysušila mé ideální pH prostředí.“ Gynekologové radí: Omývejte si své intimní partie jednou denně speciálními produkty, pokud se sprchujete víckrát za den, myjte si je pouze čistou vodou.
Abyste zachovaly správné pH prostředí a vlhkost, pokuste se dodržovat tato pravidla:
- Nepřehánějte to s intimními vlhčenými ubrousky. Jejich přehnané používání může narušovat vlhkost intimních míst. Přílišnou hygienou ztrácíte kyselé pH a můžou se dokonce objevit slabé záněty či vaginální mykózy.
- Snažte se omezit užívání slipových vložek. Pokud bez nich nemůžete existovat, zkuste užívat opravdu jen ty prodyšné, aby vaše intimní partie mohly dýchat. Také parfémované slipové vložky často způsobují komplikace. Pokud už se s problémy potýkáte, na trhu se objevily speciální probiotické intimní krémy, které úspěšně vyřeší vaše nepříjemnosti. Zvláčňují, pomáhají předcházet suchosti a udržují hydrataci citlivých intimních partií.
- Také vhodné prádlo hraje důležitou roli. Nejdůležitější je, aby prádlo bylo prodyšné a nedržela se v něm vlhkost. Nejlépe uděláte, když budete nosit kalhotky ze 100% bavlny. Syntetika může pokožku dráždit a neumožňuje jí dýchat.
- Rovněž nošení těsných, upnutých džínů škodí.
- Správné prostředí může narušit i špatná strava. Například nadměrná konzumace cukru, bílé mouky narušuje přirozenou mikroflóru organismu. V souvislosti s touto disharmonií se může objevit nepříjemný výtok. Snažte se do svého jídelníčku zařadit dostatek zeleniny, bílých přírodních jogurtů, kefírů a jiných mléčných výrobků bohatých na příznivé bakterie, celozrnné pečivo a dostatek čisté pitné vody.
- Vliv mají také léky a hormonální antikoncepce. Jakmile musíte brát antibiotika, tak se snažte nasadit dietu bohatou na mléčné bakterie, neboť antibiotika narušují přirozenou poševní mikroflóru.
Foto: Profimedia.cz