Potratila jste? Víme, kdy je nejvhodnější doba pro další těhotenství.

Konečně jste se dočkala vysněného těhotenství, ale záhy se objevil problém a vy jste se musela vyrovnávat s potratem. Většina žen v nuceném šestinedělí zjistí, že jediné, co jim může pomoci je další těhotenství. Víte, kdy můžete znovu čekat dvě čárky na testu?

Mnoho žen, které mají zkušenost se samovolným potratem, nebo si projdou zamlklým těhotenstvím do 12. týdne těhotenství, se brzy lékařů ptá, kdy se mohou začít znovu snažit o dalšího potomka. Většinou je totiž v relativní psychické pohodě drží právě pomyšlení na další těhotenství a podporují je v tom i babské řeči typu „po potratu je jak pohnojeno a půjde to samo“. Není se ani čemu divit, protože žena po potratu si prochází klasickým šestinedělím, její hormony jsou jako na houpačce a mysl už bývá nastavená na výchovu dítěte. Drtivá většina lékařů udává čekací termín minimálně tři měsíce, ale WHO (Světová zdravotnická organizace) doporučuje čekat půl roku a někteří zase tvrdí, že po první menstruaci se není čemu bránit. Jak to tedy je? Neexistuje jednoznačná odpověď a nakonec vždy bude záležet jen na vás a na tom, jak se cítíte a zda jste na další těhotenství připravená. 

článek

Zjistili jsme:

V mnoha případech se delší čekací lhůta po potratu doporučuje z hlediska psychiky ženy. Samovolný potrat nebo neprosperující rané těhotenství je docela častým jevem (prý tak skončí každé 2. až 3. těhotenství) a někdy se stane, že se tento jev opakuje i po druhé. Tři měsíce jsou tu tedy od toho, aby se žena psychicky dostatečně zregenerovala a byla připravena na případný další neúspěch. 

Dlouhá čekací lhůta

Jak je to u samovolného potratu?

Pokud jste zažila samovolný potrat v raném stadiu těhotenství a na kontrole u lékaře zjistíte, že je vše v pořádku a děloha se sama pročistila, většinou není nač čekat a otěhotnět bez problémů můžete již v dalším cyklu. Lékař vás nejspíš bude přesvědčovat o tom, že lepší je počkat, ale mnoho zahraničních výzkumů dokazuje, že tělo po samovolném potratu nebylo vystaveno umělému zákroku a tudíž není nač čekat. Jiná situace nastává tehdy, pokud vás potkaly dva a více samovolných potratů. V takovém případě je lepší absolvovat hematologické a imunologické vyšetření, vyšetření na skryté nemoci a mutace, které můžou opakované potraty způsobovat. 

 článek

Jak je to u zamlklého těhotenství?

Po revizi (kyretáži) dělohy v případě neprospívajícího těhotenství je to trošku jinak. Jak už bylo psáno výše, žena musí dodržovat stejné šestinedělí jako žena po porodu. To znamená žádná koupel ve vaně, dostatečná hygiena a žádný sex alespoň po dobu krvácení a špinění, poté jen s kondomem kvůli možné hrozbě infekce. Děložní čípek je totiž po zákroku roztažený a bakterie se tak mohou snadno dostat až do dělohy. V takových chvílích, při čekání na první menstruaci, při přemílání, kde se stala chyba, při pláči a snaze se s tím vyrovnat, je spousta času na přemýšlení o dalším dítěti. A šest měsíců se zdá jako velmi nekonečná doba. V mnoha případech je nadlidský nebo spíše nadženský úkol čekat také celé tři cykly. 

článek

Musím čekat půl roku?

Máte-li po revizi dělohy, v šestinedělí, většinou 2. až 3. týden po zákroku vás čeká kontrola u gynekologa, zda je děloha úplně a správně vyčištěná, jak je na tom čípek, zda-li nekrvácíte příliš atd. Většinou také čekáte na histologické výsledky z nemocnice. V případě, že je vše v pořádku, lékaři lehce naznačují, že se nebudou příliš zlobit, pokud se se dvěma čárkami dostavíte již po první menstruaci. Ale nahlas vás budou přesvědčovat, že tři měsíce jsou nejideálnější doba. Vždy je ale potřeba tuto možnost konzultovat s vlastním gynekologem. Hojení po zákroku totiž musí probíhat ukázkově. Lékaři ze Skotska ale vyvracejí zažité pravidlo šesti měsíců. Tvrdí totiž, že podle jejich studie, ženy, které otěhotněly do půl roku po potratu, měly menší pravděpodobnost, že znovu potratí, také měly menší pravděpodobnost, že porodí císařským řezem, porodí předčasně nebo jejich dítko bude mít nízkou porodní váhu. 

článek

Chci dítě! Zn. IHNED

Vedoucí lékařka skotského výzkumu Sohinee Bhattacharya tvrdí, že odkládání dalšího těhotenství je nesmyslné. „Ženy, které se rozhodnou otěhotnět hned po potratu, by neměly být od svého úmyslu zrazovány. Pokud je vám například pětatřicet let a budete čekat dalšího půl roku, než se vůbec začnete snažit o další těhotenství, zbytečně snižujete své šance na zdravé a bezproblémové těhotenství.“ Navíc mnoho lékařů tvrdí, že pokud se menstruační krvácení po revizi objeví do 4 – 6 týdnů, tělo je zregenerované a zotavené a menstruací tak signalizuje svoji připravenost na další těhotenství.  Takže teď už je to jen na vás a vašem partnerovi, zda se rozhodnete pro tento krok a znovu se pustíte do usilovného snažení o vytoužené miminko

Foto zdroj: profimedia.cz
23.5.2013 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist