Poradna IVF a gynekologie

MUDr. Jan Lacheta  Pan doktor Jan Lacheta je odborníkem v oblasti asistované reprodukce. Promoval na první lékařské fakultě Karlovy univerzity v roce 2002. Od té doby se věnuje gynekologii a porodnictví. Léčbou neplodnosti se začal zabývat před téměř deseti lety. Aktuálně profesně působí na klinickém centru ISCARE jako primář oddělení IVF.

Pro psaní dotazu do poradny musíte být přihlášen/a.

Přihlaste se zde

Dotazy

  • Dotaz: Těhotenství a koronavirus

    Dobrý den, pane doktore, moc ráda bych znala váš názor. Jsem po umělém oplodnění, po dlouhé době se mi podařilo opravdu otěhotnět a právě teď mám pozitivní koronavirus. Může nějak mé děťátko ohrozit? Měla bych se nějak zvlášť hlídat? Děkuju Lenka

    Odpověď:

    Hezký den,

    v případě, že těhotná žena v prvním trimestru má COVID-19, prognóza gravidity se odvíjí od závažnosti průběhu onemocnění. Není prokázáno, že by koronavirus pronikal placentou do oběhu plodu. Pokud COVID-19 probíhá bezpříznakově nebo má jen lehký průběh, většinou těhotenství nebývá nijak ohroženo. Pokud má COVID-19 těžký průběh, může v krajním případě dojít ke spontánnímu potratu.

    Odpověděl/a: MUDr. Jan Lacheta, 19.5.2021 9:35 | Komentovat

  • Dotaz: přechod

    Dobrý den je mi 50 roků a přechod se stále neprojevuje.Naopak mám silnou menstruaci pravidelně.Jde to nějak zmírnit?Případně urychlit přechod?

    Odpověď:

    Dobrý den,
    nic se neděje, pokud se přechod v 50 letech ještě nedostavil. Přechod nastává v průměru okolo 49. - 50. roku života ženy. Ale je to opravdu jen průměr. Bohužel, urychlit přechod nelze. Na zmírnění potíží bych doporučil nízko dávkovou hormonální antikoncepci, samozřejmě pokud není k jejímu užívání kontraindikace.

    MUDr. Drbohlav Pavel, ISCARE

    Odpověděl/a: MUDr. Jan Lacheta, 27.1.2021 8:37 | Komentovat

  • Dotaz: Neuspechy pri ivf s darovanymi vajicky

    Dobry den, kvuli ovarialnimu selhani jsem podstoupila 2 IVF s DV. Spermiogram pry perfektni, opakovane. Mam za sebou vysetreni hematologie, reprod.imunologie- celkem v poradku. 2x hysteroskopii. Meli jsme celkove 8 embryi, 7 transferu, 2 darkyne. Sliznice 6-8mm. Estrofem 1-1-1, Utrogestan 2-2-2, 1/2 Godasalu 2x tydne, posledni 3 cykly preventivne Clexan 1-0-0, Jen 2x pozitivni teh.test, oboji potrat kvuli hematomu v 6tt. 1x revize.rnOtehotneni resime 6.rokem, je mi 38, jsem zdrava, zadne leky.rnProsim mate nejakou radu, co nechat vysetrit, aby se podarilo otehotnet a porodit? Kde by mohl byt problem?rnDekuji

    Odpověď:

    Ve vašem případě bych doporučil genetické vyšetření vašeho partnera. Existují vzácné genetické příčiny neplodnosti, kdy je problém na úrovni chromosomů spermií a po oplození vajíčka může vzniknout geneticky vadné embryo, což vede k situaci, kdy se embryo neimplantuje nebo dojde k časné těhotenské ztrátě. Ať už dopadne genetické vyšetření partnera dobře nebo ne, doporučoval bych realizovat preimplantační genetické testování embryí, během kterého je provedena biopsie embryí (odběr buněk na genetickou analýzu) a následně zamrazení všech embryí. Po genetickém vyšetření embryí je rozmrazeno a transferováno zdravé embryo.

    Dále bych vám doporučil podstoupit laparoskopii, aby se zhodnotil vnitřní genitál (děloha, vejcovody, vaječníky). Primárně jde o vyloučení tzv. saktosalpingů (hydrosalpingů), což jsou abnormální vejcovody vyplněné tekutinou. Jejich přítomnost snižuje šanci na otěhotnění po embryotransferu. Řešením je takto postižené vejcovody odstranit.

    Odpověděl/a: MUDr. Jan Lacheta, 7.9.2020 10:05 | Komentovat

  • Dotaz: Extrémní množství kyseliny listové v 1.trimestru

    Dobrý den, pane doktore, nerada obtěžuji, ale ráda bych Vás požádala o radu.rnrn Povedlo se mi otěhotnět pomocí IVF a byla mi hned před celým procesem nasazena kyselina listová - acidum folicum, ve které je obsaženo 10 mg listovky. (Nevím, proč mi byla nasazena toto množství denně, nevím o tom, ze bych měla mutaci, která si se stěpením listovky neumí poradit, neobjevily se u mě ani v rodině v minulosti žádné malformace plodu ani nic podobného.) Vzhledem k tomu, ze mi bylo již od počátku hodně zle, příjem ovoce a zeleniny téměř na nule, nechtěla jsem ponechat nic náhodě a v lékárně jsem pořídila ještě na doporučení od lékařky tehotenske vitaminy, konkrétně Yarilo Einstein a poté GS Mamavit s DHA a EPA. Pan magistr v lékárně mě uklidnil, ze případný přebytek se vyloučí močí, nevadí tedy, když oba přípravky budu kombinovat, proto jsem je brala celý první trimestr. rnrn Nyní jsem ale vlastně náhodou narazila článek (viz.níže), který před přebytkem listovky varuje-dokonce udává za hraniční množství i jen to, které bylo obsaženo pouze v samotném GS Mamavit. A já brala každý den 800 µg z multivitaminu a 10 mg, tzn. 10 000 µg z Acidum Folicum. To je skoro 20x vyšší, než doporučené množství pro těhotné ženy. rnrn Nyní mě přepadl strach, jestli jsem touto koňskou dávkou nemohla ublížit miminku, dle článků sice listovka ve zvýšené dávce vývojovým vadám zabraňuje, ale takto extrémní dávky prý tělo vyloučit samo neumí a zůstává v krevním oběhu. Údajně se s touto přemírou zvyšuje výskyt poruch autistickeho spektra u dětí atp. A proto bych Vás moc ráda poprosila o názor, jsem z toho skutečně zoufalá.rnrnDěkuji moc! rnS pozdravem rnrnRegina F.rnrnhttps://www.gynordplus.cz/aktuality/nadmerne-hladiny-kyseliny-listove-a-vitaminu-b12-v-tehotenstvi-zvysuji-riziko-autismu-deti-29rn

    Odpověď:

    Doporučená dávka kyseliny listové před těhotenstvím je 400 mikrogramů, v graviditě a při kojení 600 mikrogramů denně, ale tuto dávku nelze dosáhnout pouze správným složením jídelníčku. Bohužel je prokázáno, že 75 % netěhotných žen ve fertilním věku nemá dostatečný přísun kyseliny listové z jídelníčku. Nejsou prokázaná žádná rizika předávkování. U dětí, jejichž matky doplňovaly kyselinu listovou, se podle jedné studie v 0,10 % vyskytovala autistická porucha oproti 0,21 % dětí, jejichž matky tento doplněk nebraly. Z výše uvedeného můžete být absolutně klidná.

    Odpověděl/a: MUDr. Jan Lacheta, 23.4.2020 9:59 | Komentovat

  • Dotaz: Nemoc

    Dobrý den, musela jsem podstoupit chemoterapie po nádorů na vaječníku a byl mi odstraněn jeden vaječník i s vejcovodem.. Muzu otěhotnět? Jak to mám po případě podpořit? Děkuji.

    Odpověď:

    I s jedním vaječníkem a vejcovodem lze otěhotnět i přirozeně. Problémem je však aplikace chemoterapie, která může poškodit (někdy i nenávratně) vaječník. Doporučuji vám toto konzultovat se svým onkogynekologem, který vám dá informace ohledně použitého cytostatika a jeho vlivu na funkci vaječníku.

    Odpověděl/a: MUDr. Jan Lacheta, 17.4.2020 12:00 | Komentovat

  • Dotaz: Zapáchající vytok

    Dobrý den, už skoro 3 roky mě trápí zapáchající výtok. To jsem byla po prvé těhotná, nyní mám za sebou již dva porody. Na gynekologii jsem byla mnohokrát. Prášky předepsané vždy pomohli jen na chvíli max. Týden. Po té se znovu objeví zapáchající výtok. Návštěvy gynekologie už jsem trošku vzdala, neboť problémy mám stále. Snažila jsem se už i bylinky ale prostě nic nepomáhá, vše jen na týden, pak se vše vrátí. Umyvam se pouze už jen 2x denně a to intimním gelem. Těsném pradlu se vyhýbám. Pravdou je ze mi chutná dost sladké. Může i to být příčinou? Děkuji Vám za odpověď. Přeji hezký zbytek dne. Veronika.

    Odpověď:

    Ve vašem případě je nutné nejdříve stanovit správnou diagnózu. Zánětů pochvy doprovázených výtokem je celá řada - např. bakteriální vaginóza, kvasinkový zánět, aerobní vaginóza atd. Vhodnou metodou je provedení tzv. nativního preparátu, tzn. že se provede stěr z pochvy, vzorek se nanese na podložní sklíčko a pod mikroskopem vyšetří. Až pak je stanoven léčebný postup. Nadměrná intimní hygiena může být někdy i kontraproduktivní - může situaci zhoršovat kvůli narušení přirozené vaginální mikroflóry. Co se týče zvýšeného příjmu sacharidů je prokázáno, že ženy trpící cukrovkou mají častěji poševní výtoky.

    Odpověděl/a: MUDr. Jan Lacheta, 15.4.2020 12:00 | Komentovat

  • Dotaz: KET a spontánní těhotenství

    Dobrý den.Prosím bylo by při KET poznat 3týdenní téhotenství.Zdrav.problémy nemám a ani manžel..Po různých vyšetření nám bylo řečeno že jsme si v tomto s manželem nesedli.Tak kdyby se to přeci jen povedlo spontánně před KET,zda by to bylo poznat.Děkuji

    Odpověď:

    Dobrý den, pokud je KET plánován v tzv. nativním, tedy ovulačním cyklu, a v období ovulace máte s partnerem nechráněný pohlavní styk, je možnost spontánního otěhotnění. V době, kdy se KET provádí je ještě brzy na to, aby tělo produkovalo hCG. Neexistuje tedy žádný způsob, jak případné těhotenství odhalit. Případy současného spontánního otěhotnění spolu s těhotenstvím po KETu jsou však vzácné.

    Odpověděla: MUDr. Kristýna Frühaufová, Ph.D., lékařka Centra asistované reprodukce ISCARE

    Odpověděl/a: MUDr. Jan Lacheta, 2.3.2020 11:15 | Komentovat

  • Dotaz: Výtoky a zápach

    Dobrý večer, rnMám takový menší problém. Poslední dobou trpím na výtoky z pochvy (bílé) a zápach, když jsem byla na kontrole tak bylo vše v pořádku. Objevuje se to tak 3-4 hodinky, když jsem v práci či venku/doma. Může to být způsobeno, že spím v kalhotkách? Nebo těsné džíny? rnDěkuji za odpověď. rnHezký zbytek dne.

    Odpověď:

    Dobrý den, poševní výtok může být způsoben celou řadou příčin. Od zánětlivých až po změny hormonální, které se mohou odrazit ve změně rovnováhy v poševním prostředí. Takto se mohou přemnožit některé mikroorganismy například kvasinky, které mohou obtěžovat právě popisovaným způsobem. Těsné oblečení, spánek ve spodním prádle, někdy i používání silnějších pracích a avivážních prostředků může potom rozvoj těchto stavů uspíšit. Doporučujeme i používání jemnějších gelů a prostředků pro intimní hygienu před standardními mýdly. Běžně dostupné jsou i některé prostředky pro úpravu poševního prostředí, které jsou vhodné zejména po užívání antibiotik. Pokud se jedná o déletrvající obtíže zejména spojené se zápachem, doporučujeme konzultaci lékaře gynekologa k vyloučení závažnějšího onemocnění v oblasti pochvy, děložního čípku nebo vnitřních pohlavních orgánů. Přeji hezký den

    Odpověděl: MUDr. Daniel Struppl, PhD.,MBA, primář gynekologie na klinice GynCentrum

    Odpověděl/a: MUDr. Jan Lacheta, 27.2.2020 11:13 | Komentovat

  • Dotaz: těhotenství

    Dobrý den, je mi 44let, chtěla bych podstoupit umělé oplodnění s darovaným embryem, jaká hrozí rizika? děkuji Vám za odpověď

    Odpověď:

    Dobrý den, obecně je těhotenství ve vyšším věku zatíženo těhotenskými komplikacemi ve smyslu zvýšeného krevního tlaku, cukrovky a preeklampsie a i vyšším rizikem předčasného porodu. Je potřeba komplexně posoudit Váš zdravotní stav a případně upravit eventuální stávající léčbu s ohledem na plánované těhotenství. Samotné umělé oplodnění s darovanými embryi zdravotní riziko nepředstavuje. S pozdravem, Dr. Frühaufová

    Odpověděla MUDr. Kristýna Frühaufová, Ph.D., lékařka Centra asistované reprodukce ISCARE

    Odpověděl/a: MUDr. Jan Lacheta, 25.2.2020 11:12 | Komentovat

  • Dotaz: Transfer vajíček a řízení auta

    Hezký den, chci se zeptat, kdy mohu po transferu cestovat domů a mohu řídit?

    Odpověď:

    Ano, po transferu lze bez obav cestovat i řídit. Vhodné je nicméně dodržovat klidový režim 2 až 3 dny, což je doba, kdy dochází k implantaci embrya. V této době není vhodná nadměrná fyzická aktivita.

    Odpověděl/a: MUDr. Jan Lacheta, 1.11.2019 13:59 | Komentovat

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist