Femina.cz > Rady a články o kráse > péče o pleť > pleťová kosmetika > pleťové masky > Pleťové masky
Pleťové masky
Některé látky mají blahodárný vliv na naši pleť a mohou proto výrazně zlepšit jejich kvalitu. Používání masek na pleť obličeje bychom neměli podceňovat, ani nejlepší krémy nedodají pleti všechny potřebné živiny, občas kůže potřebuje větší vzpruhu a my bychom jim ji měli dopřát.
Používání masek má dlouhou tradici. Znali je už staří Egypťané a od nich snad naše babičky přejaly moudré rčení: „Co se dá sníst, pomůže i naší pleti.“ Babičky možná nepoužívali olivový olej nebo pštrosí vejce, místo nich si s oblibou dopřávali kúru ze slunečnicového oleje nebo slepičích vajec.
Jednoduchá a osvěžující je maska ze slupek okurky, která z nás si je nedopřeje při přípravě letního salátu? Okurkové slupky mají velké množství antioxidantů, čistící a zklidňující účinky.
Masky si můžete koupit v drogerii, ale stejně tak si je můžete vyrobit sami doma. Vyjde to mnohem levněji a může to být i zábava.
Základem takové domácí pleťové masky může být tvaroh, droždí, olivový olej, případně ovocné základy jako zmíněná okurka, nebo avokádo. Skvělým podkladem je třeba banán, protože obsahuje vysoký obsah vitaminu A a E, které zaručí jemnou, hladkou a vyživenou pokožku. Jogurt vám pomůže zbavit se rozšířených pórů. Med je učiněný zázrak – hydratuje, vyživuje, hojí, má antibakteriální účinky a je vhodný i na akné. Ovesné vločky mají zklidňující a výživný účinek, takže jsou vždy ideálním doplňkem masky na suchou pleť.
Pro zlepšení účinků pleťové masky můžeme prvotní suroviny doplnit třeba bylinkami, které se základem rozmixujeme nebo vylouhujeme. Mezi nejúčinnější patří třeba heřmánek (uklidňuje, stahuje, hojí), skořice (dezinfikuje, protepluje), máta (tonizuje a oživuje), dubová kůra (na mastnou pleť).
Masky nanášíme na vyčistěnou, uvolněnou pleť, třeba po koupeli, nebo po nahřátí teplým ručníkem. Rozšířené póry pomůžou lépe vstřebat živiny. Po asi 15 minutách pečlivě očistíme teplou vodou.
Foto zdroj: