Femina.cz > Rady a články o kráse > plastická chirurgie > plastická operace obličeje > Plastická chirurgie – zázraky bez jizev
Plastická chirurgie – zázraky bez jizev
„Kdekoliv narušíte řezem tkáň, vznikne jizva. Otázka je, jak výrazná, jak je velká, a jestli je vůbec vidět. To už je práce plastického chirurga,“ vysvětluje MUDr. Martin Skála.
Otázka, kterou se zabývají všechny ženy před plastickou operací: A bude to poznat? Odpověď na ni se odvíjí od několika faktorů. Tím prvním zásadním je ruka operatéra, tím dalším je část těla, ve které se operuje, a samozřejmě také individuální reakce pacienta.
„Zodpovědný plastický chirurg se samozřejmě snaží, aby jizva byla co nejméně nápadná. To je dané technikou operatéra – jak a kde vede řez, jak jej zašije. Je zapotřebí také jemná práce s tkáněmi, aby nedošlo k jejich zhmoždění.“
Otázka jizev je přirozeně nejpalčivější, pokud jde o operaci v oblasti obličeje. Paradoxně, právě na obličeji představují jizvičky nejmenší problém. „Tam, kde je tenká kůže, typicky na obličeji, jsou jizvy hezky jemné a světlé. Při všech plánovaných zákrocích v oblasti obličeje, jako jsou například operace víček, existuje způsob, jak jizvu schovat do vrásky či přirozeného záhybu. Byť tam pak jizva je, tak vlastně vůbec není vidět, ani pro samotného pacienta,“ dodává MUDr. Skála.
Naopak, místo, kde je větší sklon k výrazným a nevzhledným jizvám, je dekolt. Podle MUDr. Skály je nejlepší se zásahům v této oblasti vyvarovat.
[[related]]
„Jednalo se například o jednu mladou slečnu, která měla pihu v dekoltu a chtěla si ji nechat odstranit. Ze zdravotního hlediska piha nepředstavovala žádné riziko. Její odstranění by ale nemělo stejně hezký výsledek, jako kdyby to bylo znaménko například vedle nosu. Znaménko každý akceptuje, jsme na ně zvyklí, skoro každý nějaké má. Kdyby ale namísto něj byl nevzhledný červený flek nebo zbytnělá jizva, tak to samozřejmě nevypadá dobře. Znaménko je pryč, ale za jakou cenu… Výsledek pak může působit hůř než vlastně nevadící piha.
Správný přístup proto zahrnuje zvážení všech souvislostí. Neřezat slepě a prvoplánově, ale především uvažovat nad tím, jak konkrétnímu člověku pomoci,“ uzavírá své vysvětlení MUDr. Skála.
MUDr. Martin Skála je absolventem Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Od roku 2004 do roku 2007 působil na chirurgickém oddělení NsP Brandýs n/L-Stará Boleslav. Od roku 2007 pracuje na Klinice plastické chirurgie FN Královské Vinohrady.
Působí také na oddělení plastické chirurgie Lékařského domu Praha 7.