Pět vánočních receptů z celého světa, které jsou překvapivě zdravé

Máš ráda změnu a tradice nejsou pro tebe zrovna to pravé ořechové? Už dlouho přemýšlíš, že by sis nějak ozvláštnila sváteční menu, ale nevíš, jak na to? Nech se inspirovat recepty z celého světa, které jsou nejen chutné, ale také zdravé a jako bonus po nich ani nepřibereš.

vanocni-recepty-1100x618.png Zdroj: Shutterstock

Kapra si na Štědrý večer klidně dopřej, i dietologové mají tento den určitě volno. Ale pokud chceš změnu, zkus některé z vánočních jídel, která jsou ozdobou štědrovečerní tabule v jiných zemích.

1. Uzený losos s avokádovým dipem

Skvělý předkrm, ale dá se využít třeba i jako chuťovka na silvestrovskou party. Můžeš jej připravit místo klasických obložených chlebíčků. Obě základní suroviny obsahují nenasycené tuky, které pomáhají hubnout. V lososu je draslík, selen, vitamin B, železo a samozřejmě také omega-3 mastné kyseliny. Avokádo obsahuje mononenasycené tuky, které snižují krevní tlak a extrémně prospívají srdci. Mimořádně příznivý vliv má také na pokožku, vlasy a nehty. To není zrovna málo na jednu chuťovku, co říkáš?

Recept: Avokádo oloupej, rozmělni a smíchej s citrónovou šťávou, osol a opepři. V jiné míse smíchej křen s lučinou nebo sýrem. Plátek chleba nejprve namaž avokádovou pastou, poté přidej pastu s křenem a navrch dej lososa. Můžeš ozdobit plátky cibule. Dip můžeš také naaranžovat do skleniček a navrch přidat plátky ryby.

2. Pečený krocan

Krocan je tradiční součást štědrovečerního menu především v anglicky mluvících zemích a navíc velmi zdravé jídlo. Krocaní prsa totiž obsahují ještě méně kalorií než například kuře. Jsou dobrým zdrojem kvalitních bílkovin. Pokud navíc odstraníš kůžičku, získáš vysoce dietní, ale dobré maso, které obsahuje hodně vitaminu B (důležitého pro činnost mozku i energii), zinku a selenu. A navíc i tryptofany, které zlepšují náladu. A to se určitě hodí!

Recept: Krůtu/krocana nejprve dobře osuš papírovými ubrousky, pak ji vlož nezakrytou na den do chladničky. Do kůže důkladně vetři sůl a bylinky a potři panenským olivovým olejem. Jehlou zajisti, aby se nestáhla dutina, maso se pak rovnoměrněji propeče. Ze stehen odstraň šlachy, jinak budou tuhá. Předehřej troubu na 220 stupňů, peč 20 minut, pak teplotu sniž na 180, za stálého podlévání peč zhruba dvě a půl hodiny – podle hmotnosti masa.

Přečti si také:

3. Kaštanová nádivka

A do krocana stejně jako do husy patří nádivka. Velmi lahodná je ta kaštanová. Zkus ji vyrobit místo klasické nádivky se slaninou. Pečené kaštany možná znáš jen z vánočních trhů, nicméně tato pochoutka, velice populární například ve Francii, má mnoho benefitů. Na rozdíl od většiny ořechů obsahuje kaštan jen malé množství tuku a je vynikajícím zdrojem vitaminu C, draslíku, bílkovin, vlákniny, železa či vitaminu B.

Recept

Potřebuješ: Kůrky ze dvou bochníků toastového chleba, drůbky z krůty, 4 jemně nakrájené šalotky, 200 g kaštanů (kaštany přes noc namoč do vody, udělej na nich kříže a dej je péci do trouby, poté odstraň slupky), šest vajec, trocha másla, deci mléka, nakrájené bylinky, trocha armagnaku.

Postup: Kůrky osmahni na másle, namoč do mléka, osmahni šalotku, přihoď drůbky, kaštany, sůl, pepř. Podus, dokud droby nezměknou. Nech vychladnout. Pak smíchej chleba s vejci, bylinkami, případně můžeš přidat armagnac. Nakonec vše dokonale promíchej.          

4. Pečené růžičkové kapusty

Proč nepřidat k rybě něco trochu zdravého? Co třeba růžičkové kapusty? Pokud v nich neshledáváš nic zajímavého, věz, že změníš názor. Jsou dobrým zdrojem vitaminu B a vitaminu C, navíc obsahují substanci zvanou glukosinolát, která pomáhá bojovat s rakovinou. Růžičkové kapusty jsou také fantastickým zdrojem vlákniny, a proto napomáhají lepšímu zažívání. A pokud je úplně neutopíš v másle, budou obsahovat poměrně málo tuku.

Recept: Růžičkové kapusty zbav nažloutlých lístků. Předehřej troubu na 200 stupňů. Do zapékací misky vlož kapustičky společně se 3 lžícemi olivového oleje, solí a pepřem. Peč 30-45 minut. Občas misku vyndej a trochu jí zatřes, aby byly kapusty rovnoměrně nahnědlé.

5. Bramborová kaše s pažitkou

A teď malinko obhájíme i náš tradiční bramborový salát. Jeho základní součást – tedy brambory – mají poslední dobou velmi špatnou reputaci a nutno říci, že k tomu není zas až takový důvod. V bramborách je například vitamin B6, který činí pokožku a vlasy zářivějšími, imunitu posilující vitamin C, ale také draslík, který snižuje krevní tlak. Slupky brambor jsou zdrojem flavonoidů chránících před nemocemi srdce. Brambory neobsahují tuk, což se ovšem samozřejmě mění přidáním majonézy. Nicméně i ta se dá nahradit. Třeba zakysanou smetanou…

Recept: Zkus připravit lehčí bramborovou kaši. Namísto másla můžeš použít zakysanou smetanu (2 lžíce), čímž odpadne dost kalorií. A přidat můžeš i pažitku.

Tak co říkáš? Vyzkoušíš, nebo zůstaneš u osvědčené klasiky? Napiš nám, co u tebe nesmí chybět na štědrovečerním stole, těšíme se na příspěvky. 

Text: Alžběta Bublanová, foto: Shutterstock

20.12.2022 2:00| autor: Alžběta Bublanová | zdroj: curiouscuisiniere.com, goodhousekeeping.com, goodto.com

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist