Pěstování brambor: Přichází čas na výsadbu

Brambory se řadí mezi nejoblíbenější přílohy na českém stole vůbec. V obchodech najdeme nejrůznější typy i barvy, které se liší především svou chutí. Máte-li k dispozici vlastní zahradu, proč si nezkusit vypěstovat alespoň nějaký ten řádek brambor?

titulka-1100x618.jpg Zdroj: depositphotos

Vzdávat se vlastního pěstování brambor nemusíte ani tehdy, pokud pozemek nevlastníte – alespoň menší množství totiž zvládnete pohodlně vypěstovat i na terase či balkoně.

Energetická hodnota brambor je rozhodně pozitivem

Pokud bychom se měli ještě ve zkratce podívat na to, proč vlastně brambory konzumovat, pak je z výživového hlediska ceněna především vysoká energetická hodnota brambor. To ale rozhodně není vše. Velkou výhodou brambor je také to, že jsou velmi dobře stravitelné, obsahují poměrně velké množství sacharidů oproti malému množství kalorií. A nezpochybnitelným přínosem je i velké množství vlákniny. Pro někoho pak možná bude překvapivým zjištěním, že v nich najdeme poměrně vysoký obsah vitamínu C (v minulosti byly právě díky němu účinným pomocníkem v boji proti kurdějím) a také velké množství draslíku.

Jak na domácí pěstování brambor?

Pro sázení brambor je právě teď ta nejvhodnější doba – standardně se totiž sází od začátku dubna až do poloviny května.
Pro výsadbu budete potřebovat kvalitní a naklíčenou sadbu – tu si můžete buď předpřipravit doma z brambor, které vám naklíčily, nebo zakoupit sadbu v zahradnictví. Aby se vám brambory správně chytly, měla by mít připravená sadba klíčky dlouhé přibližně 5–15 cm.

  • Brambory byste vždy měly vysazovat do důkladně vyhnojeného záhonu, jelikož jsou náročné na živiny, a to do mělkých brázd asi 30 cm od sebe. Vzdálenost jednotlivých řádků by pak měla být 70 cm.
  • Pokud nemáte zahradu, můžete brambory pěstovat i v pytlích či ve větších nádobách na balkoně. Nezapomeňte však před výsadbou zeminu smíchat s kompostem nebo kravským/koňským hnojem.
  • Úrody se dočkáte přibližně po třech až čtyřech měsících, a to v závislosti na odrůdě. Že jsou brambory připraveny na sklizeň, vám dají najevo uschlou natí.

Myslete i na správné skladování brambor

Ať už si pěstujete brambory vlastní, nebo si je kupujete například od místního zemědělce, vždy pamatujte na správné skladování brambor. Nejlépe se jim daří ve tmě a chladu při teplotě mezi 4–7 °C. Vždy je chraňte před světlem, přemrznutím a nenechávejte je ani při vyšších teplotách, jelikož by začaly klíčit – pak už nejsou brambory poživatelné.

Chcete-li si zajistit alespoň částečnou potravinovou soběstačnost, nebo si jen jednoduše pochutnat na vlastních výpěstcích, je domácí pěstování brambor skvělým způsobem, jak začít.

3.5.2023 10:00| autor: Komerční prezentace
Více o tématu: sázení

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist