Zrakem vnímáme 80% veškerých informací, proto je tím nejdůležitějším z celé pětice. Dokáže rozeznat kontrasty i kontury. Proto vnímáme vzdálenost předmětů, jejich tvar a dokážeme se orientovat v prostoru.
Smyslovým orgánem zraku je oko, které se skládá z oční koule a jiných orgánů. Sítnice obsahuje fotoreceptory – těchto světločivých buněk má člověk v každém oku před 100 milionů!
Samotné vnímání světla závisí na citlivosti zrakových pigmentů (např. rodopsin), které se světlem rozkládají. Tím se spustí složitý proces chemických reakcí, na jehož konci je zrakový vjem v centru mozku. Část zmíněného rodopsinu je derivát vitamínu A – pokud chybí, zpomalí se přizpůsobivost na tmu a vzniká šeroslepost.
K dokonalému zraku je nutný celý optický systém (rohovka, komorová voda, čočka, sklivec), který umisťuje paprsky na sítnici. Poruší-li se akomodace sítnice, vznikají krátkozrakost, dalekozrakost nebo astigmatismus.
Vidění barev
Barvy rozeznáváme díky čípkům. V lidském oku jsou celkem tři druhy, které se liší barevnými pigmenty a citlivostí k vlnovým délkám. Právě ty barvy. Čípky vnímající červenou, zelenou a modrou barvu zajistí vnímání všech barev.
Zajímavost: Živočichové vnímají barvy jinak než lidé. Např. pes je sice barvoslepý, ale rozeznává červenou a žlutou. Kůň nerozená zelenou. Ale zato ptáci vidí barvy mnohem lépe než člověk! Ptáci, včely i další hmyz vnímají ultrafialové světlo.