Partner na celý život, který tě nikdy neopustí: Jóga!

Láká tě jóga a bojíš se s ní začít? Myslíš si, že je moc složitá, že ji nezvládneš, že nejsi dost ohebná, nebo nemáš to správné myšlení? Omyl! S jógou můžeš začít v jakémkoliv věku a je jedno, jestli jsi štíhlá jako proutek, nebo nosíš nějaké to kilo navíc. Jóga je fajn. A my tě o tom s pomocí Heleny K. Bártové přesvědčíme.

Naše nejzkušenější učitelka Iyengar jógy se k józe dostala díky svým zdravotním problémům. Teď od nich jógou pomáhá druhým. Helena je navíc jediná česká držitelka certifikátu úrovně Intermediate Senior I. Svým entuziasmem dokáže své studenty motivovat k překročení jejich zdánlivých limitů. Jóga je pro ni nástroj, jak pochopit sebe samu a podstatu toho, proč jsme tady. „Jóga je pro mě cesta, na kterou jsem jednou řízením osudu vstoupila a záhy pochopila, že jdu správně,“ říká Helena.

Chtěla bys jógu s Helenou zkusit? Máš jedinečnou šanci, a to už tuto neděli 21. června na festivalu Reebok Yoga Sensation. A co tě tam čeká? Helenu jsme pro tebe vyzpovídali:

Na největším jogínském festivalu ve střední Evropě povedete hodinu Iyengar jógy. Jste na tento styl u nás největší expert. Čím je tento styl specifický?

Iyengar yoga je známá a oblíbená pro své zaměření na detail a precizní nastavení pozice. Tento unikátní systém byl vytvořen mistrem B.K.S. Iyengarem (1918 – 2014), který jako první začlenil do výuky pomůcky, jako jsou pásky, židle a bloky atd. Cílem je naučit žáka uvědomit si své tělo a jeho správné nastavení v jednotlivých pozicích. Velká pozornost je věnována končetinám, jejich správnému nastavení v kloubech a s tím souvisejícím přirozeným postavením páteře. Pravidelné cvičení Iyengar jógy přináší množství pozitivní energie a zlepšení fyzické i psychické rovnováhy. Pomáhá rozvíjet koordinaci pohybů a vede k uvědomění si vlastního těla. Iyengar jóga také léčí různé zdravotní potíže.

Na co se můžeme na vaší hodině na Reebok Yoga Sensation těšit? 

Na svou lekci a studenty všech úrovní a „vyznání“ se především těším já. Je to pro mě pocta a zároveň velká výzva. Budu učit dynamičtější sekvenci, která bude obsahovat zásadní stojné ásany a po dokonalém zahřátí bych chtěla studenty provést až do záklonů. Nebudou chybět ani obrácené pozice a to je další věc, která otestuje můj smysl pro improvizaci a u studentů smysl pro zodpovědnost a respektování jednoho z filozofických principů yamas a niyamas: neubližování (ahimsa). Znamená to, že každý bude cvičit to, co zvládne, a na mně bude, abych zvládla zkombinovat instrukce pro každého.

I když mám kostru své lekce v hlavě, důležité je, co uvidím na místě. Dobrý učitel by měl učit to, co vidí a zároveň svou intuicí vycítí ze skupiny studentů, která stojí před ním. A pro masu studentů očekávaných v aréně budu muset zapojit všechny své smysly a skupinu správně odhadnout a navnímat.

A jak jste se k józe vůbec dostala? Pamatujete si na své první setkání s jógou? 

K mému plnému obrácení se k józe čelem vedla dlouhá cesta. Od malička jsem sportovala a má láska k pohybu vedla k rozhodnutí studovat Fakultu tělesné výchovy a sportu. Různorodé kondiční aktivity a sporty na výkonnostní i vrcholové úrovni vedly k přetížení mého fyzického těla a bez dostatečné kompenzace jsem se těsně před koncem studia začala potýkat s bolestmi zad. V té době jsem začala hledat alternativní řešení a našla jsem jógu, která mě pak dále provázela ještě několik let jako nástroj, kterým jsem řešila svůj zdravotní stav. Po samostudiu z knih a několika kurzech v Čechách jsem se pak vydala do zahraničí a začala studovat klasický styl jógy – Iyengar yogu, který má dlouholetou tradici a kořeny v indickém Puné.

Jak jste Iyengar jógu objevila a čím vás oslovila natolik, že jste se rozhodla se jí plně věnovat?

Jóga pro mě není ani aktivitou, ani vhodným doplňkem života, ale životní filozofií a cestou k naplněnému a radostnému životu. Pomohla mi v mnohých náročných situacích a vím, že díky ní jsem na správné cestě. Kolik lidí to dneska může říct? Řítíme se obrovskou rychlostí někam a nevíme kam. Lidé strádají, trpí civilizačními onemocněními, jsou pod velkým tlakem a potýkají se s depresemi. Není divu, že když není čeho se chytit, sáhnou často po lécích nebo jiných návykových látkách. Ty ovšem ničí zdraví. Jóga je jejich úplný opak a když si na ní vytvoříte návyk, pomůže vám.

Od kondičních aktivit a výuky potápění, kterou jsem se zabývala a živila dříve, jsem postupně přešla pouze k výuce jógy. Systém Iyengar yogy je natolik ucelený a komplexní, že když ho přijmete, pohltí vás tak, že se ásanová a pranayama praxe stane denní součástí vašeho života.

Jógu jste se učila i v její kolébce v Indii. Jaký to pro vás byl zážitek? 

Moje cesta za Iyengar yogou vedla nejdříve do USA, kde jsem více než dva roky studovala s Bobbi Goldin v Miami. Zde jsem ale bohužel podle pravidel nemohla být certifikována, a tak jsem začala studovat v Holandsku s již zesnulým učitelem Clé Sourenem. Nyní studuji v Londýně s Sheilou Haswell, pod jejímž vedením jsem loni na podzim složila první zkoušku senior intermediate I. Náš Guru BKS Iyengar říká, že by správný učitel měl být především studentem. Proto bychom každý druhý rok měli jet do indické Puné a studovat s rodinou BKS Iyengara alespoň měsíc. Indie je nádherná země plná překvapení a intenzivních prožitků. Pro nás „westerners“, jak nás Indové rádi nazývají, je to často velká konfrontace s rozdílnou mentalitou a kulturou. Pocity nadšení z jedinečnosti a výjimečnosti se snoubí s negativními prožitky, někdy až odmítáním. Vím, že každá další cesta za poznáním do Indie je spojená s velkým osobním posunem, a proto se tam ráda vracím. I když  to znamená opustit svou komfortní zónu.

Na svých hodinách motivujete lidi při náročných ásanách vtipem. Jak k józe patří humor?

Bez humoru a nadsázky by vedení lekce Iyengar jógy bylo monotónní a striktní. Tím, že je celé učení postavené na detailním popisu akcí, které dovedou studenta do správně nastavené ásany, měla by být instrukce odlehčena třeba nadsázkou, přirovnáním či příběhem. Vše záleží na osobnosti učitele, která je tady vlastně podstatou celého dění v lekci. Výuka neztrácí vážnost ani kvalitu, přesto se studenti občas zasmějí sami sobě, nebo vtipu a vynalézavosti učitele.

Co vám osobně jóga „dala“? Jak vám změnila život? 

Určitě SVOBODU. Nejen po fyzické a mentální stránce, v osobní rovině, ale i v profesní. Je to nástroj, který usnadní chápání věcí a orientaci ve složitých životních situacích.

Věnujete se – třeba ve volném čase – i jiným sportům? 

Absolutně si vystačím s jógou. Občas si v teplých měsících jdu zaběhat, moc ráda lyžuji a jezdím na kole, ale není to pro mě kondiční záležitost, spíše prožitek, splynutí s přírodou a v neposlední řadě meditace v pohybu.

Máte vlastní jógové studio. Kde si s vámi zájemci můžou zacvičit a jaké hodiny vedete? 

Moje Yogajoga studio, které je na trhu už skoro deset let, nyní postupně mění název na Iyengar yoga institut Praha. Učíme každý den a naši studenti si mohou vybrat ze široké škály lekcí. Jsou rozdělené podle úrovní, takže každý student si najde svoji úroveň a tím se vyvaruje přetížení či jiným problémům. Většina mých učitelů jsou certifikovaní a ručím za ně, protože instruktorský kurz dokončili minulý rok v mém studiu. Já sama mám několik lekcí každý den a navíc učím yoga therapy/special needs classes pro ty, kteří mají zdravotní problémy. Důležité je si Iyengar yogu vyzkoušet a najít v ní zalíbení. Je sice jiná, ale vlastně o tom samém jako ty ostatní.

Je jóga opravdu pro každého, nebo pro někoho vhodná není? 

Je pro všechny, ale musí vás zaujmout. Jakmile se to stane, je to partner na celý zbytek života. A nikdy vás v ničem nenechá. Přijďte se sami přesvědčit, možností je spousta.

Foto: Thinkstockphotos.com, archív Heleny K. Bártové

16.6.2015 6:00| autor: Redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist