Památky, zábava i dobré jídlo… Vydej se s námi na výlet do Drážďan

Pokud jsi nikdy nenavštívila Drážďany a miluješ památky, zábavu a dobré jídlo, určitě to naprav. Toto malebné město je díky své poloze a baroknímu rázu nazýváno „polabskou Florencií“. Pojď se spolu s námi vydat na výlet!

drazdany-3-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Praha je od Drážďan vzdálena necelých 150 kilometrů. Pokud se ráda plavíš po vodě, do Drážďan se dá dojet i lodí. Vlakem trvá cesta dvě a půl hodiny. A jde věru o příjemný zážitek, trasa vede z velké části podél Labe, nejprve na české a posléze i na německé straně, takže o hezké výhledy není nouze.

Pohnutá historie

Drážďany mají přes 530 tisíc obyvatel, což z nich činí druhé největší město Saska. V současnosti patří k nejvýznamnějším hospodářským regionům v celé zemi. Historie tohoto města je skutečně pohnutá, roku 1685 město kompletně vyhořelo, v první polovině 18. století bylo poprvé obsazeno Pruskem a opravdová hrůza přišla v únoru 1945, kdy během tří dnů bylo díky náletům zničeno 60 % města, nevyjímaje historické centrum s mnoha památkami. Ty nejkrásnější památky, o kterých ještě bude řeč, to tvrdě schytaly a jejich opětovná výstavba byla dokončena až v šedesátých letech minulého století, některé dokonce až v 80. letech. Zhruba polovina svržených bomb uvrhla město do plamenů. Počet obětí se nedá úplně přesně určit, neboť v té době zde přebývalo i několik nehlášených válečných uprchlíků, ale konečné číslo se dle odhadů vyšplhalo až na 25 tisíc. A aby toho nebylo málo, v roce 2002 smetla město velká voda. V dobách NDR bylo město zanedbané. Některé čtvrti byly dokonce zcela srovnány se zemí, aby zde mohla být postavena ohyzdná panelová sídliště.

Památky, které musíš vidět

Zwinger

Asi nejznámější a nejnavštěvovanější pamětihodností je Zwinger. Tento systém barokních staveb dnes slouží jako rozsáhlá sbírka obrazů a porcelánu. Je doslova klenotnicí toho nejcennějšího z uměleckých sbírek, co se v Německu nachází. Překrásné nádvoří s vyhlídkovými terasami, v jehož středu se nachází čtyři kašny, přiláká každý rok obrovské množství turistů. Zwinger vznikl tak trochu ze závisti, saský kurfiřt August Veliký se chtěl vyrovnat slavnému francouzskému paláci ve Versailles a tak si postavil své malé Versailles u Labe. Nejfrekventovanější z celého komplexu staveb je bezpochyby Galerie starých mistrů, kde můžeš při své návštěvě obdivovat díla německých, italských i francouzských malířů jako byli Rembrandt, Rubens nebo Raffaelo. Jeho Sixtinská Madonna je tu největším tahákem. Kromě obrazů se můžeš pokochat sbírkou porcelánu z nedaleké Míšně, případně sbírkou rytířských zbraní a brnění.

Kostel Panny Marie

Za Dominantu Drážďan je považován Frauenkirche, v překladu Kostel Panny Marie. Tento protestantský chrám byl zcela zničen při bombardování Drážďan v únoru 1945 a po sjednocení Německa znovu vystavěn. Každá původní část stavby byla podle počítačových modelů opětovně instalována a touto neuvěřitelně pracnou a časově náročnou metodou se z téměř poloviny povedlo kostel obnovit z původních dílů. Rekonstrukce této překrásné barokní stavby trvala dlouhých 12 let a raději se ani neptej, na kolik vyšla. V přepočtu to dělalo asi 5,4 miliardy korun! Kostel byl s velkou slávou v roce 2005 znovu vysvěcen a stal se symbolem poválečné obnovy a impulzem pro další a další renovace po celé Evropě. Pokud bys tento protestantský kostel navštívila, není lepší vyhlídka na celé město než právě z jeho kupole.

Městský dům

Zajímavý je rovněž Stadthaus Dresden (Městský dům) z dvacátých let minulého století. Nachází se v Divadelní ulici a zejména jeho interiéry jsou velmi zajímavé. V budově se nachází úřad zahraniční policie přístupný i v sobotu dopoledne, což je informace, která se určitě hodí.

Yenidze

Pozoruhodnou stavbou je i Yenidze, stavba připomínající mešitu nacházející se na Magdeburger Strasse. Na to, že byla dokončena v roce 1912, jde o velice moderní stavbu. Původně se jednalo o továrnu na cigarety, dnes jsou zde kanceláře a v kupoli se nachází noblesní restaurace s prvky orientu. Ostatně, Drážďany byly v minulosti centrem německého tabákového průmyslu a jedním z nejvlivnějších obchodníků v tomto byznysu byl Hugo Zietz. A právě on vymyslel, jak upoutat pozornost a přilákat zraky mnoha zákazníků k jeho značce cigaret. Po vzoru hrobky v Káhiře pak nechal postavit tuto stavbu ve stylu mešity.

Svérázná je i Nová synagoga. Jde o moderní budovu ve tvaru dvojité krychle bez oken, která připomíná pohnutou minulost zdejší židovské obce. Najdeš ji na břehu Labe hned vedle mostu Carolabrücke. A nesmíme zapomenout na městskou operu. Budova nese název Semperoper a je postavena ve stylu italské vrcholné renesance podle návrhu Gottfrieda Sempera. I tato stavba byla během bombardování v roce 1945 zničena. Vlastní rekonstrukce začala až v roce 1977 a svého znovuotevření se opera dočkala v roce 1985.

Kam za kulturou?

V historii zde působilo mnoho významných umělců, namátkou třeba český barokní skladatel Jan Dismas Zelenka, nebo malíř Caspar David Friedrich. Drážďany jsou světově významným centrem kultury a umění. Uvádí se, že zdejší symfonický orchestr patří k nejlepším na světě. Také tu najdeš mnoho muzeí a divadel. Dlouhou tradici mají zdejší Drážďanské hudební slavnosti. Od roku 1971 se tu koná mezinárodní jazzový festival, jeden z nejlepších na světě, který každý rok navštíví přes půl milionu hostů. V letních měsících se koná Muzejní noc a Noc kostelů, kterou známe i u nás. Na podzim se pak koná Literární festival či festival kouzelnického umění. Největší a nejnavštěvovanější událostí je ale každoroční vánoční trh pořádaný na náměstí Altmarkt. Uprostřed náměstí stojí obří vánoční pyramida, měřící přes 14 metrů a je mimochodem nejvyšší na světě. Trhy v Drážďanech mají opravdu dlouhou historii, první se zde uskutečnil již v roce 1434.

Kam ještě vyrazit?

Určitě navštiv překrásnou ZOO, nacházející se v tzv. Velké zahradě. Málokde se ti stane, že se kolem tebe prochází překrásný páv na dosah ruky, zrovna když si dáváš u stánku něco dobrého. Kuriozitou je, že pro návštěvníky tu je vybudována malá železnice o délce 5,6 km s vlastním miniaturním peronem.

Jelikož městem protéká Labe, nachází se tu i velký přístav Alberthafen s kapacitou až 20 nákladních lodí. Jde o jeden z největších vnitrozemských přístavů v celém Německu. Obyvatelé Drážďan rádi pořádají různé oslavy na výletních parnících. Nemůže samozřejmě chybět dobré jídlo a pití. Pokud ráda létáš, můžeš využít i přímou linku Praha–Drážďany. Zdejší terminál je považován za jeden z nejkrásnějších v celém Německu.

Nákupy a dobré jídlo

Největší nákupní třídou je Pražská ulice, v překladu Prager Strasse, kterou najdeš u hlavního nádraží a dovede tě až do Starého města. Drážďany mají pověst mimo jiné i nákupního města a mnoho turistů sem jezdí právě za tímto účelem. Nabídka značek v nákupních centrech je obrovská. Největšími nákupními centry jsou Altmarkt Galerie, Centrum Galerie a Prager Strasse. Na okraji Drážďan se ještě nachází Kaufpark a Elberpark.

Hojně navštěvovanou ulicí je Münzgasse, kde najdeš hromadu restaurací a barů. Za vyzkoušení stojí australská restaurace, kde nabízí steaky z klokana či krokodýla. Směle do toho! Gurmánem se člověk nerodí, ale stává a proto je třeba stále posilovat chuťové pohárky. Pokud zavítáš do bohaté čtvrti Loschwitz a sedneš na lanovku, doveze tě k vyhlídkové restauraci Luisenhof. Zdejší kuchyně byla v roce 2006 oceněna jakožto nejlepší restaurace v celém Německu.

Tak co, přesvědčili jsme tě, že Drážďany stojí za návštěvu? Nebo už jsi tam byla a doporučíš, co ještě určitě vidět? Napiš nám do diskuze.

Foto: Profimedia.cz

19.8.2021 2:00| autor: Alena Kubátová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist