Ostrý zrak je důležitý (nejenom) na silnicích!

Lékaři na očních klinikách Lexum se bohužel velmi často setkávají s tím, že v rámci podrobných vstupních vyšetření přicházejí lidé, kteří buď vůbec nenosí brýle, přestože špatně vidí, anebo sice nosí brýle, ovšem měli by mít přitom zcela jiné dioptrie (někdy dokonce i slabší než mají).

Lidé často nechodí na oční prohlídky, kdy se posuzuje zraková ostrost, barvocit, orientační vyšetření zorného pole a samozřejmě i přítomnost nějaké dioptrické vady, proto je velmi pravděpodobné, že velká část obyvatel České republiky prostě špatně vidí.

Tento problém nakonec vystupuje v té nejdramatičtější podobě na českých silnicích – je otázkou, zda řada havárií není způsobena hlavně špatným zrakem řidičů a řidiček. Bohužel povinné oční prohlídky musí řidiči absolvovat až v 65 letech.

Oční lékaři doporučují, aby i lehce krátkozrací řidiči nosili za horších světelných podmínek brýle! „Vnější podmínky v zimě zhoršují vidění u všech lidí, ale výrazně více u osob s refrakční vadou. V šeru a mlze klesá kontrastní citlivost, tím ostrost vidění a pohotovost reagovat. Také velmi špatně vidíme tmavé barvy, takže snadno přehlédneme chodce nebo překážku na silnici. Řidiči se šedým zákalem také špatně vnímají oslnění reflektory protijedoucích aut, takže určitou dobu po oslnění nic nevidí. Krátkozrací řidiči by v šeru a za tmy měli nosit silnější brýle, protože se uplatňuje tzv. noční myopie,“ upozornila primářka Věra Kalandrová z brněnské oční kliniky Lexum.

Řada řidičů navíc ani neví, že má nějakou oční vadu. Jaké indicie by tedy měly člověka vést k tomu, aby navštívil očního lékaře? „To je dost velký problém. Řidič je vyšetřen v době, kdy získává řidičský průkaz a potom až do 65 let je to vlastně jen na něm, zda na oční vyšetření jde. Lékaři se často diví, jací řidiči s velmi špatným viděním nám po silnicích jezdí. Vždy, když řidič zaznamená horší vidění na dálku, nebo opakovaně přehlédne chodce nebo cyklistu, měl by okamžitě na vyšetření jít. Nemusí se jednat jen o refrakční vadu, ale i další oční onemocnění, která zhoršují vidění, např. zelený zákal, postižení sítnice nebo neurologická onemocnění,“ dodala na závěr primářka Věra Kalandrová.

Foto: Archiv Lexum

8.3.2018 8:00| autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist